Çalışanları Kurumsal Eğitimi Tamamlamaya Motive Etmek İçin Tavsiyeler

Bu yazıda çalışanlarınızı eğitime katılmaları ve eğitimleri tamamlamaları için motive edebilecek bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Çalışanları Kurumsal Eğitimi Tamamlamaya Motive Etmek İçin Tavsiyeler

Çalışanları Eğitimlerini Tamamlamaları İçin Motive Etmek

Kurumsal eğitimlerde çalışanları teşvik etmek zorunda olmadığınızı varsaymak, çoğu eğitim müdürünün yaptığı yaygın bir hatadır. Gerçekte ise çalışanları eğitimi tamamlamaları için motive etmek çok önemlidir. Hatta şirket dışı eğitimleri satarken uyguladığınız pazarlama stratejilerinden bile daha önemlidir. Sonuçta eğitim satın almak isteyen kişinin büyük olasılıkla satın alacağı eğitimin üzerinde durduğu konu hakkında eksikleri vardır. Fakat çalışanlarınız neden eğitimi tamamlamaları gerektiğini anlamayabilir. Bu yazıda çalışanlarınızı eğitime katılmaları ve eğitimleri tamamlamaları için motive edebilecek bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Öğrenmeye Başlamak İçin Motive Edecek Tavsiyeler

1. Şirket İçi Öncüleri Belirleyin

Dahili pazarlama kampanyanızı şirket içinden öncü çalışanlar seçerek başlatabilirsiniz. Bu çalışanlar yönetici veya menajer değil, eğitimi tamamlayacak ön saflardaki çalışanlar olmalı. Bunu yapmak için seçtiğiniz çalışanları sürecin en başından itibaren sürece dahil etmelisiniz. Eğitimden en çok yararlanacak çalışanları belirleyin. Bu çalışanların eğitimin oluşturulma ve test edilme sürecine katılmalarını sağlayın. Eğitimin değerini ve faydalarını kavramalarını da sağlayarak bu sayede iş arkadaşlarını da eğitime katılmaya ikna etmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Bu strateji piramit sistemini, diğer adıyla saadet zincirini temel alır.

2. Çalışanlardan Geri Bildirim Alın

Geri bildirimler, çalışanları eğitimleri tamamlamaya motive etmek için başka bir yoldur. Bunun amacı tıpkı dış pazarlamada yaptığınız gibi geri bildirim alarak sunduğunuz hizmeti iyileştirmektir. Aralarındaki tek fark ise bunu şirket içi eğitimde yapıyor olmanızdır. Geri bildirimleri toplamak için videoları kullanmanızı öneririz. Kullanıcılara eğitimi kısaca değerlendirecekleri videolar kaydetmelerini söyleyerek geri bildirimi daha etkileşimli hale getirmiş olursunuz.

3. Anket Yerine Aşamalı E-Mailler Gönderin

Eğitimi yaymak veya geri bildirim toplamak için anket kullanmayın. Bunun yerine aşamalı e-mailler kullanın. Anketler eski moda bir yöntem olmakla birlikte çoğu zaman yanlış sonuçlar verecektir. Çalışanlar ya anketi doldurmak istemeyecek ya da genellikle önyargılı cevaplar vereceklerdir. Bunun yerine üç aşamalı e-mail yöntemini kullanabilirsiniz.

·    Eğitim Öncesinde
Çalışanlarınıza eğitim öncesinde bilgi vermek için kullanılır. Eğitimde çözmek istediğiniz sorunları ve eğitimin hedef çıktılarını bu mailde belirtebilirsiniz.

·    Eğitim Sırasında
Eğitim başladıktan hemen sonra kullanılır. Bu mailde eğitimdeki en büyük zorlukları vurgulayabilir ve bunları ele alan belirli modüllerin neler olduğunu gösterebilirsiniz.

·    Eğitim Sonrasında
Çalışanlar eğitimi tamamladıktan sonra kullanılır. Bu mailde tebrik mesajıyla birlikte bilgilerini tazelemeye ihtiyaç duymaları durumunda eğitimin her zaman erişilebilir olduğunu hatırlatabilirsiniz.

4. Erişilebilirlik İçin QR Kod Kullanın

Çalışanları eğitimi tamamlamaya motive etmenin bir başka yolu da işleri onlar için mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır. Bunun için QR kodları kullanabilirsiniz. Çalışanları belirli eğitim modüllerine yönlendiren QR kodları hazırlayın ve binanın ilgili departmanlarına gönderin. Bu sayede bir çalışanın sorunu olduğunda hemen ilgili eğitimi açarak sorunu çözebilir. Tek yapmaları gereken QR kodunu taramak ve doğrudan eğitimin ilgili bölümüne gitmek.

5. Teşvik Sağlayın

Eğitimi tamamlayan çalışanlara teşvik sağlayabilirsiniz. Bunu yapmadaki temel fikir, çalışanların verdiği zamanı telafi etmek adına ufak hediyeler vermektir. Bonuslar, ücretli izin, para, konser biletleri vb. gibi çeşitli ödüller sağlayabilirsiniz. 5$ değerinde bir hediye kartı, eğitiminizi tamamlamaları için kimseyi motive etmez.

Özet

Çalışanların çoğu yeni beceriler öğrenmekle ilgilenmez. Bu nedenle eğitim programına katılmalarını sağlamak için eğitimi onlara "pazarlamak" önemlidir. Bu tavsiyeleri kullanarak çalışanları eğitimi tamamlamaları için daha iyi motive edebilirsiniz. Sonuçta çalışanlarınızın başarılı olmasını istiyor ve onlar için eğitim geliştirmeye fazlaca yatırım yapıyorsunuz, o halde neden çalışanlarınızın eğitimden en iyi şekilde yararlandığından emin olmak için biraz daha çaba göstermiyorsunuz?