Mobil Öğrenmenin Olmazsa Olmazları

Şirketler, sürekli değişen çalışma dünyasında başarılı olmak için mobil öğrenme dahil geniş bir alanı kapsayan modern öğrenme programları sunmalıdır. Geleneksel eğitim programları masabaşı çalışanları için oluşturulmuştur. Telefonları genellikle birincil dijital cihazları olan günümüz çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalırlar.

Mobil Öğrenmenin Olmazsa Olmazları

Mobil Öğrenmeyi İlgi Çekici Hale Getirmenin Temel Yolları Nelerdir?

Mobil öğrenme, günümüz çalışanlarının en sık kullandığı cihaz olan telefonlardan eğitim vermek için çok önemlidir. Telefonları sık sık kullananlar sadece Y kuşağı ve Z kuşağı bireyleri değildir. Artık çoğu insan cep telefonlarını diğer cihazlarından daha fazla kullanıyor. LinkedIn'in 2019 İşyeri Öğrenme Raporu, her yaştan çalışanın mobil cihazları diğerlerinden daha fazla kullandığını ortaya koyuyor. Ancak PwC, çalışanların yalnızca %60'ının şirketlerindeki mevcut mobil öğrenme seçeneklerinden memnun oldu tespit etmiştir.

Mobil öğrenmenin temel faydalarından ikisi erişilebilirliği ve ilgi çekiciliğidir. Erişilebilirlik, öğrenme programları için kritik öneme sahiptir, çünkü bugünün çalışanları farklı zamanlarda farklı yerlerde çalışmaktadır. Ön cephede müşterilerle etkileşime girebilir, perde arkasında raporları analiz edebilir veya yeni bir projede saha dışında olabilirler. Mobil öğrenme, çalışanların kendi yöntemleriyle ve kendileri için en uygun zamanda öğrenmelerine olanak tanıyarak öğrenme sürecindeki pürüzleri ortadan kaldırır. Bu da onlara kendi hızlarında öğrenme gücü verir ve öğrenme deneyimlerini iyileştirir.

Eğitimlerin ilgi çekici olması hayati önem taşır, çünkü çalışanların ilgi çekici bir eğitim sonunda daha iyi performans gösterme olasılıkları daha yüksektir. Bunun anahtarı ise öğrenme deneyimlerini kişiselleştirmektir. Yani mobil öğrenme, geleneksel herkese uyan öğrenme modelinin tam tersidir.

Mobil Öğrenme için Sahip Olunması Gereken LMS Özellikleri

Mobil öğrenme yaklaşımını benimsemek, mobil unsurları dikkate alan bir öğrenme stratejisi geliştirmeyi gerektirir. Mobil öğrenmenin başarısının sırrı, sezgisel, zengin özelliklere sahip bir uygulamaya sahip olmaktır. Çalışanlarınızın eğitim programınıza ihtiyaç duydukları zamanda ve yerde erişebilmelerini sağlamak için mobil öğrenme uygulamanız aşağıdakileri içermelidir:

Hem Çevrimiçi Hem de Çevrimdışı Öğrenme Deneyimi

İster mobil cihazda ister masaüstünde olsunlar, çalışanlarınız erişim veya performansta sorun aynı kullanıcı deneyimini yaşamalıdır. Örneğin bir cihazdayken bir eğitim oturumunu duraklatabilmeleri ve başka bir cihazda kaldıkları yerden devam edebilmeleri gerekir. Veya internet bağlantısı olmadığında çevrimdışı görüntülemek veya mobil veri ücretlerinden kaçınmak için içerik indirebilmeleri gerekir.

Sezgisel Kullanıcı Arayüzü

Çalışanları sıkmamak adına mobil öğrenme uygulamalarının kullanımının kolay olması gerekir. Bir kullanıcı birkaç tıklamayla dersleri arayabilmelidir. Ayrıca ödevler, son teslim tarihleri ve daha fazlası hakkında anında bildirim almalıdır, böylece nerede olurlarsa olsunlar güncel kalabilirler.

Sonuç

Son olarak yöneticilerinizi de unutmayın. Mobil cihazlarda pano erişimi, ilerleme takibi, performans incelemeleri gibi yönetim özelliklerine sahip olduklarından emin olmak da aynı derecede önemlidir. Bu, onlara çalışanların ilerlemesini, etkinliğe katılımı ve kurs tamamlamalarını izleme ve hareket halindeyken bile kritik bilgileri paylaşma olanağı sağlar. Bu sayede öğrenme programınızın ivmesindeki gecikmeleri azaltmış olursunuz.

Günümüzün iş gücü, kendileri için işe yarayan zamanda ve yerde ve seçtikleri cihazda erişebilecekleri kullanışlı, mobil öğrenme fırsatlarına ihtiyaç duyar. Bu sayede içeriğe kolayca erişebilir ve paylaşabilir, meslektaşlarıyla iletişim kurabilir, ödevler hakkında anında bildirimler gönderip alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirler.