LMS Sisteminizin Yatırım Getirisini Nasıl Artırabilirsiniz?

Öğrenme Yönetim Sistemlerine (LMS) yatırım yapmak göz korkutucu olabilir. Bu yazıda LMS yatırım getirinizi artırmanıza ve etkinliğini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak özelliklerden bahsederek bu korkunun üstesinden geleceğiz.

LMS Sisteminizin Yatırım Getirisini Nasıl Artırabilirsiniz?

LMS Yatırım Getirisini Artırmak için Gerekli Temel Özellikler

Eğitim yazılımı satın almak “harcama” veya “gider” yerine “yatırım” olarak düşünülmelidir. Seçecek çok fazla opsiyon olmasına karşın şirketlerin kendilerine en iyi uyacak ve maksimum yatırım getirisi (ROI) sağlayacak öğrenme yönetim sistemi (LMS) seçmesi önemli bir nokta.

Şirketiniz daha başarılı eğitim çıktıları üretecek güçlü LMS raporlaması ve analitiği istiyorsa, bu yazıda saydıklarımız dışında belirli temel özelliklerin şirketinizin yatırım getirisini nasıl etkileyebileceğini de araştırmanızı öneririz.

LMS Yatırım Getirisini Anlama

Şirketler sadece son birkaç yılda çalışanların öğrenme ve eğitim deneyimini geliştirmek için öğrenme yönetim sistemlerini çok daha fazla kullanmaya başladı.

2021'de elde edilen istatistikler, büyük şirketlerin %98'inin, orta ölçekli şirketlerin %96'sının ve küçük şirketlerin %80'inin eğitim vermek için LMS kullandığını gösteriyor. Öğrenme yönetim sistemleri pazarının 2022'den 2030'a kadar %19,1'lik bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) büyüyerek 2030 yılına kadar 76,18 milyar dolar değere ulaşacağı tahmin ediliyor. LMS'lerin işyeri eğitimi için yaygın olarak benimsenmesinin artarak devam etmesi bekleniyor. Ancak, LMS'lerin kullanımı şirketler arasında arttıkça yöneticiler ve eğitim ve gelişim uzmanları da en yüksek yatırım getirisini sağlayacak LMS'e daha fazla ihtiyaç duyacaklar.

LMS'inizin yatırım getirisi, nihayetinde şirketin, daha doğrusu çalışanlarınızın eğitim programlarından nasıl etkilendiğine bağlı. LMS çözümünüzün eğitim ve gelişim yatırım getirisini takip etmek ve bu sonuçları uzun vadede iyileştirmek için çalışmak, şirketinize yardımcı olacak önemli bir faktör.

·        Boşa harcanan zamanı, parayı, kaynakları ve çabayı azaltın.

·        Eğitimin etkinliğini takip edin.

·        Öğrenme ve eğitim fırsatlarının şirkette hangi değerin yaratılmasına yardımcı olduğunu ölçün.

Yatırım Getirisini Artırmak İçin LMS'lerde Olması Gereken 6 Özellik

LMS sisteminizin özellikleri öğrenme çıktılarını önemli ölçüde iyileştirebilir veya engelleyebilir. Bu nedenle LMS kullanan şirketlerin en etkili çevrimiçi eğitimi sağlayacak sağlam verilere ve yüksek kaliteli özelliklere erişmesi gerekir.

Şimdi ise yalnızca yatırım getirinizi artırmak için değil, aynı zamanda çalışanlar için genel öğrenme ve eğitim deneyimini geliştirmek için gereken en önemli LMS özelliklerine bakalım:

1. Özel Raporlar

Çevrimiçi özel raporlama, şirketlerin eğitime dair hangi metrikleri izlemek istediklerini ve bu verileri nasıl görüntülemeyi tercih ettiklerini seçmelerine olanak tanır. Özel raporlama yetenekleri sağlayan bir sistem seçmek, yöneticilerin kullanıcılara çeşitli roller rolleri atayabilmelerini ve ekip üyelerine ilgili raporları sunmalarını sağlar. Hem en iyi performans gösterenleri hem de düşük performans gösterenleri belirleyebilen sertifika ilerleme raporları bu tarz raporlara örnek olarak gösterilebilir.

2. Çoklu Dil Desteği

Kaliteli bir LMS, içeriğin çevrilmesi için ek dijital araç gerektirmez. Bunun yerine genellikle kullanıcının konumuna bağlı olarak öğrenim ve eğitim içeriğinin yerelleştirilmiş sürümünü otomatik olarak görüntüleyen çoklu dil desteği sunmalıdır. Bu özellik, çalışanların ana dillerinde eğitim materyallerine erişim sağlamalarına ve tüm ekip üyelerinin aynı eğitim fırsatlarına sahip olmasına olanak tanır. Şirketlerin %40'ının uzaktan çalışma seçeneği sunduğunu düşünürsek, bu özellik ileriye dönük olarak ayrılmaz bir unsur olacaktır.

3. Eğitim Oluşturma Aracı

Tamamen entegre bir kurs yazma aracı, eğitim ve gelişim uzmanlarının kurumsal ihtiyaçlara ve konjonktürel değişikliklere ayak uydurmak için eğitim içeriğini ve çevrimiçi kaynakları hızlı bir şekilde üretip geliştirmelerine yardımcı olur. Bu sadece içeriğin şirket içinde kolayca değiştirilebilmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda içerik oluşturmak için ek araçlara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak maliyetleri de azaltır.

4. Sertifikasyon Yönetimi

Yeterli sertifikasyon yönetimi sunan bir LMS bulmak hem çalışanlara hem de yöneticilere fayda sağlar. Sertifikaları manuel olarak takip etmek zaman alıcı olabilir, yenileme süresinin kaçırılması veya unutulması durumunda ise yasal sorunlar oluşabilir. LMS'teki sertifikaları takip etmek, çalışan eğitimi verileri için tek bir doğruluk kaynağı oluşturur. Ayrıca birçok LMS’te yenilemelerin zamanında tamamlanmasını sağlamak için otomatik hatırlatıcılar bulunur.

5. Otomatik Rapor Zamanlama

Otomatik rapor zamanlama, şirketlerin raporları sadece kimin alacağını değil, ne sıklıkta alacağını da belirtmesine olanak tanır. Bu özellik yöneticilerinizin hatırlatıcıları ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir, böylece veri bütünlüğüne odaklanabilirler. Örneğin şirketler, raporların paydaşlar talep etmeden önce gelen kutularında olmasını garanti etmek için otomatik haftalık e-posta bağlantıları ayarlayabilir.

6. Oyunlaştırma

Oyunlaştırma, öğrenme ve eğitim süreçlerini daha eğlenceli ve ödüllendirici hale getirmeyi amaçlayan, kurumsal eğitimde hızla büyüyen bir trenddir. Oyunlaştırma yaklaşımının çalışan bağlılığını, üretkenliğini ve mutluluğunu arttırdığı gösterilmiştir. Oyunlaştırma, eğitimi ilgi çekici hale getirerek ve katılım oranlarını önemli ölçüde artırarak şirketinizin eğitime yaptığı yatırımın getirisine önemli iyileştirmeler getirebilir.

Şirketinizin LMS Yatırım Getirisini En Üst Düzeye Çıkarma ve İyileştirme

Eğitim programlarınızın yatırım getirisini iyileştirmek için çalışırken göz önünde bulundurulması gereken en kritik bileşenler LMS’in sağladığı özellikler olabilir. Ancak geliri artırmak, maliyetleri düşürmek ve genel olarak işyeri verimliliğini artırmak gibi belirli eylemlere odaklanmak, bu amaç için odaklanılması gereken diğer önemli adımlardır.

LMS sisteminizin şirketiniz için en yüksek değeri sağlaması için birkaç öneride daha bulunalım:

·    Uygun maliyetli bir sistem seçin: Şirketler, maliyetleri düşürürken verimliliği artıran bir LMS'e ihtiyaç duyar. Bunun için özel gereksinimlerinizi karşılayacak özel fiyatlandırma seçenekleri sunan bir sistem sağlayıcısı bulmayı deneyebilirsiniz.

·    Mobiliteyi ve erişilebilirliği geliştirin: Çalışanlar, eğitim materyallerine ihtiyaç duyulabilecekleri her yerden ve istedikleri zaman erişebilmelidir. Kaliteli bir LMS, şirketinizdeki öğrenme ve eğitim fırsatlarının önündeki engelleri etkili bir şekilde kaldırmalıdır.

·    Yeterli mesleki gelişimi teşvik etmek: Şirketiniz için doğru LMS, profesyonel gelişimi teşvik edecek ve çalışanların kişisel hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmalıdır. Şirketler, iyileştirilmiş öğrenme fırsatları aracılığıyla çalışan memnuniyetini artırarak çalışanların şirkette kalmasını sağlayabilir ve uzun vadede maliyetleri azaltabilir.

·    Yüz yüze eğitimi azaltın: Yüz yüze eğitim maliyetlidir. Çevrimiçi eğitim sürecini kolaylaştıran ve başarılı sonuçlar sağlayan bir LMS ile fiziksel sınıf, eğitmen, eğitim materyali ve seyahat masraflarına kadar neredeyse tüm fiziksel eğitim maliyetlerini azaltabilirsiniz.

LMS'inizin yatırım getirisini artırmak, kullanımı optimize etmek ve hem eğitimin kendisini hem de çalışan memnuniyetini iyileştirmek için zaman içinde erişilecek çalışılan tutarlı bir hedefiniz olmalıdır. Yüksek kaliteli bir LMS seçmek ve bunu etkili bir şekilde kullanmak, LMS yatırım getirisinde ileriye dönük en önemli büyümeye yol açacaktır.