Dijital Eğitim Üretiminde Kullanılabilecek 50 Yapay Zeka Destekli Uygulama

Yapay zeka, günümüzün en heyecan verici teknolojilerinden biridir. Yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, eğitimden sanata, iş dünyasından tasarıma kadar farklı sektörlerde kullanılan birçok yenilikçi araç ve platform ortaya çıkmıştır. Bu listede yer alan uygulamalar, yapay zeka algoritmalarını kullanarak metin oluşturma, görüntü işleme, video prodüksiyonu, grafik tasarım, veri analizi ve daha birçok alanda kullanıcıların işlerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Dijital Eğitim Üretiminde Kullanılabilecek 50 Yapay Zeka Destekli Uygulama

Yapay Zeka Destekli Araştırma Uygulamaları

 

Harpa AI - Web tarayıcısı üzerinde çalışan, kişisel bir yapay zeka asistanı gibi işlev gören bir Chrome uzantısıdır.

https://harpa.ai/

 

ChatGPT - OpenAI tarafından geliştirilen ve insan benzeri metin üretebilen gelişmiş bir dil modelidir.

https://chat.openai.com

 

Google Bard - Soruları yanıtlayabilen ve metinlerde destek sağlayabilen büyük bir dil modeli sohbet robotudur.

https://bard.google.com/

 

Bing AI - Microsoft tarafından geliştirilen, yapay zeka destekli arama motoru ve sohbet robotudur; GPT-4 tarafından desteklenmektedir. Bing AI, sorularınızı doğal ve sohbete dayalı bir şekilde yanıtlayabilir ve ayrıca şiirler, kod ve resimler gibi yaratıcı içerikler oluşturabilir.

https://www.bing.com/new

 

Claude 2 - Metinleri analiz edebilen, kod oluşturabilen ve yaklaşık 75.000 kelimeye eşdeğer olan güçlü bir yapay zeka modelidir.

https://www.anthropic.com/index/claude-2

 

Perplexity AI - Öğrenciler, kurumsal çalışanlar, araştırmacılar vb. kişiler için güvenilir ve güncel bilgiler sunan kullanıcı dostu bir chatbot'tur.

https://www.perplexity.ai/

 

Quillbot - Yazarların yazma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için yapay zekayı kullanan çevrimiçi bir açıklama aracıdır. Araç, bağlamı ve orijinal anlamı korurken kullanıcıların cümlelerin, paragrafların ve tüm belgelerin ifadelerini değiştirmelerine yardımcı olabilir.

https://quillbot.com/

 

Jasper – Makine öğrenmesi ile insan benzeri metinler oluşturarak içerik hazırlamaya yardımcı olan bir yapay zeka aracıdır. Blog gönderileri, ürün açıklamaları, pazarlama metinleri ve daha fazlası gibi çeşitli içerikler geliştirmek için Jasper AI'yı kullanabilirsiniz.

https://www.jasper.ai/

 

Yapay Zeka Destekli Sanatsal Tasarım Uygulamaları

 

Midjourney - Doğal dil açıklamalarından görüntüler oluşturan bir yapay zeka programıdır.

https://www.midjourney.com/

DALL-E 3 - Doğal dilde bir açıklamadan gerçekçi görüntüler ve sanat eserleri oluşturabilen bir yapay zeka sistemidir.

https://openai.com/dall-e-3

 

Leonardo AI - Görüntü ve sanat eserleri oluşturmanıza olanak tanıyan bir yapay zeka platformudur. Yapay zeka ile görüntü oluşturma sürecini yeni kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirmek amacıyla kullanımı kolay bir arayüz paneli sunar.

https://leonardo.ai

 

DreamStudio - Bir açıklamadan gerçekçi görüntüler ve animasyon oluşturabilen bir yapay zeka sistemidir. Stable Diffusion tarafından geliştirilen, metinden görüntüye dönüşüm sağlayan üretken bir yapay zeka web uygulamasıdır.

https://dreamstudio.ai/

 

Adobe Firefly - Adobe tarafından geliştirilen, yaratıcı ihtiyaçlar, kullanım senaryoları ve iş akışları için üretken yapay zeka araçları sunarak insanların yaratıcılıklarını genişletmeye yönelik bir araçtır. Firefly, bu amaçla geliştirilmiş ve yaratıcı ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış yapay zeka modellerini içerir.

https://firefly.adobe.com/

 

Yapay Zeka Destekli Otomasyon ve Verimlilik Sağlama Uygulamaları

 

Zapier AI - Uzun bir süredir faaliyet gösteren bir platformdur. 5000'den fazla farklı uygulamayı birbirine bağlayabilen bir yapıya sahiptir. Şimdi yapay zeka özelliklerini kullanarak otomasyonları desteklemektedir.

https://zapier.com/apps/ai/integrations

 

Notion -  Yazı yazma, beyin fırtınası yapma, yazıları düzenleme, özetleme ve daha fazlasına yardımcı olabilecek bir yazma asistanıdır. Metin oluşturabilir, metnin bazı kısımlarını yeniden yazabilir ve başka sözcüklerle ifade edebilir ve yazıyı özetleyebilir.

https://www.notion.so/

 

Rows - Verileri daha verimli bir şekilde analiz etmek, özetlemek ve dönüştürmek için yapay zekayı kullanan kapsamlı bir elektronik tablo aracıdır.

https://rows.com/ai

 

Yapay Zeka Destekli Görüntü ve Video Geliştirme Uygulamaları

 

Topaz AI Fotoğrafları ve videoları geliştirebilen bir yapay zeka aracıdır. Hem fotoğraflarıhem de videoların görüntü kalitesini yükseltebilir, gürültüyü azaltabilir, bulanık görüntüleri netleştirebilir, titrek videoları stabilize edebilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

https://www.topazlabs.com/

 

AI Image Upscaler - AI ile oluşturulan herhangi bir görüntünün kalitesini yükseltebilir.

https://imgupscaler.com/

 

Adobe Photoshop AI - Kullanıcıların birkaç tıklamayla görüntü öğelerini doldurmasına, düzenlemesine ve kaldırmasına imkan tanıyan güçlü bir özelliktir. Bu özellik, nesneleri eklemek, görüntüleri sınırlarının ötesine genişletmek ve nesneleri kaldırmak için kullanır.

https://www.adobe.com/products/photoshop.html

 

Clipdrop – Görüntüleri hızlı bir şekilde düzenleme, yapay zeka kullanarak resimlerden nesneleri veya metinleri kaldırma, arka planı değiştirme veya görüntü kalitesini artırma gibi çeşitli özelliklere sahip bir araçtır.

https://clipdrop.co/

 

Opus Clip- Uzun videoları tek tıklamayla kısa hale getiren üretken bir AI video aracıdır ve OpenAI tarafından desteklenmektedir.

https://www.opus.pro/

 

Yapay Zeka Destekli Grafik Tasarım Uygulamaları

 

Canva - Çeşitli dijital içerikler oluşturmak için çok yönlü bir grafik tasarım aracıdır. Sosyal medya gönderileri, sunumlar, posterler, videolar ve logolar gibi farklı içerikler için geniş bir şablon, yazı tipi ve stok kaynağı seçeneği sunar. Kullanıcı dostu ara yüzüyle sürükle-bırak gibi özellikler de sunar. 

https://www.canva.com/

 

Microsoft Designer - Kullanıcıların görsel tasarımlar ve şablonlar oluşturmasına yardımcı olan yapay zeka destekli bir grafik tasarım uygulamasıdır. Sunumlar, posterler, dijital kartpostallar ve benzeri içerikler için özgün tasarımlar oluşturmak amacıyla OpenAI'nin DALL-E 2 metinden görüntüye teknolojisinden faydalanır. 

https://designer.microsoft.com/

 

Adobe Express - İçerik oluşturmak için ücretsiz ve bir arada sunulan bir tasarım, fotoğraf ve video aracıdır. Mobil ve web platformlarında sosyal medya grafikleri, el ilanları, logolar, posterler ve daha fazlasını oluşturmanızı sağlar.

https://www.adobe.com/express/

Logo AI - İşletmeler ve bireyler için profesyonel logolar oluşturmada yardımcı olan yapay zeka destekli bir logo üretici ve marka otomasyon platformudur. Tasarım sürecine katkıda bulunarak logolar ve marka kimlikleri oluşturabilir ve marka tanıtımını otomatikleştirmeye yönelik çözümler sunabilir.

https://www.logoai.com/logo-maker

Yapay Zeka Destekli Video Üretimi Uygulamaları

Runway - Görüntü ve video oluşturma, sentetik içerik işleme ve medya düzenleme alanlarında yazılım çözümleri sunan bir yapay zeka araştırma şirketidir.

https://runwayml.com/

 

Kaiber - Kullanıcıların kendi resimlerinden veya metin açıklamalarından görseller oluşturabilmelerine imkan tanıyan yapay zeka destekli bir video oluşturma aracıdır. Kullanıcı girdilerine dayalı olarak videolar ve görüntüler üretmek için yapay zekayı kullanır.

https://kaiber.ai/

 

LeiaPix - 2D görüntüleri 3D Lightfield görüntülerine dönüştüren ücretsiz, yapay zeka tabanlı bir görüntü işleme aracıdır. Gerçekçi görüntüler oluşturmak için gelişmiş algoritmalar ve derin öğrenme teknikleri kullanır.

https://convert.leiapix.com/

 

Wonder Dynamic - Wonder Dynamics'in yapay zeka aracı Wonder Studio, CG karakterlerini otomatik olarak canlandırır, aydınlatır ve canlı aksiyon sahnelerine dönüştürür. Bu araç, tek bir kameralı görüntüyü alır ve oyuncunun performansını algılayarak CG karakterine aktarır.

https://wonderdynamics.com/

 

Pika Labs - Metni videolara dönüştüren bir araç sunar. Yazılan fikirlerden ilgi çekici görsellerin kolayca oluşturulması için tasarlanmıştır. Discord'un hemen içinde kullanabilirsiniz.

https://www.pika.art/

 

InVideo AI - Tek bir metin isteğini saniyeler içinde tam bir videoya dönüştürebilir.

https://invideo.io/ai

 

Pictory AI - Uzun metin ve video içeriğini otomatik olarak sosyal medya paylaşımları için kısa videolara dönüştürebilen bulut tabanlı bir video oluşturma yazılımıdır.

https://pictory.ai/

 

Yapay Zeka Destekli Karakter Oluşturma Uygulamaları

 

Synthesia - Kullanıcıların metin girişi yaparak profesyonel videolar oluşturmasını sağlayan bir yapay zeka video oluşturma aracıdır. Bu araç, düz metinden videolar üretir ve kullanıcıların anlatım için 65'ten fazla stok avatarı ve 200'den fazla ses arasından seçim yapmalarına olanak tanır.

https://www.synthesia.io/

 

D-ID - Blockade Labs, metin istemlerinden hızlı bir şekilde sanal 3D ortamlar oluşturan bir araçtır.

https://www.blockadelabs.com/

 

Yapay Zeka Destekli Sunum Uygulamaları

Tome - İstemlere dayalı olarak sunumlar veya panolar gibi içerikler oluşturarak fikirleri şekillendirmeye ve paylaşmaya yardımcı olan, tasarım sürecini kolaylaştıran bir yapay zeka aracıdır.

https://tome.app/

 

Gamma AI - Yapay zeka kullanarak sunumları, belgeleri ve web sayfalarını oluşturabilen bir platformdur.

https://gamma.app/

 

Yapay Zeka Destekli Seslendirme Uygulamaları

 

ElevenLabs - Konuşma sentezi için derin öğrenme modeli kullanan, ses üretimi odaklı yapay zeka yazılımıdır. Yapay zeka sistemi, doğal konuşmanın inceliklerini, tonlamalarını ve özgün özelliklerini analiz ederek gerçekçi sesler oluşturmak için sofistike algoritmalar kullanır.

https://beta.elevenlabs.io/

 

Descript - Hızlı ve kesin transkriptlerin yanı sıra metni düzenleyerek medya kliplerini değiştirme yeteneği, kullanıcıların videolarını ve podcast'lerini yazmalarını, kaydetmelerini, transkripte etmelerini, düzenlemelerini, işbirliği yapmalarını ve paylaşmalarını sağlayan bir düzenleme aracıdır.

https://www.descript.com/

 

Murf AI - Yazılı içerikten insan benzeri seslendirmeler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir metin konuşma aracıdır. Podcast'ler, videolar ve benzer projeler için yüksek kaliteli ses içeriği oluşturmak için tasarlanmıştır.

https://murf.ai/

 

Adobe Speech Enhancer - Kaydedilen konuşmaların kalitesini artırmak için çevrimiçi kullanılabilen bir yapay zeka aracıdır. Arka plan gürültüsünü azaltmak, yankıyı kaldırmak ve konuşmanın netliğini ve kalitesini artırmak için gelişmiş algoritmaları kullanır.

https://podcast.adobe.com/enhance

 

Vocal Remover - Ücretsiz çevrimiçi uygulama, bir şarkıdan vokalleri kaldırarak karaoke türünde bir parça oluşturmanıza yardımcı olur. Yapay zeka, seçtiğiniz şarkıdaki vokalleri diğer seslerden ayırabilir.

https://vocalremover.org/

 

VoiceMod - Ücretsiz olarak sunulan bu yazılım, gerçek zamanlı ses değişimi imkanı sağlar. Kullanıcılar, metaverse ve Roblox, OBS, VRChat, Discord gibi çeşitli platformlarda seslerini değiştirebilirler.

https://www.voicemod.net/

 

Yapay Zeka Destekli Müzik Uygulamaları

SoundRaw - Kullanıcılara telifsiz, orijinal müzik oluşturma imkanı sağlayan bir yapay zeka müzik üreticisidir. Özellikle YouTuber'lar, podcast yapımcıları ve radyo yayıncıları gibi içerik oluşturanlar için arka plan müziği hazırlamak amacıyla kullanılabilir.

https://soundraw.io/

 

Stable Audio - AI kullanarak müzik oluşturmanızı sağlayan bir platformdur.

https://www.stableaudio.com/

 

Yapay Zeka Destekli Çeviri Uygulamaları

 

DeepL - Metni bir dilden diğerine çevirmek için gelişmiş sinir ağı teknolojisini kullanan çevrimiçi bir çeviri aracıdır.

https://www.deepl.com

 

Yapay Zeka Destekli Web Tasarımı Uygulamaları

 

Mixo - Girişimciler, ajanslar ve serbest çalışanlar için tasarlanmış olan yapay zeka destekli bir açılış sayfası oluşturucusudur. 30 saniyenin altında, herhangi bir dilde bir web sitesi oluşturabilen bu araç, bir fikrin kısa bir açıklamasından hareketle anında bir web sitesi sağlar.

https://www.mixo.io/

 

10Web - Web sitesi oluşturma platformudur. Bu araçla bir web sitesi oluşturabilir, 10Web Hosting'de barındırabilir ve PageSpeed Booster ile optimize edebilirsiniz.

https://10web.io/

 

Yapay Zeka Destekli Toplantı Yönetimi Uygulamaları

 

Otter AI - Gerçek zamanlı transkripsiyon ve otomatik toplantı notları sağlayarak toplantı sırasında paylaşılan slaytları yakalayan ve kilit noktaları özetleyen bir platformdur. 

https://otter.ai/

 

Yapay Zeka Destekli Kodlama Uygulamaları

 

GitHub Copilot - Geliştiricilerin kodu daha hızlı ve daha akıllı yazmasına yardımcı olan bulut tabanlı bir yapay zeka aracıdır.

https://github.com/features/copilot