Video Tabanlı Öğrenmenin Faydaları

Videolar e-öğrenme için harika araçlardır. Sadece bilişsel yükün azaltılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda izleyicinin dikkatini çekerek akılda kalıcılığı da artırırlar. Bu yazıda kullanıcılar için video tabanlı öğrenmenin faydalarını ve bu yaklaşımın geleceğini konuşacağız.

Video Tabanlı Öğrenmenin Faydaları

Günümüzde Video Tabanlı Öğrenme

Günümüz kullanıcıları bilgiye nasıl erişme ve bilgiyi öğrenme şekilleri bakımından çok özeldir. Dikkatleri kolayca dağılır ve ayrıca kesinlikle eğitime çok fazla zaman harcamak istemezler.

Eğitimlerin esnek, hareket halinde tüketilebilen, hap bilgi boyutunda ve kısa olmasını isterler. Ayrıca eğitimler kullanıcıların öğrenmelerine, pratik yapmalarına veya bir zorluğun üstesinden gelmelerine yardımcı olmalıdır. Video tabanlı öğrenme sayesinde kullanıcıların sevdiği mobil öğrenme ve mikro öğrenme yaklaşımlarından yararlanırken ilgi çekici öğrenme deneyimleri oluşturmak kolaylaşır.

Videolar uzaktan öğrenme aracı olarak da fazlaca kullanışlıdır. Sanal eğitmen liderliğindeki eğitim (VILT) ve hibrit eğitim için yararlı ek kaynaklar olarak kabul edilmektedir. Videolar sadece bilişsel yükün azaltılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda izleyicinin dikkatini çekerek akılda kalıcılığı da artırır. Videolu içerikler, metin veya infografiklerin aksine bir konunun çok farklı yönlerini ifade etmeye yardımcı olarak daha ilgi çekici bir öğrenme deneyimi yaratır. Videoları durağan grafikler, metinler veya seslerle karşılaştırdığımızda odaklanmış bir kitleye çok daha yüksek verimde eğitim sağlama imkanı sunduğunu görüyoruz.

Videoların uzaktan eğitim için popüler bir seçenek haline gelmesine neden olan özelliklerine daha yakından bakalım.

Eğitimi Sevdirir

Kullanıcılar genellikle iyi oluşturulmuş video içeriğini slaytlara ve diyagramlara kıyasla daha ilgi çekici bulurlar. Bu nedenle eğitime düzenli katılmalarına hatta daha fazlasını istemelerine bile neden olabilir.

Düşünmeye Teşvik Eder

Kullanıcılar yeni bir kavram veya fikir hakkında bir şeyler okuduklarında bunun üzerinde düşünme eğilimindedirler. Çevrimiçi eğitim videoları aracılığıyla bu kavramı kullanıcılara hareketli halde göstererek düşünce için bir duraklama sunabilirsiniz. Videolar bu sayede kullanıcıların yeni öğrendikleri şey hakkındaki düşüncelerinde değişikliklere yol açar.

Davranış Değişikliğini Kolaylaştırır

Metin tabanlı veya sesli eğitim, kullanıcıları yönlendirmek ve onlara ne yapmaları gerektiğini anlatma konusunda çok iyidir. Davranış değişikliğini teşvik etmek söz konusu olduğunda ise hiçbir yaklaşım oyunlaştırma, simülasyonlar ve çevrimiçi eğitim videolarıyla karşılaştırılamaz.

Çok Kuşaklı İşgücüne Hitap Eder

Farklı nesillerden öğrenme kitleleri, şu anda son derece popüler olan videoları hap bilgi şeklinde ve mobil öğrenmeyle tüketmeyi tercih ediyor.

Videoları Neden Kurumsal Eğitim Stratejinize Entegre Etmelisiniz?

Videolar, çok çeşitli kurumsal eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilir. Bu ihtiyaçlardan bazıları ise şöyledir:

·        Hareket halinde tüketilebilen eğitim içeriği

·        Eğitmen liderliğindeki eğitime (ILT) destek içerikleri

·        Anında veya tam zamanında eğitim yardımları

·        İnformal öğrenme

·        Sosyal öğrenme

Videolar, eğitimin yanı sıra önemli veya stratejik kurumsal girişimleriniz için de kullanılabilir. Örneğin:

·        Farkındalık yaratmak

·        Değişimi destekleme

Yeni nesil formatlardaki videolar ve etkileşimli videolar, uzaktan öğrenen çalışanlarınız için ilgi çekici öğrenme deneyimleri oluşturmak için kullanılabilir.

Etkileşimli video tabanlı yaklaşımla şu yaklaşımları birlikte kullanabilirsiniz:

·        E-öğrenmeye benzer öğrenme etkileşimleri

·        Oyunlaştırma öğeleri

·        Geçici bilgi kontrolleri ve video sonu değerlendirmeleri yoluyla öğrenmenin kontrolü

·        Kullanıcılara seçimlerine göre farklı öğrenme yolları sağlayabilen interaktivite

·        Hızlı kılavuzlar (QRG'ler), eğitim özetleri gibi öğrenme yardımları

E-Öğrenme Videolarınızı İlgi Çekici Hale Getirecek Öğeler Nelerdir?

Şimdi ise sıradan bir e-öğrenme videosunu ilgi çekici hale getirebilecek detaylara daha yakından bakalım.

1. Merak Uyandırın

Merak, keşif yoluyla öğrenme ihtiyacını yönlendiren doğuştan gelen insani bir duygudur. İnsan doğasının bu yönünden yararlanmak ve etkileşim oluşturmak için videonun ilginç kısımlarından oluşan bir önizleme yayınlayabilirsiniz. Teaser kullanımı gibi taktikler, kullanıcılar arasında merak uyandırmaya ve farkındalık yaratmaya yardımcı olarak öne çıkan konu veya modül hakkında daha fazla bilgi edinme isteklerini kuvvetlendirir.

2. Hedef Kitlenizin Dikkatini Çekin

Kullanıcının merakını artırdıktan sonra eğitmenlerin oturum boyunca bu dikkati korumaları gerekir. Bunun bir yolu, videonun en dikkat çeken kısımlarını ölçmek için analiz araçlarını kullanmaktır. Videolar başlatıldıktan sonra kullanıcılar videonun belli bir bölümüne mi atlıyorlar? Sık sık tekrar oynatıyorlar mı/geri sarıyorlar mı veya sadece belirli bölümleri mi izliyorlar? Bu davranışları anlamak, eğitim tasarımcılarının video içeriklerini yenilemelerine olanak tanır. Kullanıcıların ilgisini canlı tutmak için videolu derslerin daha dikkat çekici bölümlerinden yararlanabilirsiniz.

3. Göz Alıcı Grafikler Kullanın

Kullanıcıların videolardan yararlanabilmesi için içeriği çekici hale getirmelisiniz. Sıkıcı POV tipi videolardan kaçının. Grafik görüntüleri, yüksek doğrulukta video kalitesi ve nefes kesen animasyonları entegre ederek kullanıcılarınıza göz kamaştırıcı videolar sunun.

4. Sesin Gücünü Kullanın

Göz alıcı görseller kullanıcıları videolarınıza ne kadar çekerse düşük kaliteli ses de videodan bir o kadar uzaklaştırır. Video ve sesin mükemmel bir şekilde senkronize edildiğinden emin olmalısınız. Anlatımlar sırasında aşırı yüksek sesli arka plan müziği kullanmaktan kaçının. Aynı zamanda güçlü bir sese sahip anlatıcı seçtiğinizden emin olun.

Video Tabanlı Öğrenmenin Temel Faydaları Nelerdir?

Etkileşim

Etkileşimli videolar, klasik videoların pasiflik dezavantajıyla başa çıkmanızı sağlar.

Yaratıcı Düşünmeye Teşvik

Dallanan interaktif videolarının yardımıyla kullanıcıların eleştirel düşünme ve karar verme becerilerini geliştirebilirsiniz.

Birden Fazla Cihaz Desteği

İnteraktif video tabanlı öğrenmeyi kısa, hap bilgi sağlama yolu olarak kullanabilirsiniz. Kullanıcılar bu videoları hareket halindeyken ve seçtikleri cihazda tüketebilirler.

Düşük Maliyet

Video tabanlı öğrenme stratejisini uygularken yüksek maliyetleri hesaba katmanız gerekiyordu. Artık daha düşük bütçelerle çok çeşitli video geliştirme araçlarına erişebilirsiniz.

Video Tabanlı Öğrenmenin Geleceğinde Ne Var?

Videoların eğitim için kullanımı bir süredir kurumsal dünyada bir süredir yaygın. Ancak 2022 yılına geldiğimizde ise videolar eğitim tasarımda kilit bir strateji olarak merkezi bir rol alıyorlar. Hibrit işyeri modelinin pandemi sonrası daha geniş çapta benimsenmesiyle birlikte yeni işyeri dinamiğinden dolayı videoların daha da yaygınlaşması bekleniyor. Video tabanlı öğrenme, diğer yaklaşımlarla karşılaştırıldığında uzaktan çalışanlara daha ilgi çekici öğrenme deneyimi sunabilen bir yaklaşım olarak öne çıkıyor. 2022 ve sonrasında daha fazla kuruluş hibrit çalışma yöntemine yöneldikçe video tabanlı öğrenmeyi "olsa iyi olur" denecek bir strateji olarak değil, çoğu kurumsal öğrenme programı için bir numaralı yaklaşım olarak göreceğimizi düşünüyoruz. Umarım bu yazı, çevrimiçi kurumsal eğitimde video kullanımı hakkında faydalı bilgiler sağlamıştır.