Kurumsal Eğitimi Eğlenceli Hale Getirmek İçin 3 Yol

İyi eğitim programları, insanları esnetmemeli ve eğitim sırasında başka şeylerle uğraşmaya zorlamamalıdır. Kurumsal eğitiminizi eğlenceli ve kullanıcılar için ilgi çekici hale getirmek için farklı yollar düşünmelisiniz, böylece en kullanıcılar eğitimlerden iyi şekilde yararlanırlar.

Kurumsal Eğitimi Eğlenceli Hale Getirmek İçin 3 Yol

İnsanlar şunu sürekli sorar: "Kurumsal eğitim gerçekten... Eğlenceli olabilir mi?"

Kurumsal eğitim alan herkes sıkıcı sunumlara ve okul benzeri ortamlardaki eğitimlere maruz kalmıştır. Önceki eğitim deneyimleri PowerPoint sunumları ve Zoom oturumlarından ibaret olan çalışanların kurumsal eğitim algılarını değiştirmek zor olabilir.

Bu yazıda ilgi çekici kurumsal eğitim tasarlamak için birkaç fikir sunacağız, böylece çalışanlar eğitimi bitirip kurtulmak değil daha fazla eğitim alarak kendilerine yeni şeyler katmak isteyeceklerdir.

1. Kullanıcıları Motive Etmek için Oyunlardan Yararlanın

Oyun öğelerini öğrenme tasarımına dahil etme olarak tanımlayabileceğimiz oyunlaştırma, e-öğrenme trendi olma yolunda hızla devam ediyor. Oyunlaştırmayı eğitime entegre etmek gayet basittir. Örneğin çalışanlar bir modülü her tamamladıklarında, bir teste girdiklerinde veya eğitimleriyle ilgili başka bir eylemi tamamladıklarında onları puan ve rozetlerle ödüllendirebilirsiniz.

Bununla birlikte e-öğrenmeye gerçek oyunlar eklemek, bundan çok daha fazlasıdır. Gerçekten motive edici öğrenme deneyimi yaratmak için eğitmenler tıpkı oyunlardaki gibi seviyeler de oluşturabilirler, böylece bir kullanıcı yeterli puan topladığında "seviye atlar". Birçok çalışan bu yaklaşımı ödüllendirici buluyor, çünkü oyunlaştırılmış eğitim çalışanların yapılacaklar listesindeki sıkıcı bir eğitime tik atmalarını sağlamıyor, kullanıcıların gerçekten ilerleme kaydettiklerini gösteriyor.

Aynı şey, kullanıcıların puanlarını ve ekip skorlarını gösteren liderlik tabloları için de geçerlidir. Bazı çalışanlar, bireysel oyun puanlarının ekip halinde toplanması ve kıyaslanması durumunda eğitimleri tamamlamayı daha motive edici bulur. Örneğin, ekipler ve diğer departmanlar eğlenceli, dostane bir rekabete girebilir ve daha fazla bilgi edinmek için birbirlerine meydan okuyabilir.

2. Kullanıcıların İşbirliği Yapmasını Sağlayın

Sosyal öğrenme, eğitimi daha eğlenceli hale getirmenin ilgi çekici bir başka yoludur. Kullanıcılar ekip arkadaşlarının eğitimle ilgilendiğini, eğitime katıldığını ve öğrendikleri bilgilerini paylaştığını gördüklerinde kendilerinin de eğitime katılma olasılıkları daha fazladır.

Yüz yüze veya online olacak şekilde canlı oturumlarla yapılan eğitimlerde, rol yapma ve Zoom'daki çalışma odalarında grup halinde çalışma gibi işbirliğini teşvik eden, test edilmiş ve etkinliği kanıtlanmış işbirliği yolları vardır. Bununla birlikte, bu tür etkinliklerin herkes için uygun olmadığını, herkesin topluluk önünde konuşma yapmaktan zevk almadığını ve unutmamalısınız.

İsteğe bağlı eğitimlerde işbirliğini teşvik etmek için kullanıcıların birbirleriyle "arkadaş olabilecekleri", ilgi alanlarına ve hedeflerine odaklanan anlamlı tartışmalara katılabilecekleri sanal öğrenme toplulukları oluşturabilirsiniz. Örneğin liderlikle ilgilenen çalışanlar için kayıtlı oldukları eğitimlerle ilgili fikir ve bilgi alışverişinde bulundukları gruplar oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz tartışmaya dayalı ortamda bir kullanıcı bir soru sorar ve diğer kullanıcılar soruya cevap verir. Daha sonra ise topluluğa verilen en yararlı cevaplar genellikle beğeniler veya rozetlerle ödüllendirilir. Bu size tanıdık geldi mi? Dünya çapında milyarlarca insan çevrimiçi forumlarda ve sosyal medyada bu şekilde etkileşime giriyor. Öyleyse neden zaten aşina oldukları bir formatı alıp eğitime uyarlamayalım ki?

3. İnteraktif Öğrenmeyi Teşvik Edin

Oyunlaştırma ve sosyal öğrenme, işbirlikçi eğitimin harika örnekleridir. Ek olarak, eğitimin eğlence faktörünü artırması için etkileşimli öğelerle desteklenen harika içerikleri de sahip olmanız gerekir.

Eğitimde sadece bir trendden daha fazlası olan videolu öğrenme ile başlayalım. Bilgilerin kullanıcılara kısa videolarla aktarıldığı eğitimler sayesinde kolayca öğrenilebilecek ve meşgul çalışanları bunaltmayacak eğitim içeriği oluşturabilirsiniz.

Etkili video modüllerine çalışanların bilgilerini test edebilecekleri, sonuçları görebilecekleri ve eksik olduğu noktalarda tekrar yapabilecekleri quiz benzeri etkileşimli görevler de eşlik etmelidir.

Günümüzde eğitim platformları, kullanıcıların eylemlerine önceden ayarlanmış sınırlı tepkileri vermekten çok daha fazlasını yapabilmektedir. Örneğin bazı proaktif platformlar, kullanıcıların ilgi alanlarına, önceki eğitimlerdeki performanslarına ve öğrenme hedeflerine bağlı olarak farklı çevrimiçi kurslar, makaleler, e-kitaplar, tartışma forumları gibi öneride bulunabilme kabiliyete sahiptir. Bu aynı zamanda eğitimin geleceğinin eğlenceli öğrenme deneyimlerine olanak tanıyan etkileşim temelli olacağını göstermektedir.

Son Sözler

Şirketler için eğitim her zaman önemli olmuştur,. Ancak günümüzde kurumsal eğitim, çalışanların büyük küresel zorluklar karşısında becerilerini geliştirmelerine, yeni beceriler kazanmalarına ve doğru becerilere sahip olmalarına yardımcı olmada daha da hayati bir rol üstlenmiştir.

Eğitimin, ağır içeriği olan, ciddi ve sıkıcı bir süreç olması gerektiği algısından vazgeçmemizin zamanı çoktan geldi. Eğlenceli eğitim, içeriği seyreltilmiş eğitim demek değildir. Aslında eğlenceli eğitim genellikle insanıın doğasına uygun tasarlanan eğitimdir; eğitim materyali oyunlaştırma, işbirliği ve etkileşim gibi ilgi çekici sunum yöntemleriyle desteklendiğinde, sonuç genellikle katılımın ve akılda kalıcılığın artmasıdır.