Uzaktan Eğitimlerde Etkileşimli Videoları Nasıl Etkili Bir Şekilde Kullanabilirsiniz?

E-Learning ve mobil öğrenme eğitimlerinde videoların kullanımı yerleşik bir uygulamadır. Videoların daha gelişmiş hali olan etkileşimli videolar ise, dijital eğitim alanının geleceği olarak görülen olgudur.

Uzaktan Eğitimlerde Etkileşimli Videoları Nasıl Etkili Bir Şekilde Kullanabilirsiniz?

E-Learning ve mobil öğrenme eğitimlerinde videoların kullanımı yaygın bir uygulamadır. Videoların daha gelişmiş hali olan etkileşimli videolar ise, dijital eğitim alanının geleceği olarak görülen olgudur. Bu yazıda, Etkileşimli Videoları e-Learning’de nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi ana hatlarıyla anlatacağız. 

Etkileşimli Videoları e-Learning’de nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinize geçmeden önce, videolar ve etkileşimli videolar arasındaki temel farklılıklara bir göz atacağız. Ayrıca, Etkileşimli Videoları temel alan bir e-Learning yaklaşımının sağladığı faydalara da bakacağız. Ardından, e-Learning’de (hem formal hem de informal öğrenme için) Etkileşimli Videoları nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi göstereceğiz. Hepsi bu kadar değil, Etkileşimli Video tabanlı öğrenmenin etkisini nasıl daha da artırabileceğinize dair ipuçları da vereceğiz.

Etkileşimli Videoyu Klasik Videodan Ayıran Nokta Nedir?

Klasik veya geleneksel videolar ilgi çekici ve yaygındır, fakat öğrenciye başlat, durdur ve duraklat seçenekleri dışında herhangi bir kontrol imkanı sunmaz. Bu durum kısa videolardan beklenen kazanımı etkilemez ancak videonun süresi çok uzunsa ciddi bir eksikliğe dönüşebilir: Bununla birlikte öğrencinin anlayıp anlamadığını da sürekli kontrol etmeniz gerekir.

İşte tam da bu nokta, e-Learning ve etkileşimli videoların kesiştiği ve yeni konseptin ortaya çıktığı noktadır. Bu konsept, e-Learning kurslarındaki etkileşimlere benzer öğrenme etkileşimleri sağlamak için tasarlanmıştır.

Bu yaklaşım ile:

 • Videoları öğrenme çıktılarına uygun olarak daha uzun tutabilirsiniz, ancak öğrencinin ilgisini çekmek için yeterli etkileşime sahip olmalısınız.
 • Ayrıca sınavlar ve değerlendirmeler yoluyla öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edebilirsiniz.
 • Kullanıcının seçimine göre şekillenen video seçenekleri sunarak öğrencinin önemli karar noktalarındaki seçimlerine göre şekillenen yollarda ilerlemesine izin verebilirsiniz.
 • Bu yaklaşımın çıktısı SCORM uyumludur, ve bu da öğrencinin ilerlemesini takip etmenizi sağlar.

Etkileşimli Videoları Seçtiğinizde Kazandığınız Temel Kazanımlar Nelerdir?

 1. Araştırmalar, Etkileşimli bir videonun geleneksel bir videodan 10 kat daha etkili olduğunu doğrulamaktadır.
 2. Pasif görüntülemeyi kaldırdığınız ve anlamlı öğrenme etkileşimleri ve değerlendirmeleriyle değiştirdiğiniz an, öğrencilerinizle daha yüksek bir etkileşim oranı göreceksiniz.
 3. Öğretilerin anlaşılıp anlaşılmadığını doğrulayabilirsiniz (gerekli biliş seviyesine göre beklenen çıkarımları yapabilme). Biçimlendirici Değerlendirme Seçenekleri, Öğrendiklerinizi Kontrol Edin Testleri ve Özetleyici Değerlendirmeler gibi çok sayıda aktivite bunu yapabilmenizi sağlar.
 4. Tüm öğrenci profilleri için uygundur.
 5. Öğrenme deneyiminin etkisini artırabilirsiniz. Etkileşimli videoları Oyunlaştırma ve Mikro Öğrenme gibi diğer tekniklerle birleştirerek eğitimin karşı tarafa daha etkili ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Etkileşimli Videolar, Farklı Kurumsal Eğitim İhtiyaçları İçin Nasıl Kullanılabilir?

Çoğu şirket, formal, informal ve iş başında eğitime adapte edilebilen 70–20–10 öğrenme modelini kullanır.

Bununla birlikte, etkileşimli videolar şunları sunmak için de kullanılabilir:

 1. Formal Eğitim: Uyumluluk, Sosyal Beceriler ve Mesleki Beceri Eğitimleri için etkileşimli videolar çok uygundur. Satış eğitimi, Ürün eğitimi ve Değişim yönetimi programlarını destekleme veya yönlendirme gibi belirli eğitimler için de bir o kadar yüksek etkili bir yaklaşımdır.
 2. Örgün eğitimi desteklemek için performans pestek araçları veya iş yardımcıları olarak: Etkileşimli Video tabanlı küçük bilgi grupları, formal eğitim programı sonrasında öğrencilere destek sağlayan yolun bir parçası olabilir. Temel eğitimi güçlendirmek için kullanılabilirler veya belirli kavramları uygulamanın ve öğrenmenin yapacakları işte etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak için tasarlanabilirler.
 3. Öğretmen Temelli Eğitimi desteklemek için: Öğretmen Temelli Eğitim (ILT) oturumlarının daha harmanlanmış bir yaklaşıma doğru dijitalleşmesiyle, bilgiyi pratiğe döken ders oturumlarını daha etkili hala getirmek için Etkileşimli Video tabanlı bilgi gruplarını kullanabilirsiniz. Etkileşimli Videolar, gerçek hayat senaryosu temelli değerlendirmeler sunmak için de kullanılabilirler.

Etkileşimli Videoları Öğrenme Stratejinize Entegre Ederek Daha Neler Elde Edebilirsiniz?

Bu aslında tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır. İşte kullanabileceğiniz birkaç fikir:

 1. Mikro öğrenme için küçük bilgi grupları olarak kullanın
 2. Öğrenme yol haritası olarak sunun
 3. Formal eğitim ve Performans Desteği (iş yardımları) sunacak şekilde tasarlayın
 4. Oyunlaştırma gibi diğer ilginç bileşenleri entegre edin
 5. Kişiselleştirme seçenekleri sunun

Sonuç

Umarız ki bu yazı, e-Öğrenim için Etkileşimli Videoları kullanmanın yararları hakkında size iyi fikirler verebilmiştir. Bunları kurumsal eğitim ihtiyaçlarınızın etkilerini artırmak için kullanabilirsiniz.