Performans Boşluklarını Kapatmak için Oyunlaştırmayı Kullanmak

Oyunlaştırma bir çözüm değil, yöntemdir. Önemli olan eğitimin içeriğidir. İşte başarılı oyunlaştırma geliştirmek için bazı önemli hususlar ve başarıyı engelleyebilecek birkaç hata:

Performans Boşluklarını Kapatmak için Oyunlaştırmayı Kullanmak

Oyunlaştırmayı Uygulamak ve Etkileşimi Artırmak İçin İpuçları

Oyunlaştırma, etkileşimi artırmanın ilgi çekici bir yoludur. Oyunlaştırmada oyun tasarımının geleneksel kurallarından bazıları geçerlidir. Etkileşim oluşturmak ve performansı artırmak için oyunlarınızı basit, anlaşılması kolay ve oynaması eğlenceli tutmalısınız.

Başarılı Oyunlaştırma için 8 Anahtar Faktör

1. Net Hedefler Belirleyin

Hedefler, satış sürecinin doğal bir parçasıdır, oyunlar neden farklı olsun ki? Para kazanmak veya mülk sahibi olmak üzerine hazırlanmış ve diğer birçok oyunun hedefleri ve bunlara ulaşmak için üstesinden gelinmesi gereken çeşitli zorlukları vardır.

2. Zamanı Kullanma Konusunda Akıllı Davranın

Satış temsilcileri zamanlarını müşterilerle konuşarak ve yeni işler bularak geçirmek ister. Oyunlaştırmanın iş arasındaki kısa zamanda yapabilecekleri bir şey olduğundan emin olun.

3. Kuralları Basit Tutun

Kurumsal oyunlaştırma söz konusu olduğunda kuralların basit olması gerekir, böylece çalışanlar bunları hızlı bir şekilde veya oyunu oynarken öğrenebilirler.

4. Farklı Kazanma Seviyeleri Oluşturun

Seviyeler oyunda yaygın bir kavramdır. Bir meydan okumayı kazanırsınız ve sonra bir sonraki zorluk seviyesine geçersiniz. Birden fazla göreve sahip olmak, oyun içinde bir yolculuk oluşturmanıza yardımcı olur ve çalışanlarınıza kazanmak için sayısız fırsat verir.

5. Rekabeti Artırın

Satış görevlileri rekabet etmeyi sever, bu nedenle bir lider panosu kullanarak rekabetçi yönü oyunda ön plana çıkarın.

6. Eğitim İçeriğinin Yeterli Olduğundan Emin Olun

İçeriğinizi satış liderleriyle inceleyin ve tasarım yaparken kendi kurallarınıza uyun. Katılım, bir çalışanın oyunun olması gerektiği gibi çalışmadığını veya içeriğin sahada nasıl yapıldığıyla tutarlı olmadığını hissettiği anda kaybolacaktır.

7. Beklenmeyeni Sunun

Oyunlaştırmayı ilginç tutmak için işleri değiştirin. İnsanlar sürprizleri sever, bu oyunlarda da geçerlidir. Beklenmedik bir olay çalışanların dikkatini oyuna vermelerini sağlayacaktır.

8. Başarıları Vurgularken Başarısızlıkları Minimize Edin

Çoğu oyunda kazananlar ve kaybedenler vardır. Oyunlaştırmada ise oyuncuların heveslerinin kırılmaması için "kaybetmeyi" en aza indirmelisiniz. Oyuncunun neyi başardığına odaklanın ve kötü/yanlış seçimlerini puan kazandırmasa bile tekrarlamalarını sağlayabilirsiniz.

Oyunlaştırma Başarısını Engelleyen 6 Hata

·        Karmaşık Oyunlar

İstisnalar olsa da bir satış ekibinin profesyonel oyuncularla dolu olması nadirdir. Oyunun kuralları veya yapıları hatırlanamayacak kadar karmaşık veya zorsa, hedef kitleniz etkileşime girmeye isteksiz olabilir.

·        Belirsiz Hedefler

İyi yapılandırılmış oyunlar, çalışanların ilerlemek için ulaştıkları hedeflere veya seviyelere sahiptir. Prensesi kurtarmak veya kralı yakalamak da olsa ne başarmaya çalıştığınızı bildiğinizde oyunlar daha ilgi çekicidir.

·        Çok Zaman Alıcı Oyunlar

Oyunun ilerlemesi veya bitmesi çok uzun sürerse kitlenizi kaybedersiniz. Oyununuzu küçük parçalar halinde tasarlayın. Birkaç gün boyunca günde 5-10 dakika iyi bir tempo örneğidir.

·        Eksik Motivasyon Araçları

Başarı birçok insanın itki gücüdür. Oyununuz sıkıcıysa, kitleniz ilgisini kaybedecektir. Bunu farklı bir seviyeye veya farklı bir zorluğa geçerek engelleyin.

·        Eğlenceli Olmayan Oyunlar

Çoğu oyunlaştırma sadece eğitimi kılıfa sokmaktır. Eğitimler eğlenceli değildir. Eğlence yoksa katılım da yoktur. Oyununuzun tasarımını gözden geçirin ve "eğlenceli" eğitimi geçip geçemediklerini görmek için benzer bir kitleyle test edin.

·        Değişmeyen Liderlik Tablosu

Bazı oyunlarda oyuncular liderlik tablosunun tepesine ulaştığında onları devirmek neredeyse imkansızdır. Bu diğer oyuncular için sinir bozucu olabilir. Oyununuzu liderlik tablosunda hareketlilik olacak şekilde tasarlayın. Bunun için daha sonraki zorluklarda daha fazla puan verebilirsiniz, böylece mevcut lider daha kolay şekilde değişecektir.