Eğitim Videolarınıza İyi Senaryolar Yazabilmeniz İçin 4 İpucu

En sevdiğiniz filmleri veya TV şovlarını düşündüğünüzde, muhtemelen ortak bir yönleri vardır: harika bir senaryo. Sağlam bir senaryo hikayeyi ve karakterleri kapsamakta, ortamı ve tonu açıklığa kavuşturmakta ve tüm karakter diyaloglarını içermektedir.

Eğitim Videolarınıza İyi Senaryolar Yazabilmeniz İçin 4 İpucu

En sevdiğiniz filmleri veya TV şovlarını düşünürseniz, muhtemelen hepsinin ortak bir yönü olduğunu görürsünüz: harika bir senaryo. Sağlam bir senaryo, hikayeyi ve karakterleri kapsamakta, ortamı ve tonu açıklığa kavuşturmakta ve tüm karakter diyaloglarını içermektedir. Yani bütçeden, konumdan, görsel tasarımdan kostümlere, makyajlara ve özel efektlere kadar film yapımında kullanılan tüm yaratıcı çalışmaların planı gibi düşünülebilir.

Ama film yapımcılığının eğitim ile ne ilgisi var? Çoğu eğitim ekibinin ne milyonlarca dolarlık bir bütçeye ne de çok yıllı bir üretim zaman çizelgesine erişimi vardır. Fakat bu engel, eğitim videolarının senaryosunun kalitesini etkilemesine yol açmamalıdır. Film yapımcılarından bir ipucu almalı ve her şeyden önce kafanızda iyi bir senaryo oluşturmalısınız. Çünkü iyi bir senaryo etkili bir eğitim videosu oluşturmak için kesinlikle gereklidir. Sonuçta, bir eğitim videosunun insanları eğlendirmekten daha fazlasını yapması gerekiyor; insan davranışlarını etkilemek. 

Peki, eğitim becerileri setinize “Hollywood seviyesinde senaryo yazımını” nasıl ekleyebilirsiniz? Başlamak için aşağıdaki dört ipucunu bir araya getirdik.

1. İhtiyacınız olan eğitim videosunun türünü belirleyin

Eğitim videoları, kullanıcıları bir uygulama aracılığıyla gezdiren veya ürün özelliklerini vurgulayan kısa ekran kayıtlarından detaylı çizilmiş karakterlere sahip sinematik deneyimlere kadar birçok farklı türe sahiptir. 

Bazen eğitim videolarında kullanıcılara neyin önemli olduğunu söyleyen bir anlatıcı yer alırken, bazı videolarda ise kullanıcıların işlerinde karşılaştıkları durumlara benzer durumlar anlatılmakta ve karakterleri takip ederek kullanıcıların temel mesajlar hakkında kendi sonuçlarını çıkarmalarına olanak tanınmaktadır. 

Eğitim videolarının tüm farklı türlerini karıştırmanın ve eşleştirmenin neredeyse sonsuz yolu vardır. Ancak, senaryo yazmaya koyulmadan önce aradığınız sonuçları elde etmek için video kullanmanın en iyi yolunu düşünün. YouTube'da farklı eğitim videolarının örneklerini bulmak, nereden başlayacağınızdan emin değilseniz ilham almanın yararlı bir yolu olabilir.

2. Senaryodan önce taslak oluşturun

Tıpkı bir e-learning kursu için hızlı bir tasarım özeti yazdığınız gibi, bir video senaryosu taslağı da tam kapsamlı bir senaryo yazmaya başlamadan önce fikirlerinizi ekibe sunmanın harika bir yoludur.

Bir video taslağı, hikayedeki karakterlerin ve önemli olayların kısa bir özetini sağlayan bir sayfalık basit bir belge olabilir. Etkili bir video taslağı, paydaşların hızlı bir şekilde okuması ve anlaması için yeterince kapsayıcı ve videonun hikayesinin ve ortamının bir resmini çizebilecek kadar ayrıntılı olmalıdır. Daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekirse, etkili bir video taslağı şunları yapabilmelidir:

  • Eğitim videosunun istenen öğrenme çıktılarını netleştirme
  • Hikayenin yapısını ve önemli olaylarını içerme
  • Hikayedeki karakterleri ve rollerini vurgulama
  • Senaryoyu yazmaya başlamadan önce potansiyel olay örgüsündeki eksiklikleri veya karışık alanları belirlemenize yardımcı olma

Yukarıdaki nedenlerden dolayı, eğitim videosunun hedeflerini düşünmek ve kısa bir senaryo taslağı oluşturmak için birkaç dakikanızı ayırmak yalnızca değerli bir yaratıcı egzersiz değil, aynı zamanda zaman alıcı yeniden çalışmalardan kaçınmak için akıllı bir stratejidir.

3. Videolarınızı kısa ve öz tutun

Bir e-learning kursu veya bir eğitim videosu (veya her ikisi de) içeriğini özlü tutmak her zaman en iyisidir. Uzun kurslar öğrencinizin dikkatini nasıl zayıflatabilirse, uzun videolar da aynı şeyi yapabilmektedir.

Videoların 3 ila 8 dakika arasında olmasını tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte, bazen projenin öğrenme hedeflerini desteklemek için daha uzun bir video gerekebilir; bu durumlarda kısa sahneler yazmayı ve farklı senaryolar arasında geçiş oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak, post prodüksiyonda büyük bir videoyu daha küçük videolar halinde düzenlemeyi kolaylaştırır ve hikayenizin çok inişli çıkışlı hissetmemesini sağlar.

4. Gerçekçi olun

Kötü yazılmış bir video senaryosunu tespit etmenin kolay bir yolu, robotik ve zorlanmış bir diyaloğu tespit etmektir. İstediğimiz şey kesinlikle bu değildir.

Gerçek hayatta karşılaşılabilecek içerikler üreterek bundan kaçının. Eğer hala senaryo yazmada problemler yaşıyorsanız, birkaç tavsiye daha:

  • Senaryoyu konuşma tonunda yazın. Yazarken diyaloğunuzu yüksek sesle okuyun. Okurken kendinizi dinleyin, resmi dili günlük dildeki kelimeler ile değiştirmeyi deneyin (örneğin, “cannot” yerine “can't” kullanın).
  • İzleyiciyle konuşun. İnsanlar öğrenmeye hazır bir şekilde videoları izlerken topluma değil kendilerine hitap edilmesini bekler. Bu, ilgi çekici ve kişisel yollarla yazmak anlamına gelmektedir. Örneğin, "Başlamadan önce, izleyiciler ses düzeyinin + veya - simgelerine tıklanarak ayarlanabileceğine dikkat etmelidir" gibi üçüncü şahıs ifadelerinden kaçının ve "+ veya - simgelerine tıklayarak ses düzeyini ayarlayabilirsin" gibi daha doğrudan ve kişisel ifadeler kullanmaya özen gösterin.
  • Etken yapıları kullanın. Edilgen yapılar, özellikle konuşurken, kulağa inanılmaz tuhaf gelir. Örneğin, aşağıdaki cümleyi yüksek sesle okumayı deneyin:

"Araba Tom tarafından çalıştırıldı.”
Garip, değil mi? Şimdi bu yazılmış cümleyi yüksek sesle okuyun: 

"Tom arabayı çalıştırdı”
Bu çok daha iyi, değil mi? Etken cümle sadece daha net ve anlaşılması daha kolay değil, aynı zamanda daha kısadır.

  • İzleyicilerin kendilerinin zaten görebileceği şeyleri açıklamak için diyalog kullanmayın. Örneğin, müşteri rolünü oynayan aktör yürürken, kahramanın "Müşteri yürürken kızgın görünüyordu" gibi şeyler söylemesinden kaçının. Bu sadece açık ve zorlama bir diyalog değil, aynı zamanda müşteri rolünü oynayan kişi için de etkisiz bir talimattır. Bunu bir karakterin diyaloğuna eklemek kafa karıştırıcıdır ve oyuncu kadrosunun canlandırdığı karakterlerin ruh hallerini ve motivasyonlarını seyirciye deşifre etmelerine neden olabilir. 

Özetlemek Gerekirse

Öğrenciler için ilgi çekici, etkili ve videonun oyuncu kadrosu ve ekibi için takip etmesi kolay bir video senaryosu yazmak zor olabilir, ancak biraz pratikle bunu başaracağınızdan emin olabilirsiniz. Burada paylaştığımız ipuçlarını kullanarak, izlenme rekorları kıran bir eğitim videosu oluşturmamanız için hiçbir sebep yoktur!