Kurumsal Eğitim LMS Yazılımına Oyunlaştırma Eklemenin Faydaları

Oyunlaştırma çoğu kişinin tam olarak anlayamadığı fakat doğru uygulandığında birçok faydası bulunan, günümüz eğitim teknolojileri dünyasının moda kavramı. Peki bu avantajlar online eğitime uygulanabilir mi? Bu yazıda şirketinizin LMS yazılımına oyunlaştırma eklemenin faydalarına bakacağız.

Kurumsal Eğitim LMS Yazılımına Oyunlaştırma Eklemenin Faydaları

LMS’e Oyunlaştırma Eklemenin Kurumsal Eğitim Programınız için Faydaları

Oyunlaştırmanın tanımı "oyun tasarımının oyun dışı senaryolarda uygulanması"dır. Bunun için kurumsal odaklı dijital oyunlar geliştirebilir, simülasyonlar, sanal gerçeklik ve rol yapma tabanlı etkinlikler oluşturabilir, puan tablosu gibi çeşitli oyun öğeleri etkileyebilirsiniz. Uzaktan çalışan iş gücünüzü motive etmek için LMS’inize oyunlaştırma ekleyebilir misiniz? Oyun mekaniğine yerleşik olarak sahip yeni bir LMS almak yapılan yatırıma gerçekten değer mi?

1. Ekibinizi Motive Eder

Oyunlaştırma en yaygın olarak simüle edilmiş görevlerde kullanılır. Bunun dışında örneğin çalışanlar dakiklikleri veya muhteşem sunumları için puan/rozet kazanabilir. Liderler, oyun içi puanları takip edebilir, müşterilerin geri bildirimleri de bu puanlarda etkili olabilir. Bir satış görevlisi veya müşteri hizmetleri ekibi üyesi müşteri anketinden iyi puan aldıysa puan tablosundaki puanını yükseltir. Ancak tüm bu yöntemler sağlıklı bir şekilde uygulanmalıdır. Kurumsal sabotaj değil, dostane bir ortam oluşturma hedef edinilmelidir. Çalışanları rakiplere dönüştüren kıyasıya bir eğitim kültürü yaratmak, ihtiyacınız olan son şeydir.

2. Anında Sonuçlar Sunar

Bu madde eğitim programının hemen işe yaradığı anlamına gelmez. Ancak diğer değerlendirme türlerinden farklı olarak eylemlerinizin sonuçlarını hemen görürsünüz. Oyunlaştırma eklenmiş LMS’te bir keşif oyunu oynadığınızı varsayalım. Yanlış kapıyı açtığınızda gelen bildirimle seçiminizin yanlış olduğunu hemen anlarsınız. Bu sayede yaptığınız yanlışın nedeni ve sonucu hakkında daha net bir anlayış kazanırsınız. Oyunlaştırma, özellikle kurumsal bağlamda hedefe yönelik olduğundan, gerçek zamanlı geri bildirim sağlamak önemlidir.

3. Çalışanların Davranışlarını Değiştirir

Ya bir çalışanın eğitimdeki performansı gıpta ettiği rozeti kaçırmasına neden olursa? Ya da son seviyeye ulaşmak için gereken minimum puanı elde edemezlerse ne olur? Cevap aslında basit. Bir sonraki oyunda aynı şeyi yapmazlar. Hatalarından ders alarak iş yerinde tekrar etmekten kaçınırlar. E-öğrenmede oyunlaştırmasının doğası, etkinlikleri ihtiyaç duyulan sıklıkta tekrarlamaktır. Böylece çalışanda geliştirmeye çalıştığınız beceriyi mükemmelleştirene kadar oynamaya devam etmelerini sağlayabilirsiniz. Oyunlaştırma, çalışanların güvenli oyun alanında kendi hatalarını tespit etmelerini sağlar.

4. Verimlilikte Artış Sağlar

Bu garip görünebilir çünkü oyun sonucunda verilen ödüllerin dikkat dağıtmak için oluşturulduğunu düşünebilirsiniz. Hangimiz en sevdiği oyunun son seviyesini oynamak veya lider tablosunda 1. sıraya yerleşmek için saatlerini harcamadık ki? Ancak bu deneyimleri çoğu zaman boş anlarımızı geçirmek için kullanırız. Genellikle birkaç oyunun ardından kendimizi tazelenmiş hissederiz. Peki neden bu kısa süreyi eğitime çevirmiyorsunuz? Oyunda zaman öldürmek yerine çalışanlarınızı oyunlaştırma LMS'te oturum açmaya davet ederek seviyelerde ilerledikçe ve becerilerini geliştirirken stres atmalarını sağlayabilirsiniz.

5. Daha İlgi Çekicidir

Birçok CEO ve eğitim uzmanı, LMS ve eğitim modülleri hakkında endişe duymaktadır. Çoğu ofiste kimse kullanmak istemediği için LMS yazılımları genelde boştadır. Sıkıcı olduğu için çoğu çalışan intranet not işlevini kullanmak yerine WhatsApp'tan yazmayı veya not almayı tercih eder. Oyunlaştırma eklenmiş LMS ile bu süreç daha eğlenceli hale gelir ve bu sayede aktif kullanım elde etme olasılığı artar.

 

Son Sözler

Oyunlaştırma eklenmiş LMS, sadece modern nesilleri eğitmek ve dışsal motivasyonlarını beslemek için bir araç değildir. Çalışanlar eğlenirken somut bir görev için çalışırlar. Oyunlaştırmayı boş zaman oyunlarından ayıran şey budur. Peki oyunlaştırılmış LMS şirketler için ne fayda sağlar? Davranışı değiştirmek için motivasyonu ve anlık sonuçları kullanır. Yaratıcılığı, üretkenliği ve katılımı artırır. Çalışanlarınıza daha iyi iletişim kurmayı öğretir ve hem bilgi aktarımı hem de bilgiyi akılda tutma konusunda yardımcı olur.