Video Temelli Öğrenmeyi Bir Üst Seviyeye Taşımak

Videolar artık birçok öğrenme uzmanının ilk tercihi haline geldi. Fakat video öğrenme deneyimini pasiften daha ilgi çekici hale getirilmesine olan ihtiyacın yanı sıra aynı zamanda kullanıcılar için erişilebilirliği artırmak ve daha iyi deneyim sağlama ihtiyacı da bulunuyor.

Video Temelli Öğrenmeyi Bir Üst Seviyeye Taşımak

Video Öğrenme Deneyimini Geliştirme

Videoların öğrenme yoluyla bilgi aktarmanın etkili ve pasif bir yolu olarak görüldüğü yaklaşım artık e-öğrenme dünyasında kabul görmüyor.

Video Temelli Öğrenme Deneyimini Bir Üst Seviyeye Taşıyacak Unsurlar

1. HTML5 ile Etkileşim

Birçok video yazılımı programı, videoların HTML5'te dışa aktarılmasına izin verir. Bu da videoların etkileşimli hale gelmesini sağlar. Test soruları ekleyebilir ve kullanıcıların o ana kadar öğrendiklerini test edebilirsiniz. Kullanıcıların cevapları bir çeşit anında geribildirimdir.

Bu biçim, içerik çubuğu da ekleme olanağı sağlayarak kullanıcıların bir videonun belirli bölümlerine kolaylıkla atlamasına olanak tanır. Aynı zamanda ihtiyaç anında öğrenmeyi de destekler. Bu tarz videoları dahili bir eğitim kaynağı oluşturup oraya yüklemek, ihtiyaç anında kolayca erişim için uygun olacaktır. Ayrıca videoların belirli bölümlerine hızlı bir şekilde kolayca atlama imkanına sahip olmak, deneyimi ve kullanım kolaylığını artıracaktır.

Videolara etkileşimli köprüler de ekleyebilirsiniz. Bu tarz köprüler, kullanıcının konu hakkında daha fazla okumak isteyebileceği yerlerde fazlasıyla kullanışlı olabilir. Örneğin, video bir kitap veya kaynak hakkında konuşuyorsa, bu noktada kullanıcıya bağlantı sağlamak saniyeler içinde kullanıcıyı doğrudan kaynağa götürebilir.

2. İşleri Ağırdan Almaya Ne Dersiniz?

Erişilebilirliği göz önünde bulundurmak, özellikle video içeriği için son zamanlarda büyük önem taşımaya başladı. Erişilebilirliği desteklemenin ana yollarından birinin videoların transkriptlerini kullanıcılarla paylaşmak olduğu kabul ediliyor. Fakat bazı kullanıcıların öğrenmek için daha fazla zamana ihtiyacı vardır. Video hızını değiştirme özelliğini arayüze eklemek, kullanıcının videoları kendilerine uygun hızda izlemesini sağlar. Bu özelliğe sahip olmak kadar özelliği tanıtmak da çok önemlidir, çünkü kullanıcılar video içeriği izlerken bu özellikten haberdar bile olmayabilirler. Bu özelliği kullanıcı arayüzüne entegre etmek aynı zamanda kullanıcılara eğitimde erişilebilirliğin şirket tarafından ciddiye alındığına dair olumlu bir mesaj verir.

3. İçerikleri Biraz Kısaltın

Hepimiz mikro öğrenmeyi duymuşuzdur, çünkü mikro öğrenme video öğrenme deneyiminde büyük bir faktördür. Kullanıcılar 25 dakikalık bir video gördüklerinde izlemeye başlamadan önce bile oluşan olumsuz tepkiyi hayal edebiliyorsunuzdur. Her şey, olumsuz tepkiyi yaratan psikolojik engeli aşmakla ilgilidir. 25 dakikalık videonuzu 5 dakikalık 5 videoya dönüştürmeye ne dersiniz? Bu ufak hamlenin sağladığı psikolojik değişim inanılmazdır. Tek bir büyük öğrenme modülü yerine aynı modülü küçük bölümler halinde sağlayarak bu etkiyi sağlayabilirsiniz. Bu etki kullanıcılar videoları tekrar amaçlı izlemek istediklerinde bile devam eder.

4. Öğrenme Deneyimini İzoleden Sosyale Dönüştürün

Sosyal etkileşim günlük hayatımızın bir parçası olduğu için doğal olarak kullanıcılar eğitimde de sosyal etkileşim isterler.  Peki eğitimde videolar neden buna istisnadır? Eğitim videoları, izole bir şekilde öğrenmenin bir yolu olarak görülebilir, ancak öğrenme deneyimine sosyal unsurlar eklemek çok kolaydır.

Bunun için videolara yorum bölümü ekleyebilirsiniz. Yorum bölümü kullanıcıların izledikleriyle ilgili yorumlarını, düşüncelerini ve fikirlerini paylaştıkları YouTube deneyiminin temel bir parçasıdır. Bunu bir sosyal platformla birleştirmek, sosyal fırsat yaratmanın bir başka harika yoludur. Örneğin, şirketler arasında az kullanılan bir araç olan Microsoft Yammer, kullanıcılar arasında ve öğretmenlerle sosyal etkileşim sağlamak için aradığınız platform olabilir.

Sosyal etkileşimi teşvik etmenin en zor kısımlarından biri, kullanıcıların katılmasını sağlamaktır. O halde neden katılım için bir teşvik yaratmıyorsunuz? Ödüller yoluyla oyunlaştırma, kullanıcıların ilgisini çekmenin basit ama etkili bir yolu olabilir. Örneğin, bir kullanıcı her soru gönderdiğinde veya bir başkasının yorumunu yanıtladığında ödüllendirilerek puan alabilir.

Sonuç

Yukarıdaki noktaları göz önünde bulundurarak, e-öğrenmede video deneyimini geliştirmede önemli noktanın video sürecini pasiften daha etkileşimli ve sosyale değiştirmekle ilgili olduğunu görüyoruz.