İBB Akademi’nin Genç Yetenek Gelişim Programı Yeni Mezunlarını Verdi

İBB Akademi'nin Genç Yetenek Gelişim Programı, İBB'nin kamudaki işgücü niteliklerini artırmayı hedefleyen bir program olarak 2021 yılından bu yana 3 bin 985 kişiyi mezun etti. İstanbul'a hizmet eden genç yeteneklerin yetkinliklerini geliştiren bu program, İSPER koordinasyonuyla hayata geçirildi.

İBB Akademi’nin Genç Yetenek Gelişim Programı Yeni Mezunlarını Verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından başlatılan ve Türkiye’nin en büyük kurumsal akademilerinden biri olan İBB Akademi'nin Genç Yetenek Gelişim Programı, yeni mezunlarını verdi. İBB'nin kamudaki işgücü niteliklerini artırmayı hedefleyen bu program, İSPER koordinasyonuyla hayata geçirildi ve 2021 yılından bu yana tam 3 bin 985 kişiyi mezun etti.

Cemal Reşit Rey’de düzenlenen mezuniyet törenine, Genç Yetenekler ve İBB yöneticileri katıldı. Törende, başarılı katılımcılara sertifikaları ve dereceye giren projelere ödülleri takdim edildi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Zeynep Neyza Akçabay ve İSPER Genel Müdürü Banu Saraçlar, törende konuşmalar yaparak genç yetenekleri selamladı.

Geleneksel Öğrenme Prensiplerini Yıkan Program

Zeynep Neyza Akçabay, açılış konuşmasında, İstanbul’a hizmet ederken en büyük gücün genç çalışanlar olduğunu vurguladı. Akçabay, “Gençlerimizi geleceğin yetkinlikleri ile donatmak; bilgiyi, yenilikçilik ve cesaretle harmanlamaları için geleneksel öğrenme prensiplerini bir kenara koyarak, kimseyi ayırmadan ve geride bırakmadan 30 yaşın altındaki tüm gençlere gelişim fırsatı vererek ezberleri bozduk” dedi.

İSPER Genel Müdürü Banu Saraçlar ise, “4 sene önce 2020 Şubat ayında, tam pandeminin başında, 520 genç arkadaşımızla çıktığımız bu gelişim yolculuğunun bugün tam 3 bin 985 kişiye ulaşmasının gururunu yaşıyoruz” ifadeleriyle programın başarısını dile getirdi.

"Gençliğimiz Var" Sözüne İlham Olan Program

İBB Başkan Danışmanı Yiğit Oğuz Duman, törende yaptığı konuşmada, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2019 yılında “Gençliğimiz Var” diyerek yola çıktığını hatırlattı. Duman, “Bu söz, gelişmeye, öğrenmeye, başarmaya odaklı olduğumuzu ifade ediyordu. Program, öğrenmeye açık olma, inisiyatif kullanma, proaktif olma, problem çözme, risk yönetme, çeviklik, yaratıcı düşünce, iş birliği ve iletişim becerilerinizi geliştirmeye yönelik olarak tasarlandı” dedi.

Yaratıcı Projeler Ödüllendirildi

İBB Genç Yetenek Gelişim Programını 100 tam puanla birinci tamamlayan 11 genç yeteneğe sertifika ve madalyaları takdim edildi. Program kapsamında uygulamaya değer görülen projelerden ilk 5’e girenler ödüllendirildi. “Midye-Deniz Kirliliği Tespit Cihazı” beşinci, “Gıda Senin İstanbul” dördüncü, “Ulaşımı Yeşille” üçüncü ve “Enerji Köyü” ikinci olarak ödül aldı. Birinci seçilen proje ise “Yeni Teknolojiler Aracılığıyla Park Yeri Bulunmasını Kolaylaştırıcı Uygulamalar” oldu.

İBB Genç Yetenek Gelişim Programı, gençlerin yeteneklerini keşfetmeleri, geliştirmeleri ve kariyer hedefleri doğrultusunda daha donanımlı hale gelmeleri için büyük bir fırsat sunmaya devam ediyor.