Websitenizin Kullanıcı Deneyimini Artırmak İçin AR ve VR Kullanın

İnsanlar, satın almak istedikleri ürün ve hizmetler konusunda artık her zamankinden daha fazla şüphecidir. Potansiyel müşteriler, ürün satın almadan önce bir marka hakkında her şeyi araştırmak için çok zaman harcamaktadır.

Websitenizin Kullanıcı Deneyimini Artırmak İçin AR ve VR Kullanın

Günümüzde artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) tabanlı eklentiler, bir web sitesine kolayca ve düşük maliyetle uygulanabilmektedir. Bu yüzden birçok marka ve işletme web sitelerinin kullanıcı deneyimini geliştirmek için bu imkanları farklı şekillerde kullanmaktadır.

1. Mağaza İçi Deneyimini Sitenize Getirin 

Müşterilerinize sanal showroom imkanı sağlayın. Bazı tüketiciler salgından dolayı halka açık yerlerde çok fazla zaman geçirmekten endişe duyarken, bazıları ise online alışveriş yapmanın rahatlığından yararlanmaktadır. Bu nedenle, mağaza içi deneyimi onlara sağladığınızda dışarı çıkmak yerine online sipariş vermeleri daha olasıdır. Ürünleri sanal olarak deneyimledikten sonra mağazada görmek için daha motive olabilmeleri de başka bir artı noktadır.

2. Özelleştirme Ve Kişiselleştirmeyi Geliştirin

Sanal deneyimler, özelleştirme ve kişiselleştirilmiş hizmetler için de kullanılabilmektedir. Örneğin evine yeni bir dolap satın alacak bir müşteri, arttırılmış gerçeklik sayesinde o dolabın evinde nasıl görüneceğine dair bir fikir edinebilir. Aynı şey peyzaj ve özel konut projeleri için de kullanılabilir. Son kullanıcı veya müşteri için sağlanan daha fazla görsel öğe, gezintinin satın alma ile sonuçlanmasına daha fazla etki etmektedir.

3. Satın Alımları Teşvik Etmek İçin Görsel Bir Deneyim Oluşturun

Şirketler kullanıcılara görsel bir deneyim sunmak için artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik kullanabilirler. Örneğin son zamanlarda IKEA, uygulamalarında müşterilerin AR kullanarak kendi oturma odalarına mobilya yerleştirmelerini sağlayan bir özellik yayınladı. Bu özellik, müşterilerin çok fazla araştırma yapmak zorunda kalmadan ürünün nasıl görüneceği hakkında kararlar verebilmeleri nedeniyle IKEA'nın satışlarında artışa neden oldu.

4. Oyun Öğeleri Ekleyin 

Müşterilerin gerçek ürünü her boyutta görmelerine izin verin. Mobil kameralarını kullanarak ürünleri evlerindeki rafa veya başka yerlere yerleştirme olanağı sunun. Ürünlerinizin ne kadar güzel ve minimal olduğunu görmelerine izin verin. Mümkünse müşterilerinizin puan veya indirim kazanmalarını sağlayacak başka bir deneyim seviyesi oluşturmak için küçük oyunlar ekleyebilirsiniz. Bu şekilde müşteri kazanmanın yanı sıra kısa sürede internette trend hale de gelmiş olursunuz.

5. Kullanıcılarınıza Ürününüzün Nasıl Çalıştığı Konusunda Bilgi Verin

Web sitenizde VR ve AR'ı kullanmanın etkili bir yolu, sitenizin kullanıcılarını bilgilendirmektir. Müşterilerin ürünü denediklerinde ne olacağını görebilecekleri bir VR deneyimi yaratmak, o ürünün doğru ürün olup olmadığına karar vermelerinde yardımcı olacaktır. Bu şekilde önemli kavramları ve ürünlerinizi nasıl daha iyi kullanabileceklerini 3D bir deneyimle öğrenmiş olacaklardır. Sanal gerçeklik, kullanıcılarınızın duyularını daha fazla kullanmalarını sağlayabilir, daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olabilir. Bu da ürünlerinizi daha iyi kullanmalarını sağlayarak daha fazla memnuniyete yol açabilir.

6. Müşterilerinizi Bir Tura Çıkarın

Artırılmış ve sanal gerçeklik, müşteri deneyimini bir üst boyuta taşımaktadır. Bu teknoloji, kişisel etkileşimin sınırlı olduğu COVID döneminde daha da popüler hale gelmiştir. Bazı şirketler çalışanlarını ofise alıştırmak için bu tür sanal turlar yapmaktadır. Bu sayede çalışanlar evlerinden çıkmak zorunda kalmadan yeni bir alanı görebilmekte, hatta deneyimleyebilmektedir. Diğer teknolojilerde olduğu gibi kullanıcı deneyimi her gün daha da gelişirken bu teknolojiyi sunma maliyetleri gittikçe azalmıştır. Kısacası bir hizmet sunabilmeniz için müşterinin mağazaya gelmesi gereken günler geride kaldı. Artık şirketler müşterinin evine hizmet ve deneyim getirebilir, çalışanların zaman ve maliyetinden tasarruf edebilirler.

7. Sanal ''Deneme Kabinleri'' Oluşturun

Giysi, makyaj ve aksesuar satan bazı markalar, müşterilerin satın almadan önce ürünlerini denemelerine olanak sağlayan bir AR teknolojisi kullanmaktadır. İnsanlar çevrimiçi ödeme yapmadan önce bir kolye veya güneş gözlüğünün üzerlerinde nasıl görüneceğini bilmeyi fazlaca önemsemektedir. Bu imkan, insanlara evlerinde fiziksel bir mağaza alışveriş yapıyormuş hissi vermektedir. Düzgün bir şekilde uygulandığında yüksek kaliteli AR ''ürünler'' daha fazla satış ve site trafiği anlamına gelebilir.

8. Çeşitli Platformlar İçin Markalı Filtreler Oluşturun

Artırılmış gerçeklik artık her platformda olan günlük bir deneyimdir. İnsanlar filtre ekleyen ve görünümlerini değiştiren sosyal medya araçlarını kullanmakta, bu videoları ve görüntüleri arkadaşlarıyla paylaşmaktadır. Bu günlük AR özelliğini kullanmanın ilginç bir yolu, Snapchat, Facebook Hikayeleri ve Instagram Hikayeleri gibi platformlarda markalı filtreler oluşturmaktır. Zekice tasarlanmış ve eğlenceli bir filtre, insanları onu kullanmalarına, onunla içerik paylaşmalarına ve arkadaşlarına göndermelerine neden olabilir. Örneğin sonucunu kullanıcıların filtreyi nasıl kullandıklarına ve içeriklerini ne zaman paylaştıklarına bağlı olarak belirlediğiniz bir yarışma veya ödül çekilişi yaparak bu avantajdan sonuna kadar yararlanabilirsiniz. 

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi, şirketler, zeki pazarlama teknikleri ve hayatı kolaylaştıran basit uygulamalarla kullanıcıların ilgisini çekmek ve markalarını büyütmek için AR ve VR teknolojilerinden faydalanabilirler.