Uyum Programları Eğlenceli Hale Getirilebilir Mi?

Uyum programlarının sıkıcı olmasını gerektiren hiçbir kural yoktur. İşte ilgi çekici bir uyum programı için bazı ipuçları.

Uyum Programları Eğlenceli Hale Getirilebilir Mi?

Uyum Programlarını İlgi Çekici Hale Getirin

Büyük bir ilaç şirketinin temsilcisi olduğunuzu varsayalım. Önünüzde çok sayıda müşteri ve proje toplantısının olduğu yoğun bir hafta var. Bunun yanında bir de tamamlamanız gereken bir uyum programı bulunuyor.

On yıl boyunca her yıl uyum eğitimlerini tamamladınız. Her yıl aynı eski mesajlar verildi. Güvende kalın. Birbirinize karşı nazik olun. Kurallara uyun. Bunların hepsini daha önce duydunuz. Uyum eğitimleri genellikle bir saatlik bir videodan ve eğitim sonunda sorulan birkaç basit sorudan oluşur.

Bu eğitimin şirketteki rolünüze hiçbir değer katmadığını düşünüyor ve hissediyorsunuz. Bir saatlik videoyu izlerken uyanık kalabilirseniz bile bunun bir kazanç olduğunu düşünüyorsunuz. Bu döngüden bıktınız ve önümüzdeki hafta bu eğitim için ayıracak zamanınız gerçekten yok.

İşvereniniz sizi bundan kurtarması için rica ediyorsunuz, ama olumsuz yanıt alıyorsunuz. Uyum programının tüm çalışanlar için zorunlu olduğunu söyleyerek sizi reddediyor. Başka bir sıkıcı uyum program oturumuna katılma düşüncesi, kaçıp gitme fikrini aklınıza getiriyor. İsteksizce eğitim odasına giriyorsunuz.

Peki uyum programları sıkıcı olmak zorunda mı?

Uyum Programı Neden Önemlidir?

Bu konuda yalnız değilsiniz, çünkü kimse uyumluluk eğitimini dört gözle beklemez. Çalışanların bu eğitime katılmasının tek nedeni zorunlu olmasıdır. Fakat sonuçta uyum eğitimi:

 • Taciz
 • Emniyet
 • Siber Güvenlik
 • Etik
 • Yolsuzluk ve Kara Para Aklama
 • Devlet Düzenlemeleri

gibi önemli konuları ve çok daha fazlasını kapsar.

Devlet düzenlemelerine uymamanın iş kesintisi, lisans iptalleri ve itibar kaybı ağır maliyetli sonuçları olabilir.

Tasarıma Meydan Okuma

Uyum eğitimlerinin tasarlanması zordur. Bilgi paylaşımı veya yeni bir beceri öğretme içermediği için için benzersiz bir eğitim türüdür. Çalışanların şirket politikalarına, endüstri standartlarına ve devlet düzenlemelerine uymalarını sağlamak, bazı davranış değişiklikleri gerektirir. Eğitimin, çalışanlara değerlerinden veya önyargılarından bağımsız olarak belirli bir şekilde davranmalarını öğretmesi gerekir. Davranış bir seçimdir, bu yüzden davranış değişikliği yapmak kolay değildir.

Uyum Eğitimi Yapılmaya Zorlanan Bir Kötülük Mü?

Çoğu çalışan, uyum eğitiminin bir seçimden ziyade bir zorunluluk veya yapılmaya zorlanan bir kötülük olduğunu düşünmektedir. Uyum eğitimine yönelik bu tutum sadece çalışanlarla sınırlı değildir. Eğitim Tasarımcıları, uyum eğitimi kursu oluşturmakla görevlendirildiğinde bunu severek yapmazlar. Çoğu tasarımcı, iyi kullanıcı deneyimi oluşturmak için fazla zaman harcamaz. Bunun yerine genellikle temellere sadık kalırlar. Bu da uzun vadede eğitimi daha az etkili hale getirir.

Bir kitleyi olumlu yönde etkilemek için bakış açılarını değiştirmeye yardımcı olmak harika bir fırsattır. Uyum eğitimi aslında biraz çaba ile çok etkili ve eğlenceli hale getirilebilir. Şirketler her zaman bu tür değişikliklere açık olmadığı için bunu gerçekleştirmek her zaman kolay olmayabilir.

İlgi Çekici Uyum Programı Oluşturmaya Karşı Direnç

Bazı şirketler uyum eğitimini eğlenceli ve ilgi çekici hale getirme konusunda isteksiz davranırlar. Hassas konuları oyunlaştırmanın, içeriğin önemini aza indireceğini düşünürler. Fakat durum aslında böyle değildir. Aşağıdaki önerileri uyguladığınız sürece uyum eğitiminin hedefleri karşılanacaktır:

 • Oyunlar Konuyla İlgili Olmalıdır
  Konuyla ilgili olmayan oyun öğeleri veya diğer destekleyici öğeler dikkat dağıtıcı olabilir ve hatta öğrencinin bilişsel yüküne olumsuz katkıda bulunabilir. Ancak dikkatli bir şekilde kullanıldığında harita gibi unsurlar aslında sağlık ve güvenlik eğitimi için anlamlı bir temel parça olabilir.
 • Oyunlar Çalışanların Kendileriyle İlişkilendirebileceği Oyunlar Olmalıdır
  Kullanıma hazır uyum eğitimlerinin kaçırdığı nokta burasıdır. Bir sağlık kuruluşuysanız ve erişilebilirlik eğitiminiz depolarla ilgili örnekler kullanıyorsa, çalışanlarınız konuyla bağlantısını anlamayacakları için eğitim havada kalacaktır.
 • Oyunlar Tekrarlanabilir Olmalıdır
  Uyum bir anda olacak bir şey değildir. Etkili olması ve "unutma eğrisi" etkisinin hafifletilmesi için tekrarlanması gerekir. Kursu tekrar edecek öğrencilerin katılımlarını ve ilgilerini yüksek tutmak için ön bilgi testleri içeren bir tazeleme kursu oluşturmayı düşünebilirsiniz.
 • Oyunlar Ölçülebilir Sonuçlara Sahip Olmalıdır
  Bu, uyum eğitiminin en önemli parçasıdır. Hangi verilerin sizin için en anlamlı olduğunu ve bunları nasıl kullanmayı planladığınızı önceden düşünmelisiniz. Bunu akılda tutarak neyin önemli olduğunu ölçen bir eğitim tasarlayabilirsiniz.

Uyum Programlarını Eğlenceli Hale Getirmek

Etkili, ilgi çekici bir eğitim oturumuna katılmak, çalışan deneyimini olumlu hale getirecektir. Tasarım kurallarındaki hiçbir şey uyum eğitiminin sıkıcı olması gerektiğini söylemez. Yukarıda tartıştığımız gibi, uyum eğitimini ilgi çekici hale getirmenin yolları vardır. Yukarıda tartışılan dört maddeye (konuyla alakalı, ilişkilendirilebilir, tekrarlanabilir, ölçülebilir) ek olarak, uyum eğitimini sıkıcı bir deneyimden ilgi çekici bir deneyime dönüştürmek için basit oyunlaştırma, videolar veya multimedya kullanılabilir.