Eğitim Videoları Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bu ipuçlarını dikkate alarak kullanıcılarınızın ilgisini ve motivasyonunu koruyacak eğitim videoları oluşturabilirsiniz!

Eğitim Videoları Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eğitim Videolarının Verimini Maksimize Etme

E-öğrenme, kullanıcılar arasında popüler bir eğitim yöntemi olmakla birlikte kendi hızında ve istenilen yerde öğrenme imkânı sunar. Fakat e-öğrenme çok az çeşitlilik ve etkileşim sunduğunda bazen tekrara düşer ve doğal olarak sıkıcı olabilir. Bu nedenle ilgi çekici eğitim videoları oluşturmak için mümkün olan en son teknolojiyi kullanmaya başlamanızı öneririz. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu yazıda video prodüksiyonunuzu başarıya ulaştıracak püf noktaları bulacaksınız.

İlgi Çekici Eğitim Videoları Oluşturmak İçin İpuçları

1. Eğitim Videonuzu Olabildiğince Kısa Tutun

E-öğrenme ile eğitim gören kullanıcıların dikkat eşiği çok kısa olduğu için eğitim videolarınızın süresini optimize etmek en önemli önceliğiniz olsun. Birkaç dakika süren hızlı tempolu bir animasyon video, videonuzun baştan sona izlenme olasılığını önemli ölçüde artıracaktır. Öte yandan, kullanıcılar 30 dakikalık uzun bir video izlemek zorunda kalırsa muhtemelen çabucak sıkılırlar. Bu nedenle uzun biçimli içeriğinizi, öğrencilerin etkileşimde kalarak ilerlemelerine yardımcı olacak hızlı video modüllerine bölmeyi düşünmelisiniz.

2. Kaliteye Önem Verin

Eğitimin başarısının doğrudan kalitesiyle ilgili olduğunu söylemeye gerek yok. Yani kitlenize, gelişimlerine uzun vadede değer katacak kanıta dayalı bilgiler sağlayan eğitimler kaliteli olarak nitelendirilir. Ama bundan daha fazlası da var. İçeriğinizin kendisi kadar içeriği sunuş şekliniz de bir o kadar önemlidir. Eklediğiniz tüm seslerin net, dikkat dağıtıcı arka plan gürültülerinden arındırılmış ve ses düzeyi dengeli olduğundan emin olmalısınız. Seslendirmenin monoton olmayıp öğrencinin dikkatini çekmesini sağlamak için profesyonel bir seslendirme sanatçısıyla çalışmayı düşünebilirsiniz.

3. İçerikle Alakalı Görsel Destek Sunun

Eğitim videonuz çoğunlukla metin slaytları ve sesli anlatım içeriyorsa, stratejinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Kullanıcıların ilgisini kaybetmemesi için içeriğinize resim veya animasyon gibi göze hitap edecek öğelerle eşlik etmeniz gerekir. Görseller, mesajı daha yaratıcı bir şekilde ilettiği sürece aşırı sofistike olmak zorunda değildir. Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer görsel ipucu da altyazılar. Altyazılar, örneğin gürültülü bir tren yolculuğu sırasında, yani hareket halindeyken öğrenmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda eğitim videolarınızı işitme güçlüğü çeken kullanıcılar için erişilebilir hale getirir. Üst maddede belirttiğimiz gibi görsel öğeleriniz bulanık, okunması zor veya aşırı kalabalık olmamalıdır.

4. Videoları Etkileşimli Hale Getirin

Yüksek kaliteli görüntüler ve seslerle süslenmiş bir video iyi bir başlangıç noktası olabilir, ancak kullanıcıların ilgisini canlı tutmak için bazen daha fazlası gerekir. Ayrıca, bazı etkileşimli öğeler olmadan tamamen sürükleyici bir eğitim videosuna sahip olamazsınız. Neyse ki, anketler, oyunlaştırma, kendi maceranı seç ve dallanma senaryosu gibi birçok seçenek var. Bu etkileşimli etkinliklerden bazılarını normal içeriğinize serpiştirerek, kullanıcıların bilgi tabanlarını genişletirken eğlenmelerini sağlayabilirsiniz.

5. Ek Materyal Kullanın

Eğitim videoları şüphesiz kullanıcılar için harika araçlardır, çünkü yeni becerileri hızlı, etkileşimli ve eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlarlar. Ancak bu, tüm işi yapmalarına izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Kullanıcıların eğitim programınızdan en iyi şekilde yararlanabilmesi için videoları ek kaynaklarla eşleştirmeniz gerekir. Bunlar simülasyonları veya gerçek hayattaki uygulamaları, rehberleri, oyunları, podcast'leri ve daha fazlasını içerebilir. Aklınıza gelebilecek herhangi bir ek materyal, içeriğinizi çeşitlendirmeye, katılımı artırmaya ve yeni becerilerin öğrencilerin günlük yaşamlarına dahil edilmesini teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

6. İçeriğinizi Sık Sık Güncelleyin

Tasarımcıların sürükleyici video deneyimleri geliştirirken sıklıkla yaptıkları bir hata, videolarını düzenlenebilir hale getirmemektir. Bununla birlikte, sırf yeni içerik üretmiş olmak için birkaç ay sonra eğitimin konusuyla alakasız videolar üretecek olursanız, kaynak israfı yapmış olursunuz. Hemen hemen her sektörün karşılaştığı hızlı değişiklikler, sık güncelleme yapma gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle, video içeriğinizi sürekli güncelleyerek kullanıcılara en güncel bilgileri sağlamalısınız.

7. Deneyimi En İyi Duruma Getirmek için Verileri Kullanma

Böylesine veri odaklı bir dünyada, veri analizinin eğitim videolarınızın etkinliğinde çok önemli bir rol oynayacağını söylemeye herhalde gerek yok. Videolu eğitiminiz boyunca ölçebileceğiniz kriterleri ayarlayarak güçlü ve zayıf yönlerinizi, hangi unsurların iyi, hangilerinin geliştirilmesi gerektiğini görmenize yardımcı olabilir. Veri analizi ile eğitim deneyimini optimize edebilir, kullanıcıların gelişimine en fazla değeri katacak bilinçli kararlar almak için ihtiyacınız olan araçları belirleyebilirsiniz.

Son

Öğretim tasarımcıları ve öğretmenler, e-öğrenmeyi kullanıcılar için daha iyi hale getirmenin yollarını ararlar. Eğitim videoları, tek taraflı veya monoton olmadan büyüleyici ve eğitici öğrenme deneyimleri oluşturabilir. Bu yazıda paylaştığımız ipuçlarına dikkat ederek siz de eğitimlerinize videolar ekleyebilir, eğitimlerinizi daha ilgi çekici hale getirerek öğrenme hedeflerine daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.