Milli Teknoloji Hamlesinin Eğitime Yansımaları

"Milli Teknoloji Hamlesinin Eğitime Yansımaları" konferansı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla 10 Haziran 2024’te İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde (SDKM) gerçekleştirildi.

Milli Teknoloji Hamlesinin Eğitime Yansımaları

İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstanbul Öğretmen Akademileri & Atölyeleri 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı kapanış dersi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kacır’ın verdiği “Milli Teknoloji Hamlesinin Eğitime Yansımaları” başlıklı son ders, akademi ve atölyelerde eğitim gören katılımcıları 10 Haziran 2024 tarihinde İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde bir araya getirdi.

“Teknoloji, yeni öğrenim yöntemlerine kapı aralıyor…”

Teknolojik gelişim ve üretimin eğitim alanındaki çıktılarına odaklanan konferansın açılışında, İTÜ’nün geleceğin teknolojilerini tasarlayacak mühendis adaylarına, zengin bir içeriğe sahip nitelikli bir eğitim ortamı sunduğunu vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu, konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

“İstanbul Teknik Üniversitesi olarak, öğrencilerimizin kendilerini yetiştirme ve potansiyellerini keşfetme süreçleri boyunca, onları en yeni simülasyon birimleriyle, en kapsamlı laboratuvar ortamlarıyla buluşturuyoruz. Çünkü, hiç şüphesiz; eğitim ve teknolojinin buluşması, hem üniversite eğitiminde hem de ilköğrenimden başlayarak eğitimin bütün kademelerinde verimli ve aktif bir öğrenme kültürünün gelişimine katkı sağlıyor.”

Milli Teknoloji Hamlesi’yle Gelişen Eğitim Olanakları

QS ve THE gibi dünyaca ünlü akademik derecelendirme kuruluşlarının hazırladığı listelerde gösterdiği küresel başarılardan ötürü İstanbul Teknik Üniversitesi’ni tebrik eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise konuşmasında teknolojik imkânların, öğrenme materyallerine ve kaynaklarına erişimi kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği teknoloji atılımlarıyla birçok alanda aktif üretici konumuna yükseldiğine dikkat çeken Kacır, yerli üretimin kazandığı ivmenin, nitelikli eğitim ve yetişmiş insan kaynağıyla olan ilişkisine dikkat çekti. Video gösterimi ve müzik dinletisine de yer verilen konferans, fuaye alanındaki resim sergisine yapılan ziyaretlerle sona erdi.