2023’ün Eğitim Teknolojileri Trendleri

Öğrenme şekillerimiz değişiyor, teknoloji ise bu değişimin en büyük öncüsü olarak öne çıkıyor. E-öğrenme sektöründe gelecek yıl neler bekleyebiliriz? Daha fazla AI ve oyunlaştırma kullanımı görecek miyiz?

2023’ün Eğitim Teknolojileri Trendleri

2023'ün Eğitim Teknolojileri Trendleri

2023’ün e-öğrenme için heyecan verici bir yıl olacağı konusunda kimsenin şüphesi yok. Gittikçe daha fazla insan e-öğrenmeye yöneldiği için 2022’de teknolojinin eğitimde kullanımında artış görmeye devam ettik. Google Trendler, 2021 ve 2022 yılları arasında "edtech" kelimesi için yapılan aramalarda keskin bir artış olduğunu gösteriyor.

Araştırmalar ayrıca 6-12. sınıf öğrencilerinin %83'ünün okul çalışmalarını tamamlamak için haftada en az bir kez Google araçlarını kullandığını ortaya koyuyor. En iyi 25 ABD üniversitesinden 22'si, birçok alanda ücretsiz çevrimiçi eğitimler sunuyor.

Eğitimin geleceği böyle görünüyor. E-öğrenme, hem beceri kazanma hem de eğitim almak için en iyi yollardan biri haline geldi. 2023’e bakmadan önce pandemi nedeniyle e-öğrenmenin 2020 yılında patlak verme nedenlerine bakalım.

Esneklik ve rahatlık

Eğitim teknolojileri, inovasyonu daha da teşvik edici esneklik ve konfor sağlar. Kendi hızlarında öğrenebilmeleri sayesinde kullanıcıların performansını artırır. Başkasının zaman dilimine uyma baskısı e-öğrenmede bulunmaz. Kullanıcılar kendilerini daha iyi tanırlar, odaklarının yüksek ve dikkat dağınıklığının düşük olduğu kişisel bir program hazırlarlar. Esnekliği ve akılda kalıcılığı artırması, e-öğrenmeyi daha da popüler hale getirecektir.

Dijital hayata daha fazla maruz kalma

Teknolojinin eğitime girişi birçok yeni öğrenme stili sağlamıştır. Kullanıcılar dijital hayata maruz kalırlar, bu da düşünme kapasitelerini geliştirir. Dünyanın daha yenilikçi düşünürlere ihtiyacı var, bu çözümü önümüzdeki yıllarda e-öğrenme sayesinde görebiliriz.

Özelleştirilmiş öğrenme

E-öğrenme, özelleştirilmiş öğrenmenin gelişimini kolaylaştırmıştır. Kullanıcılar istedikleri yöntemle öğrenmeyi kendi hızlarında yapabilir hale gelmiştir. Bu sayede yeni fikirler alabilir ve anlayışlarını istedikleri şekilde gösterebilirler. Bu da daha iyi bilgi birikimine yol açar. Kullanıcılar ayrıca, benzer düşünceleri diğer herkesle paylaşmak yerine farklı düşünebilme yeteneğine kavuşmuşlardır.

Global Newswire'a göre, Edtech sektörü 2027 yılına kadar 605,8 milyar dolar değere ulaşacak. 2021’deki 254.8 milyar doları düşündüğümüzde sadece 6 yılda inanılmaz bir büyüme, değil mi? Yani bu bakış açısıyla e-öğrenmede keskin gelişmeler göreceğimiz açık.

2023'te Eğitim Teknolojisi Trendleri

Nano Öğrenme

Nano öğrenme, öğrenmede zorluğa neden olmamak için bilginin en kısa ve öz şekilde aktarıldığı bir eğitim yaklaşımıdır. Metinler, kısa videolar ve ses parçaları gibi kısa sürede tüketilebilecek öğrenme kaynakları sağlar. Hap bilgi sağlayan bu öğrenme stili genç nesle, özellikle de Z kuşağına hitap ediyor. Bunun nedeni de dijital bir çağda olduğumuz için Z kuşağı bireylerinin kısa dikkat süresine sahip şekilde büyümeleridir. Nano öğrenme ile eğitim modülleri genellikle bireysel programda iki ila on dakika arasında olur.

Nano öğrenmenin yeri doldurulamaz, bu nedenle 2023'te daha fazla insanın bu öğrenme tarzına yönelmesini bekleyebiliriz. Dünya daha fazla dijital araç ve bilgi etrafında dönüyor. Ayrıca, teknolojideki gelişme nedeniyle insanların ortalama dikkat süresi gün geçtikçe azalıyor. Çalışmalar, şu anda ortalama dikkat süresinin 8 saniye olduğunu ve önümüzdeki günlerde bu sürenin daha da azalacağını gösteriyor. Bu mevcut durumla, günü kurtarabilecek en olası öğrenme tarzı nano öğrenmedir.

Yapay Zeka (AI)

Yapay Zeka (AI), E-öğrenme sektörüne gittikçe daha fazla çözüm sağlıyor. Kullanıcıların kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimlerinden faydalanmaları için elverişli bir ortam oluşturuyor. Kullanıcılar bu araçları kullanarak kendilerine uygun öğrenme stillerini benimseyebiliyorlar. AI ayrıca chatbotlar sayesinde 7/24 destek sağlıyor ve kullanıcılara kısa sürede geri bildirim veriyor.

Kendi kendine ve kendi hızında eğitim çok daha yaygın hale geliyor, bu da kullanıcıları daha iyi performans göstermeye teşvik ediyor. Araştırmalar, ABD'deki mezunların %52'sinin çevrimiçi üniversite düzeyinde eğitimlerini yüz yüze eğitime tercih ettiğini göstermektedir. Bu da öğrencilerin AI'ın sunduğu kendi kendine öğrenme fırsatını tercih ettiklerine işaret etmektedir.

AI araçlarına örnek olarak Grammarly, Duolingo ve Thinkster verilebilir. Bu gelişmeyle, 2023'te daha fazla AI destekli çevrimiçi eğitim göreceğimizi söyleyebiliriz.

Kişiselleştirilmiş Öğrenme

Kişiselleştirilmiş öğrenme, öğrenmeyi ve kaynaklarını kullanıcıların ihtiyaçlarına ve yeteneklerine göre uyarlayan bir eğitim yaklaşımıdır. Her kullanıcı kendi gücüne ve zayıflığına göre öğrenme kararları verebilir. Bu da bilgi birikimini artıracak ve öğrenme deneyimlerini geliştirecektir.

Pandemi, daha fazla insanların daha fazla öğretmene çevrimiçi ortamda ulaşabilmesinin yolunu açtı. Yani artık kişiselleştirilmiş öğrenmeyi deneyimlemek için daha fazla olasılığımız var. Bu nedenle 2023'te en çok benimsenen e-öğrenme trendlerinden birisi kişiselleştirilmiş öğrenme olacak.

Oyunlaştırma

Taylor ve Francis, kullanıcıların %67'sinin oyunlaştırılmış eğitimleri tercih ettiğini, çünkü oyunlaştırmayı daha motive edici bulduklarını söylüyor. Çalışanların çok büyük kısmı da aynı şekilde, oyun tabanlı öğrenmeyi daha ilgi çekici buluyor. Bu da oyunlaştırma öğrenme yönteminin eğlenceli ve eğitici olduğunu göstermektedir.

Başka bir çalışma da oyunlaştırmanın okuma ile birleştirildiğinde eğitimin sonuçlarını %45.5 ila %60.67 oranında iyileştirebileceğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, oyunlaştırmanın sadece eğlenceli ve eğitici değil, aynı zamanda etkili de olduğunu kanıtlıyor.

Oyunlaştırma, eğitimi daha çekici hale getirmek için oyun mekaniğini eğitimde kullanma sürecidir. Genellikle kullanıcı katılımını ve bilgi kalıcılık oranını artırır. Bu platformlara örnek olarak Khan Academy, Duolingo, SoloLearn vb. verilebilir.

Küresel e-öğrenme pazarının 2025 yılında 325 milyar dolar değerinde olması öngörülüyor. Edtech, tarihteki en popüler öğrenme sistemi haline gelmeye hazırlanıyor.