En İyi Açık Kaynaklı LMS Seçenekleri

Eğitim ihtiyaçlarınız için açık kaynaklı bir LMS seçerek ücretli sistemlerin lisans maliyetlerine katlanmadan sisteminizi özelleştirme başta olmak üzere birçok avantaj elde edersiniz.

En İyi Açık Kaynaklı LMS Seçenekleri

En iyi öğrenme yönetim sistemi (LMS) seçeneklerine geçmeden önce, "LMS nedir?” sorusunu konuşalım. LMS, eğitim içeriğini, eğitim programlarını, öğrenme kaynaklarını ve geliştirme kurslarını sunmak, kaydetmek, ölçmek, değerlendirmek ve otomatikleştirmek için kullanılan bir yazılım uygulaması veya web tabanlı teknolojidir. Şirketlerin kurumsal eğitim gereksinimlerini ölçmelerine, eğitimleri çalışanlara ulaştırmalarına, süreci izlemelerine ve değerlendirmelerine olanak tanır.

Eğitim ihtiyaçlarınız için açık kaynaklı bir LMS seçerek ücretli sistemlerin lisans maliyetlerine katlanmadan sisteminizi özelleştirme başta olmak üzere birçok avantaj elde edersiniz. Açık kaynaklı LMS’ler, sistemi kullanacak topluluklar tarafından kapsamlı bir şekilde test edilir, bu nedenle hatalar hızlı bir şekilde düzeltilir. Ayrıca kullanıcılar tarafından oluşturulan birçok üçüncü parti uygulama ve eklenti mevcuttur.

Devam etmeden önce şu konuda uyarıda bulunalım: Gerçek açık kaynaklı materyal gibi görünecek şekilde tasarlanmış birçok LMS sistemi bulunur, ancak LMS değillerdir. "Açık kaynak" ifadesi, bir yazılımın herkesin kendine uygun gördüğü herhangi bir şekilde kullanması veya değiştirmesi için ücretsiz olduğu anlamına gelir. Bu nedenle ücretsiz denemeler, ücretli eklentiler veya zorunlu hosting sunan şirketler bu listeye dahil edilmeyecektir. Aşağıda bahsedeceğimiz seçeneklerin tümü, hiçbir pazarlama hilesi olmadan gerçekten %100 ücretsiz kullanılabilecek seçeneklerdir. Şimdi isterseniz listeye daha yakından göz atalım:

Moodle

Moodle, İngilizce “Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment”, yani Modüler Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı'nın kısaltmasıdır ve 2002 yılında bağımsız bir eğitim portalı olarak tasarlanmıştır. Yıllar geçtikçe daha standart bir LMS'ye dönüşmüştür ve birçok geliştirici tam özellikli çözümlerini oluşturmak için Moodle kullanmaktadır. Kolay öğrenme eğrisi ve yeni eğitimler için hızlı kurulum seçenekleri nedeniyle bugün hala son derece popüler bir açık kaynaklı LMS olmaya devam etmektedir.

Moodle, yazılımını güncellemek ve sürdürmek için topluluk tabanlı yaklaşımı nedeniyle de yaygın bir seçimdir. Güncel kalmak için çeşitli web teknolojileri üzerine kurulmuştur. Ortalama kullanıma hazır LMS'lerden çok daha esnektir, ayrıca neredeyse sonsuz özelleştirme ile kullanılabilir.

Forma LMS 

Forma LMS, Docebo’nun ticari modele geçmesinin ardından eski kullanıcıları tarafından oluşturulmuş, çok daha yeni bir öğrenme yönetim sistemidir. Docebo’nun kararının ardından terk edilmiş hisseden topluluk, açık kaynaklı projeyi kendi başlarına devralmak için bir araya geldi ve sonunda bugünkü şirket oluştu. Forma LMS, sınıf yönetimi, güçlü analitik ve diğer birçok premium özelliğe sahip, ihtiyaçlara fazlasıyla cevap veren bir sistemdir.

Açık kaynaklı LMS'iniz olarak neden Forma’yı seçmelisiniz? Mükemmel sınıf yönetimi işlevlerine sahip olmasının yanında tek bir kurulumla birden fazla müşteriyi ve/veya markayı yönetebilir. Ayrıca yerel e-ticaret işlevlerine sahip olduğu için çevrimiçi eğitimleri dağıtmak ve satmak isteyenlere faydalı bir seçenektir. Güçlü yönetim ve raporlama özellikleri arıyorsanız, Forma LMS kesinlikle daha yakından bakmaya değer.

Sakai

Sakai aslında 2005’ten bu yana hayatımızda. Fakat arkasındaki güçlü takipçi kitlesi sayesinde öğrenme yönetiminin yanı sıra araştırma işbirliğine ve diğer alanlara da atıldı ve bu da Sakai’yi büyük şirketler için mükemmel bir seçim haline getirdi. Sakai şık ve modern bir arayüze ve geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir.

Sakai'yi seçen şirketler genellikle Sakai’nin topluluk yaklaşımı nedeniyle bu platformu seçiyor. Sakai, birçok üniversite ve şirketten gönüllü geliştiriciyle çalışıyor ve işlevselliğini sürekli geliştiriyor. Neredeyse her gün yeni materyal eklenmesi, bu açık kaynaklı LMS çözümünü fazlasıyla çekici kılıyor.

Opigno 

Opigno, diğer kurumsal sistemlere entegre edilebilen, kullanımı kolay, yüksek oranda ölçeklenebilir bir sistem arayan bireyler ve şirketler için Drupal üzerine geliştirilmiş, SCORM uyumlu bir LMS'tir. Mükemmel kullanıcı yönetimi özelliklerine, bir dizi esnek araca ve ayrıca e-ticaret seçeneği gibi diğer birçok ekstra özelliğe sahiptir. Tüm Drupal modülleri Opigno ile de uyumludur, bu nedenle binlerce kullanılabilir uzantı bulunur.

SCORM uyumluluğu nedeniyle fazlaca tercih edilen Opigno, açık kaynaklı LMS’lerden en ilginç olanlarından birisi. Düzenli olarak eklenen yeni özellikler ve binlerce ücretsiz uzantıya erişim sağlayan Drupal uyumluluğu ile Opigno, gelecekte uzun yıllar boyunca popüler bir seçim olmaya devam edecek.

ATutor

Listede son olarak projeye aktif olarak katkıda bulunan kapsamlı bir topluluğa sahip olan ATutor adlı nispeten yeni bir öğrenme yönetim sisteminden bahsedelim. Göze çarpan ana özelliklerden biri, kullanıcıların profiller oluşturmasına, fotoğraflar ve gadget'ları doğrudan eğitimler veya sosyal medya aracılığıyla paylaşmasına olanak tanıyan bir sosyal ağ platformu olmasıdır. Birçok güçlü özelliğe sahip olan bu açık kaynaklı öğrenme yönetim sistemi, popülaritesini artırmaya devam ediyor.

ATutor, açık kaynaklı formatı ve eğitimleri çevrimiçi veya bağımsız formatlarda oluşturma ve başlatma kolaylığı sayesinde büyük ve küçük şirketler için mükemmel bir seçimdir. ATutor, aslında LMS değil LCMS’tir. Şirket genelinde çok kullanıcılı işlevselliği destekleyecek bir öğrenme içeriği yönetim sistemidir.