Google'dan 13 Kat Hızlı Yapay Zeka Eğitimi

Google'ın yeni yapay zeka eğitim teknolojisi JEST ile eğitim süreçleri 13 kat hızlanıyor ve enerji verimliliği 10 kat artıyor. Yapay zeka eğitimindeki bu devrim niteliğindeki gelişmeler, üretken yapay zekanın maliyetlerini ve enerji tüketimini önemli ölçüde azaltacak.

Google'dan 13 Kat Hızlı Yapay Zeka Eğitimi

Google'ın yapay zeka çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Yazılım devi, yeni geliştirdikleri yapay zeka eğitim teknolojisi ile eğitim sürecinde 13 kat hız ve 10 kat daha fazla verimlilik vaat ediyor. Yapay zeka eğitimi, üretken yapay zekanın en önemli unsurlarından biri olup, bu süreçte kullanılan enerji de büyük önem taşıyor. Google'ın yapay zeka birimi DeepMind, her iki alanda da büyük kazanımlar sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdi.

JEST Teknolojisi ile Eğitim Maliyetleri Azalıyor

Google DeepMind'ın yayınladığı araştırmaya göre, yeni yapay zeka eğitim teknolojisi JEST (Joint Example Selection) olarak adlandırılıyor. JEST, eğitim hızını 13 kat artırırken enerji verimliliğini 10 kat artırıyor. Bu yeni yöntem, geleneksel yapay zeka modeli eğitim tekniklerinden oldukça farklılaşıyor.

Geleneksel eğitim teknikleri, tek tek önceliklendirilmiş veri noktalarına odaklanırken, JEST tüm veri yığınlarını temel alarak eğitimi gerçekleştiriyor. Google, JEST ile önce veri kalitesini derecelendirecek ve yığınları kaliteye göre sıralayacak daha küçük bir yapay zeka modeli oluşturuyor. Ardından bu derecelendirme, daha büyük ancak daha düşük kaliteli set ile karşılaştırılıyor. Bu sayede küçük JEST modeli, uygun olan en ideal verileri belirleyip büyük modeli eğitiyor.

Yüksek Kaliteli Verinin Önemi

JEST'in en büyük avantajı, yüksek kaliteli verilerle çalıştığında büyük kazanımlar sağlamasıdır. Ancak, yüksek kaliteli verilere ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir. Yine de, kaliteli veri elde edildikten sonra JEST ile yapılan eğitimlerde önemli kazançlar elde edilebilir. Üretken yapay zeka modelleri, hem eğitim sürecinde hem de çalışırken oldukça fazla enerji tüketir. Örneğin, tek bir ChatGPT sorgusu, bir Google aramasından 10 kat daha fazla enerji tüketiyor. Ayrıca, GPT-4'ün eğitimi OpenAI'a 100 milyon dolara mal olmuştur ve daha büyük verilerle bu maliyetin yakında 1 milyar dolara çıkması bekleniyor.