Blockchain Dijital Eğitim Sektörünü Geliştirebilir mi?

Blockchain, dijital eğitim sektörünü temelli olarak değiştirme kapasitesine sahiptir. Fakat bunun gerçekleşmesine değecek neleri sunabileceğine bir bakalım.

Blockchain Dijital Eğitim Sektörünü Geliştirebilir mi?

Blockchain’in Dijital Eğitimi Geliştirme Potansiyeli

Dijital eğitim, özellikle pandemi sırasında ve pandeminin ardından oldukça popüler hale geldi. Bu popülerleşmeden dolayı bilgi sistemlerimizin işleyişinde bir değişikliğe tanık oluyoruz. Peki eğitimin tamamen dijital olduğu bir döneme mi giriyoruz? Web 3.0'a geçmenin avantajları nelerdir?

Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Blockchain, Bitcoin ve diğer kripto para işlemlerinin güvenli olmasını sağlayan teknolojidir. Blockchain, tüm bilgileri dijital bir biçimde içeren, satış, satın alma ve kimlik bilgileri oluşturma için yüksek düzeyde güvenlik sunan paylaşımlı bir veritabanıdır. Blockchain, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ödemelerinin üçüncü bir tarafa veya bir bankaya ihtiyaç duymadan işlenmesine olanak sağlar.

Blockchain'in Faydaları

İnsanların Bitcoin, Ethereum ve diğer dijital para birimlerini satın almak istemelerine neden olan şey nedir?

  1. Merkeziyetsizlik

Blockchainler, merkezi bir hata noktası olmamasını sağlamak için verileri birden çok düğümün olduğu bir ağa yayar. Kullanıcılar bir blockchainde bilgi depoladığında eş algılama olmadan kayıtları değiştirmek imkansız hale gelir. Blockchainleri finansal operasyonlara ve diğer kurumlara bu kadar çekici kılan faktör, bu güvenliğin gücüdür.

  1. Şeffaflık

Blockchain'in merkezi olmayan yapısı nedeniyle insanlar tüm işlemleri şeffaf bir şekilde görüntüleyebilir. Her blok, zincirdeki bir önceki bloğa bağlıdır, bu sayede tüm işlemler hiçbir zaman değiştirilemeyecek veya tersine çevrilemeyecek şekilde depolanır. Her düğümün kendi işlem kopyası olduğundan ve yeni bloklar eklendikçe bu kopyalar güncellendiğinden dolayı ağdaki tüm hareketleri istediğiniz gibi izleyebilirsiniz.

  1. Güvenlik

Blockchain teknolojisi, başkalarıyla bilgi paylaşmak isteyen herkese çeşitli avantajlar sunar. Bu avantajlardan biri, saldırıya uğrama riski olmadan verileri depolamak ve paylaşmak için güvenli bir yol sağlamasıdır. Bu güvenli yol, hesabınıza erişmek için kullanacağınız özel bir paroladır. Birçok insan bu parolaları güvenli bir ortamda saklamadığı için dijital varlıklarını kaybetmektedir. O yüzden parolanızı mümkünse fiziksel olarak saklamanız şarttır.

Dijital Eğitim, Blockchain’den Faydalanabilir

Dijital eğitim, blockchainlerden en çok etkilenen sektörlerden biri olabilir. Dijital eğitim sayesinde resim ve videoları düzenlemeyi, programlar geliştirmeyi, yeni diller öğrenmeyi ve diğer birçok şeyi fiziksel bir kursa katılmadan öğrenebilirsiniz. Fakat blockchain teknolojisi dijital eğitime tam olarak nasıl katkı sağlayabilir?

  1. Dijital Veri Bütünlüğü

Blockchain teknolojisi, veri bütünlüğü alanında ihtiyacınız olan tüm bilgilerin sağlandığından emin olmanın mükemmel bir yoludur. Blockchainler, verilerin yanlış ellere düşmesini engellemek için tek bir doğruluk merkezi yerine birden fazla blockchain tabanlı veri akışı ile verilerin esnek olmasını ve doğrulanmasını sağlar. Bu, öğrenme materyallerinizin sürekli doğrulanacağı ve kimsenin verilerinize erişemeyeceği anlamına gelir. Verilerin güvenliği bir öğrenci programının başarısı için çok önemlidir.

  1. Başarı Yönetimi

Blockchain tabanlı eğitimin doğası gereği dijital olması, öğrenmenin çok daha verimli ve etkili olmasını sağlar. Dijital eğitim, özellikle sınıf eğitimine erişimi olmayanlar için geleneksel yüz yüze eğitimden çok daha etkili olma potansiyeline sahiptir. Çünkü eğitmenlerin bireysel ilerlemeyi izlemesi, hedefli geri bildirim sağlaması, her öğrenciyle tek tek ilgilenebilmesi ve anında değerlendirme yapabilmesi mümkün hale gelir.  Eğitimin en önemli noktası notlar değildir. Öğrencilerin ne kadar iyi performans gösterdiği, eğitimin odağında olmalıdır. İyi ve adil bir not sistemiyle herkes dijital eğitimden faydalanabilir. Bu sayede öğrenciler öğrenmeye, öğretmenler öğretmeye motive olurken işverenler de yeni çalışanları işe almak için daha fazla teşviğe sahip olacaktır.

  1. Diplomaların Doğrulanması

Blockchain, derecelerin ve diğer kimlik bilgilerinin doğrulanmasını sağlamak için yararlı bir araç olabilir. Örneğin bu teknoloji bir kişinin gerçekten eğitimli bir elektrikçi veya tesisatçı olduğunu ve derecesinin sahte olmadığını kanıtlamak için kullanılabilir. Buna ek olarak, doğrulanmış kimlik bilgileri için taşınabilirlik sağlamada da blockchain kullanılabilir. Bu sayede profesyonellerin her seferinde becerilerini yeniden belgelemelerine gerek kalmadan iş değiştirmelerine olanak tanır.

  1. Daha Uygun Fiyatlı Kurslar

Özellikle az gelişmiş ülkelerde öğrenmenin önündeki en önemli engellerden biri maliyetidir. Ders kitaplarını karşılayamayan veya kütüphanelere erişimi olmayan öğrencilerin daha büyük yerleşim yerlerine gitmek zorunda kalmadan ve para harcamadan bir sınıfta öğrenme olanakları çok azdır.

  1. Eğitime Küresel Erişim

Günümüz eğitimi ile ilgili en büyük sorunlardan biri erişim sorunudur. Ivy League’den birçok üniversitenin, dünyanın en yetenekli insanlarını kendilerine çektiğini görmeniz olasıdır. Ancak, yüksek kaliteli araştırmalara ve iyi gelişmiş bölümlere erişimi olmayan diğer birçok üniversite bunu başaramayacaktır. Blockchain dijital eğitime uygulandığında öğrencilerin sertifikalar, dersler ve kariyer kaynakları hakkında ilgili tüm bilgilere erişmesi çok daha kolay olacaktır. Bu şekilde, öğrenciler en verimli biçimde pratik yaparak hızlı bir şekilde öğrenebilir ve herhangi bir alanda profesyonel olmalarına yardımcı olacak beceriler geliştirebilirler. Eğitim bir eşitleyicidir; bir kişinin yaşadığı yer veya nitelikleri ne olursa olsun yeteneklerinin keşfedilebileceği ve beslenebileceği bir alandır. Bu fikir, herkesin harika öğrenme materyallerine erişebileceği ve alanındaki en parlak beyinlerle etkileşime geçebileceği blockchain dünyasında daha da geçerlidir.

Sonuç

Herkes için adil bir sistem, dijital eğitime blockchain teknolojisini uygulayarak mümkün olabilir. Bu sistem, herkesin eğitim materyallerine eşit erişime sahip olduğu ve kimsenin dışarıda bırakılmadığı bir sistemdir. Blockchain ayrıca sahte belgelere ve rüşvet veya diğer haksız yollarla elde edilen kazançlara karşı hareket ederek sertifikaları, diplomaları ve akreditasyonları doğrulamak için güvenli bir yol sağlar. Blockchain, dijital eğitimi temelli olarak değiştirebilir ve bilgiye erişimde eşitlik yaratabilir. Bu da doğal olarak iş dünyasını iyileştirecektir.