Geleceğin İş Toplantıları Metaverse’de mi Olacak?

Saçınızı taramadan veya spor salonunda bir dakika bile geçirmeden her toplantı ve sunum için fit ve iyi görünüşlü olduğunuzu hayal edin. Bu hayal artık gerçek desek yalan söylemiş olmayız.

Geleceğin İş Toplantıları Metaverse’de mi Olacak?

Metaverse, çok uzun zaman önce hayal gücü ve bilim kurgu filmlerinin bir parçasıydı. Teknoloji geliştikçe online oyun dünyasında gittikçe yayıldı, bu sayede Metaverse’e öncülük eden Fortnite ve Roblox gibi oyunları gördük. 

Ardından Covid-19 ortaya çıktı ve kurumsal dünyada teknolojiye her zamankinden daha fazla güvenmek zorunda kaldık. 

Peki bunun etkisi ne oldu? Dijital dünya, gerçek dünyadan kaçmak için bir eğlence yerinin ötesine geçmeye başladı. Yani eski zamanın bilim kurgu fantezisi, artık pazartesi sendromunun yerini alıyor! 

Metaverse'ün İş Toplantıları Üzerinde Nasıl Etkileri Olacak?

Saçınızı taramadan veya spor salonunda bir dakika bile geçirmeden her toplantı ve sunum için fit ve iyi görünüşlü olduğunuzu hayal edin. Bu hayal artık gerçek desek yalan söylemiş olmayız. 

Meta, eski adıyla Facebook, geçtiğimiz yıl iş arkadaşlarının sanal bir toplantı odasında bir araya gelebileceği Horizon Workrooms'u tanıttı. Meta bu alanda tabii ki de yalnız değil. Horizon Workrooms benzeri sanal buluşma yerleri sunan pek çok sağlayıcı bulunuyor. 

Meta, üç boyutlu görüntü, ses ve hassas el hareketlerinin de yardımıyla Metaverse deneyiminin Zoom veya Teams toplantılarından çok daha gerçekçi olduğunu iddia ediyor.

Şimdilik Metaverse’de jest ve mimikleri kullanma yeteneği gerçek hayattaki kadar doğal olmasa da yakın zamanda bu özelliğin de kazandırılacağı düşünülüyor.

Aslında hayal gücümüzü kullanırsak Metaverse tarafından sunulan kolaylıklardan büyük faydalar elde edebiliriz. Örneğin farklı bir dil konuşan biriyle, hatta işaret dili kullanan biriyle iş toplantısı yapmanızı sağlayan gerçek zamanlı çeviriye ne dersiniz? Bu tür yenilikler işitme ve konuşma engelleri olan insanlar için çığır açıcı olabilir. 

Metaverse Ofis Hayatı Ne Kadar İleri Gidecek? 

İş toplantıları konusunda Metaverse’ün önemli faydaları olsa da günlük ofis hayatı ne olacak? Sosyal etkileşimler nasıl olacak? Diğer meslektaşlarımızla oturabileceğimiz sanal kahve alanlarımız olacak mı? Ya da bir iş yemeği için iş arkadaşımızla tanışabileceğimiz dijital bir kafeterya? 

Haftada 40 saat boyunca bir VR gözlüğü takmak pek de heyecan verici görünmüyor, fakat birçok uzman iş hayatının Metaverse'de giderek daha fazla yer bulacağını tahmin ediyor. Bu nedenle avatar oluşturma becerilerinizi geliştirmeye başlamak isteyebilirsiniz! 

Fiziksel Ofislere Ne Olacak? 

Metaverse, zengin sanal ortamlar yaratma imkanı sunar. Metaverse ofislerimiz muhtemelen mevcut ofislerimizden görsel olarak daha uyarıcı olacak. Metaverse ayrıca şirketlerin çalışma ortamlarını daha esnek bir şekilde değiştirmelerine izin verebilir. Çünkü maliyeti neredeyse sıfırdır. 

Peki bu tür avantajlar gerçek hayattaki ofisler için ne anlama geliyor? Tamamen bir kenara mı atılacaklar? 

İlk soru, Metaverseün gerçekten her şirket için erişilebilir olup olmayacağı olacaktır. Bazı çalışmalar, Metaverse’ün gerçek dünyanın özelliklerini yansıtacağını, yani fiziksel gayrimenkulde olduğu gibi sanal mülkün fiyatının da gerçekten önemli miktarlarda olabileceğini öngörmektedir.

Buna ek olarak sanal arazi fiziksel mülkle aynı fiyat etiketini taşıyabilir, fakat dijital ofisiniz teorik olarak daha düşük genel gider ve bakım maliyetlerine sahip olacaktır. Mobilya, temizlik, ofis ekipmanları, genel malzemeler vb. şeylere ihtiyaç yoktur. Ofis maliyetleri göz önüne alındığında, birçok şirket teknolojik gelişmelerden yararlanmak veya hatta fiziksel ofislerinden tamamen kurtulmak isteyebilir. 

Öte yandan daha küçük şirketler, arsa kiralayanlar veya paylaşanlar aynı konumda olmayabilir. Bu tür şirketler Metaverse'de kalıcı bir yere sahip olmak için biraz daha beklemek durumunda kalabilir.

Peki ya ortak çalışma alanları? Önemleri azalacak mı yoksa daha önemli hale mi gelecekler?

Tesisler 

Metaverse'den en optimal faydayı elde etmek için güçlü bir Wi-Fi bağlantısı ve çeşitli ekipmanlar gibi teknolojik altyapı gereklidir. Bunun ev ortamında sağlanamadığı durumlarda ana ofisi Metaverse’de olan çalışanlar fiziksel ortak çalışma alanlarına ihtiyaç duyabilir. 

Ek olarak, ortak çalışma alanları gelecekte VR kulaklıklarının ve sanal toplantılar için uygun belirlenmiş alanların kiralanacağı yeni bir sektör doğurabilir. 


Gerçek Hayattaki İnsan Etkileşimleri

Bu konudaki daha temel soru, Metaverse’ün gerçek yüz yüze etkileşim için iyi bir alternatif olup olmadığıdır. 

Metaverse’ün Zoom yorgunluğu ve ekran başında kalmaktan doğan çeşitli rahatsızlıklar için bir çözüm olduğu söyleniyor, fakat Metaverse insan etkileşimleri konusunda ne vadediyor? Metaverse profesyonel anlamda yeni olsa da yukarıda belirtildiği gibi rekreasyonel alanda yeni değildir. 

Oyun dünyasında, sanal dünyalara girmek için ortak alanlara portallar vasıtasıyla gitme fikri iyi bilinmektedir. O halde oyuncular neden internet kafelere gidiyor? Sabit bir internet bağlantısı veya en son oyunlara erişim dışında bir neden var mı? 

San Jose Eyalet Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, "hiçbir şey oyunların temel insan unsuruna alternatif olamaz. Gerçek oyun deneyimi yaşamak için diğer insanlarla etkileşime girilebilmelidir.

Bu, hayal gücüne ve alternatif gerçekliklere bu kadar yoğun bir şekilde dayanan bir faaliyet için bile geçerliyse, iş dünyası için durum ne? O halde işe gidip gelme ve oturup kahve içme yoluyla elde edilen insan etkileşimleri, gerçek hayattaki toplantıların sayısı azaldıkça daha da önemli hale gelebilir. Bu bağlamda ortak çalışma alanları çok değerli ve hatta gerekli kaynaklar haline gelebilir. 

 

Metaverse Gerçekten Kalıcı Olacak Mı?

Bazı insanlar bunun sadece bir furya olduğunu ve bir süre sonra kaybolacağını düşünüyor. Bazıları ise dijital dünyanın gerçekten "normal çalışma hayatının" geleceği olduğuna inanıyor. Örneğin Bill Gates, önümüzdeki 2 veya 3 yıl içinde çoğu sanal toplantının Metaverse’de gerçekleşeceğine inanıyor.

Teknolojik ilerlemenin bu hızda seyrettiği bir dünyada her şey mümkün! Yani Metaverse’ün iş hayatında bir şekilde devrim yaratacağına hiç şüphe yok.