Uluslararası MEB Robot Yarışması'na Başvurular Başladı

Uluslararası MEB Robot Yarışması, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yürütücülüğünde 16-19 Ekim tarihlerinde Erzurum'da gerçekleştirilecek.

Uluslararası MEB Robot Yarışması'na Başvurular Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 16-19 Ekim tarihlerinde Erzurum'da düzenlenecek olan Uluslararası MEB Robot Yarışması'na başvurular başladı. Bu yarışma, Türkiye'nin mesleki ve teknik eğitim alanındaki kalitesini artırmak, toplumda farkındalık yaratmak ve öğrencilerin bilgiyi beceriye dönüştürmelerine olanak sağlamak amacıyla gerçekleştiriliyor. Bu yıl "Eğitimin Yüzyılında Ahilik ve Teknoloji" teması ve "Ahiliğin Geleceğini Şekillendiren Kod Erzurum'da Yazılıyor" sloganıyla düzenlenecek.

Yarışma, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 16'ncı kez düzenleniyor ve ortaokul, ortaöğretim ve yükseköğretim seviyelerindeki tüm öğrencilere hitap ediyor.

Etkinlik, "Temel Seviye Çizgi İzleyen" (ortaokul ve dengi okullar), "Tasarla-Çalıştır" (ortaokul ve dengi okullar), "Tozkoparan Robot" (ortaokul ve dengi okullar), "İleri Seviye Çizgi İzleyen", "İnsansız Hava Aracı" (Mini Drone), "Mini Sumo", "Tasarla-Çalıştır", "Yumurta Toplama", "Labirent Ustası", "RC Sabit Kanat Uçak", "Serbest Proje", "Su Altı Robot (SAR)" ve "Otonom Araç" olmak üzere 13 farklı kategoride gerçekleştirilecek.

16-19 Ekim tarihlerinde Erzurum'da düzenlenecek olan yarışma, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yürütücülüğünde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) paydaşlığıyla hayata geçirilecek.