Kurumsal Eğitim İçin LMS Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

LMS (öğrenme yönetim sistemi) satın almak, ofis malzemeleri için alışveriş yapmak gibi değildir. Peki yazılım pazarını keşfederken “alışveriş listenizde” hangi öğeler olmalıdır?

Kurumsal Eğitim İçin LMS Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her LMS’te Bulunması Gereken Özellikler

LMS sisteminiz, birçok yönden şirketinizin dijital dünyasıdır. Web sitenizin önemi dışarıdan bakıldığında daha fazladır. Ancak şirket içinde, web sitesinin kendisi bile LMS aracılığıyla yönetilebilir. Bu nedenle LMS yatırımınızın sağlam olduğundan ve yatırıma değeceğinden emin olmak istersiniz. Bunun için doğru “alışveriş listesine” ve yeterli bütçeye ihtiyacınız vardır. Bu nedenle LMS’lerde bulunması gereken özelliklere daha yakından bakalım.

1. İşlev

LMS sisteminizin yapmasını istediğiniz her şeyi not edin. Hiçbir şeyi atlamadığınızdan emin olmak için her personelden veya departmandan bir liste alın. (Bunun için her departman size bir e-posta gönderebilir veya departman girdilerini almak için bir toplantı düzenleyebilirsiniz.) Listenizi temel ve isteğe bağlı olarak ikiye ayırın. Örneğin, bordro ve faturalandırma zorunluyken kullanıcı avatarları eğlenceli olsa da kesinlikle gerekli değildir.

2. Fiyat

Genellikle ödediğinizin karşılığını alırsınız. Yani bütçenizi sınırlarsanız sahip olacağınız özellikleri de sınırlandırırsınız. Şirket yönetirken ROI, yani yatırım getirisini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bir üst sınır hesaplamaya çalışın ve bunun altında satın alma yapın. Neyle çalıştığınızı bilmek için doğru bir bütçe oluşturun. Ardından bu fiyat noktasına göre araştırma yapın. Bunu yaparken, aramayı LMS’in sağlanma türüne göre de daraltın. Örneğin, Bulut tabanlı ve kullanıcı başına 20 dolar gibi sınırlamalar oluşturun.

3. Faturalandırma Modeli

LMS fiyatları hakkında hızlı bir arama yapın, finans departmanına bilgi verin ve onay alın. Seçimlerinizi en iyi üç seçeneğe kadar düşürün. Yıllık lisanslama, bakım ücretleri, kullanıcı başına ücretler, yükseltmeler ve aylık abonelik gibi kalemleri hesaplayın. Bunlardan herhangi birini yanlış değerlendirmek, maliyetinizi fazlaca artırabilir.

4. Satıcı Desteği

Bazı sektörler diğerlerinden daha fazla BT bilgisi gerektirir, bu da ilk günden itibaren güçlü bir bilgisayar ekibine sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, satıcınızın çok fazla teknik yardıma ihtiyacınız olmayabilir.

5. Ölçeklenebilirlik

Faturalandırma modelini değerlendirirken kullanıcı sayısına dikkat edebilirsiniz. Bazı çalışanlar LMS'yi günlük olarak kullanırken bazıları rutin eğitim için ayda yalnızca bir kez kullanacaktır. Böylece, düzenli hesaplar için ayrı hesaplara ve kullanıcılar için tek seferlik misafir hesaplarına sahip olabilirsiniz. Kullanıcı başına ödeme yapıyorsanız satıcınızın etkin hesap eklemeyi veya sayısını azaltmayı kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını kontrol edin.

6. Akıllı Telefon Seçenekleri

Yerleşik uygulamalara veya mobil uyumlu/uyarlanabilir işlevselliğe sahip LMS’e sahip olmak önemlidir. iOS cihazlar genellikle daha iyi güvenlik özelliklerine sahipken, Android cihazlar daha fazla erişime sahiptir, bu nedenle daha fazla uygulama mevcuttur.

Sonuç

Bir şey satın alırken ne alacağınızı bilerek daha iyi bir ürün elde edersiniz. Ya da nelere dikkat etmeniz gerektiğini önceden belirleyerek. Peki LMS için listenizde neler olmalıdır? İşlevler, maliyet, fiyat modeli, teknik destek, müşteri hizmetleri, ölçek, mobil erişim gibi öğeler. Başka öğeler de bulunur fakat ama bu temel öğelerle başlayarak yüksek değerli yazılımlar bulacağınızdan emin olabilirsiniz.