E-Öğrenmede Yönetim Becerilerini Geliştirmek İçin 6 İpucu

Kurumsal dünyada bir takımın başarısı, takım liderinin başarısı kadar önemlidir. O halde yöneticilerin becerilerini geliştirmenin öneminin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz.

E-Öğrenmede Yönetim Becerilerini Geliştirmek İçin 6 İpucu

Kurumsal dünyada bir takımın başarısı, takım liderinin başarısı kadar önemlidir. O halde yöneticilerin becerilerini geliştirmenin öneminin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bunun için ne yapmak gerekir? Bu içeriğimizde sizlere 6 faydalı ipucuna yer vereceğiz.

1. Durumlara Özgü Karakterler Geliştirin
Çevrim içi eğitim tasarlarken, onu kullanacak yöneticinin yapısını göz önünde bulundurun. Ayrıca çalışmalarınız belirli bir sektöre özel mi yoksa daha genel mi diye sorgulayın. Buna dayanarak, yöneticilerin sıklıkla etkileşimde bulunacağı kişilikleri düşünün. Bu karakterler için profiller oluşturun ve bunları çevrim içi eğitim içeriğinize dahil edin. Örneğin; CEO’yu yakından tanıyan ve özel ilgi bekleyen bir müşteri olabilir ya da düzenlemeleri titizlikle inceleyen bir karakter. Bir başka seçenek olarak tatil zamanı gelişen bir kriz ortamı veya yaşanabilecek herhangi bir sorun düşünülebilir. Tüm bu durumlara özel senaryolar geliştirebilir ve yöneticilere işlerinde kullanabilecekleri pratik beceriler kazandırmak için bu karakterleri ve simülasyon durumlarını kullanabilirsiniz.

2. Oyunlaştırın ve Kişiselleştirin
Çevrim içi eğitimlerde yönetim becerilerini geliştirmenin bir başka yolu da zaman yönetimini öğretmektir. Bu, iş hayatında tüm liderlerin öğrenmesi gereken en zor detaylardan biridir ve iş hayatının her alanında ihtiyaç duyulmaktadır. Bu beceriyi geliştirmek için e-öğrenme modellerinden faydalanabilirsiniz. İronik bir detay ancak e-öğrenme de etkin bir zaman yönetimi becerisi gerektirir ve öncelikle bu yolla etkin bir zaman yönetimi becerisi kazanılmaya başlanmış olur.

Oyunlaştırma, ödüller, rozetler, bonuslar kazanma imkânı sunar. Bu yöntem eğitim sürecinde adrenalini yükseltir ve stresli durumlarda çalışmak için "kas hafızası" oluşturur.

3. Ps ve Q'larına Dikkat Edin
Sahip olduğunuz en iyi patron kimdi ve onlarla ilgili neyi sevdiniz? Astlarına teşekkür eden yöneticiler, hem sadakat hem de performans açısından çok daha başarılı görülürler ve ekip içi başarının artmasında etkindirler. Bu nedenle, çevrim içi eğitimlerde saygı ve empatiye odaklanmak son derece önemlidir. Eğitimlerinize nezaket ve minnettarlığın önemi üzerine bazı modüller eklemeniz doğru olacaktır. Sımumlarınıza başka bir bakış açısı sunan, gerçek dünyadan örnekler ve anekdotlar ekleyin. Örneğin; liderlerin empati kurabilmeleri için olayları astlarının bakış açısından görmelerine izin verin.

4. Bir Sorun Giderme Sözlüğü Oluşturun
Çözüm geliştirmek için her zaman yeterli vaktiniz olmayabilir. Bu nedenle ekibiniz için kolaylıkla erişilebilen destek kaynakları kullanın. Onlara yaygın sorunlara hızlı çözümler bulmaları için yararlanabilecekleri araçlar verin. Bu araçlar, acil durumlarda kullanılabilir ve çevrim dışı olarak erişilebilir olmalıdır.

5. Senaryolardan faydalanın
Yöneticiler genellikle beklenmedik zorluklarla karşılaşırlar. Ancak her koşulda ekiplerini destekleme ve müşteri beklentilerini karşılama fırsatını yaratmaları gerekmektedir. Çeşitli durum senaryoları ile onlara soğukkanlılıklarını nasıl koruyacaklarını ve durumları nasıl hafifleteceklerini öğretebilirsiniz. Böylece çevrim içi eğitimlerinizde yönetim becerilerini geliştirmeniz mümkün olur. Yöneticilerin sakin kalmaları ve hızlı düşünmeleri gerekir. Örneğin; öfkeli bir müşteri ya da ekibi küçümseyen bir müşteri karşısında nasıl davranacağını hızla seçmek sonucun iyileştirilmesinde büyük önem taşır. Farklı durumlara göre geliştirilen senaryolar bu becerilerin geliştirilmesinde doğrudan etkilidir.

6. Sorunlu Noktaları Belirlemek İçin Ön Değerlendirme
Liderlerin de tüm ekip üyeleri gibi güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bazıları güçlü iletişim yeteneklerine sahipken, bazıları da düşüncelerini ve fikirlerini etkili bir şekilde iletmek için biraz yardıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle, beceriye dayalı çevrim içi eğitimlerinize ön değerlendirmeler eklemek faydalı olacaktır. Neyi bildiklerini ve ne kadar iyi uyguladıklarını ölçmenize olanak tanıyan simülasyonları ve interaktif senaryoları kullanabilirsiniz. Örneğin, bir simülasyon yeni satış müdürünüzün ikna yetenekleri üzerinde çalışması gerektiğini ortaya koyuyorsa eğitim içeriklerinizi bu yönde planlayabilir, liderlere gelişim imkânı sunabilirsiniz.

Sonuç
Deneyim, en iyi öğrenim metodudur.. Bir yönetici genellikle pozisyonunu kademeli olarak kazanır. Yine de, ister bir gecede terfi ettirilsinler ister en alttan başlamış olsunlar, yöneticiler çevrim içi eğitimlerde yönetim becerilerini her zaman daha iyiye doğru geliştirebilirler. Onları sanal olarak eğitirseniz tüm organizasyonunuza fayda sağlar.