Blockchain Eğitim Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

Blockchain'in eğitim ve araştırmada kullanımı hala erken aşamalarda, ancak devam eden birçok umut verici deney ve yenilik bulunuyor. Gelin bunlara beraber bakalım.

Blockchain Eğitim Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

Blockchain'in Eğitim Sektörü Üzerindeki Etkisi

“Blockchain" terimi birkaç yıl öncesine kadar yaygın olarak kullanılmıyordu. Bugün ise finans sektöründeki kullanımı hakkında birçok şey duyuyoruz. Bazı durumlarda, blockchain ve kripto para terimleri birbirinin yerine kullanılıyor. Peki blockchain'in eğitim gibi diğer alanlarda uygulamaları var mı?

Cevap evet. Blockchain güvenli ve merkeziyetsiz olduğu için sağlık, arazi dokümantasyonu ve eğitimde kendine kullanım alanları bulabilir. Blockchain, veri güvenliği ve zincirdeki bir düğüm tehlikeye girse bile verileri koruma yeteneği ile eğitim alanına katkı sağlayabilir.

Eğitim sektörü pandemi döneminde dijitalleşmeye hızla uyum sağladı. Blockchain teknolojisi bu sektörde bir devrim daha yaratma potansiyeline sahiptir. Blockchain, öğrencilerin ve öğretmenlerin iş birliği yapış şeklini kökten değiştirebilir, şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda eğitim sektörünü önemli ölçüde olumlu yönde etkileyebilir. Blockchain'in eğitimi nasıl etkileyebileceğini daha yakından inceleyelim.

Blockchain'in Eğitim Sektörünü Etkilediği Yollar

Eğitim sektörü, dünya dijitalleştikçe değişime uğramaktadır. Edtech sektöründen son yirmi yıldır faydalanıyoruz. Edtech modeli eğitimin modernleşmesini hızlandırmıştır. Blockchain teknolojisinin bu süreci artık çok daha önemli ölçüde hızlandırmasının zamanı geldi. Eski moda ders kitapları yerini hızla blok zinciri, yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) gibi teknolojilere bırakıyor.

1. Dersler ve Ödevler için Akıllı Sözleşmeler

Blok zincirlerinde genellikle akıllı sözleşmeler kullanılır. Bu, eğitimcilerin bir blok zincirinde eğitimler ve dersler geliştirmelerine yardımcı olabilir. Gerekli ön koşullar yerine getirildikten sonra eğitim otomatik olarak başlar ve öğrencinin istediği hızda ilerler. Öğrenciler ve öğretmenler, bir ödevin kapsamını, son teslim tarihini ve not verme tarihini özetleyen akıllı bir sözleşme imzalayabilirler.

2. Dereceler, Karneler Ve Evrak İşleri

Blockchain teknolojisi, güncel olayların kronolojik bir kaydını oluşturur. Bu da öğrenci transkriptlerini görüntülemede, kapsamlı karne oluşturmada, yoklama kaydı alma ve öğrencilerin ilerlemeleri hakkında bilgilendirmede fazlaca işe yarayabilir. Ayrıca, öğrenciler derecelerini ve diplomalarını kağıt yerine dijital olarak alabilirler. Dijital dereceler ve sertifikalar, doğrulanabilir ve güvenli olduğundan daha çok tercih edilir.

3. Eğitime Teşvik

Kripto ve tokenizasyon, blockchain için en önemli kullanım alanlarından biridir. Yakında öğretmenler iyi performans gösteren veya belirli bir ana dalı tamamlayan öğrencileri kripto para birimleri ile ödüllendirerek motive edebilecekler. Ek olarak kriptodaki oyunlaştırma bileşeni, öğretme-öğrenme sürecini iyi yönde değiştirebilir.

4.. Eğitime Evrensel Erişim ve Daha Düşük Maliyet

Blockchain teknolojisi, kitaplar, podcast'ler ve filmler gibi açık eğitim kaynaklarına evrensel erişim sunabilir ve yaşam boyu öğrenmeyi desteklemenin yanı sıra kullanımı ve yeniden dağıtımı ücretsiz hale getirebilir. Blockchain, bu kaynakların halka açık bir ağda uygun fiyatlı ve güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlar. Ayrıca, uzak bölgelerde yaşayan öğrenciler dersleri ve sınavları blockchain aracılığıyla dijital olarak alabilir ve eğitimciler bunları blockchain üzerinde değerlendirebilirler.

Sonuç

Blockchainde asıl zorluk, öğrenci bilgilerinin kişisel veri olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmadığını belirlemek olacaktır., özellikle de bilgiler dağıtık defterde saklanıyorsa. Kripto para birimlerinin piyasaya sürülmesiyle blockchainler finansal sektörün çalışma şeklini değiştirmeye başladı bile.

Yukarıda listelenen olasılıklar, blockchain'in gelecekte eğitim sistemini nasıl etkileyeceği konusunda buzdağının sadece görünen kısmı olabilir. Eğitimde blockchain uygulamaları çok umut verici görünüyor.

Blockchain, akademik enstitüler ve öğrenciler arasındaki mevcut ilişkiyi geliştirmek için yeni, daha erişilebilir kanallar oluşturarak eğitim ortamını değiştirme yeteneğine ve çeşitli muazzam potansiyellere sahiptir. Gelecek nesiller, eğitim sektöründe blockchain kullanımından büyük fayda sağlayacak.