AR Okulda, İşte ve Hayatta Öğrenme Şekillerimizi Kökten Değiştirecek

Bazı insanlar görsel öğrenicidir, yani bir şeyi “görme” yetenekleri onlar için çok daha etkilidir.

AR Okulda, İşte ve Hayatta Öğrenme Şekillerimizi Kökten Değiştirecek

Bazı insanlar görsel öğrenicidir, yani bir şeyi “görme” yetenekleri onlar için çok daha etkilidir. Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçekliğin (AR) öğrenme sürecine gerçek değer katabileceği yer de tam olarak burasıdır. "Genişletilmiş gerçeklik" (XR) olarak adlandırılan bu teknolojiler, öğrencilerin kavramları görselleştirebilecekleri, etkileşimli bir şekilde yeni beceriler ve bilgiler öğrenebilecekleri üç boyutlu dünyalar yaratabilmektedir.

İşte VR ve AR'ın eğitimde devrim yaratacağına inandığımız 5 alan:

1. Okul çocukları için daha sarmayalan deneyimler yaratmak

VR, üç boyutlu olması sayesinde öğrencileri farklı yerlere ve hatta farklı zamanlara bile taşıyabilmektedir. Buna harika bir örnek BBC için Immersive VR Education tarafından üretilen bir VR deneyimi olan 1943: Berlin Blitz'dir. 3 Eylül 1943'te gerçekleşen olayları yeniden yaratan bu deneyim, Berlin saldırısında bir Lancaster bombardıman uçağının gerçek hikayesini canlandırmaktadır.

Bu VR deneyimi, VR simülasyonlarının ve uçağın içinden çıkmış gerçek arşiv kayıtlarının bir karışımını kullanarak bu tarihi olayı yeniden yaratmaktadır. VR, tarihi yeniden yaşamanın ve daha erişilebilir hale getirmenin harika bir yoludur.

2. Heyecan verici yeni geziler

Okul gezileri her zaman uygun maliyetli olmayabilir, bu yüzden de her öğrencinin katılması mümkün olmayabilir. Ancak VR sayesinde geziler çok daha erişilebilir, uygun fiyatlı ve daha ilginç hale gelebilir. VR ile her türlü deneyim teorik olarak mümkündür. Ay'da yürümek? Hiç sorun değil. Kuzey Kutbu'nda kutup ayılarını görmek? Elbette.

Google, gezilerin önündeki tipik engelleri kaldırmakta ve Google Expeditions uygulaması aracılığıyla öğrenciler için harika deneyimler yaratmaktadır. Öğretmenlerin öğrencileriyle birlikte kullanmaları için tasarlanan uygulama, tarih, bilim, sanat ve doğal dünya gibi farklı alanlarda yüzlerce farklı macera sunmaktadır. VR deneyimlerinde öğrenciler Louvre Müzesi veya Everest Dağı gibi destinasyonlarda heyecan verici yerleri ziyaret edebilme imkanını elde edebilmektedir.

3. Uygulamalı öğrenmeyi dönüştürmek

Lisede hiç kurbağa kesmek zorunda kaldınız mı? Bu korkunç deneyim artık AR ile tarihe karışabilir.

Froggipedia, öğrencilerin kurbağanın iç organlarını öğrenmelerini sağlayan bir AR uygulamasıdır. Öğrenciler bu uygulama sayesinde kurbağaların organlarını ayrı ayrı inceleyebilir veya kurbağaların organ sistemlerinin karmaşık iç yapısını görebilirler. Bunu yaparken de herhangi bir canlıya zarar vermemiş olurlar. Ayrıca öğrenciler kurbağaların yumurtadan larvaya, daha sonra küçük kurbağadan tamamen erişkin bir kurbağaya kadar yaşadığı inanılmaz dönüşümü de görebilirler.

4. İşyerinde öğrenmenin geliştirilmesi

Gelecekte her türlü işyeri eğitimi VR ve AR üzerinden geliştirilecektir. VR, tehlikeli durumları veya gerçek hayatta simüle edilmesi zor senaryoları simüle etmek söz konusu olduğunda özellikle yararlı olabilir.

Bunun için Avustralyalı şirket FLAIM Systems'ı harika bir örnek olarak gösterebiliriz. Avustralya ve Amerika'nın bazı bölgeleri son yıllarda orman yangınları tarafından harap edildi. Bu yüzden Avustralya ve ABD'deki bazı itfaiye istasyonları itfaiyecilerini eğitmek için FLAIM kullanıyor. Bu VR teknolojisi, itfaiyecilere orman yangınları ve uçak yangınları da dahil olmak üzere gerçek dünyada simüle edilmesi çok tehlikeli ve zor olan sanal senaryoları deneyimleme fırsatı sunmaktadır. Bir itfaiyeciyi sanal ateşe yakınlığına bağlı olarak yaklaşık 100 santigrat dereceye kadar ısıtabilen özel bir ısı kıyafeti sayesinde tüm yangın, duman, su ve yangın söndürme köpüğünü ve ısıyı gerçekçi bir şekilde işlemektedir. Sistem, itfaiyecilerin su hortumundan hissettikleri basıncı bile simüle edebilmektedir.

5. Yaşam boyu öğrenme deneyimini geliştirmek

AR veya VR, günlük yaşamınızda öğrenmek istediğiniz her şeyde kullanılabilir. Örnek olarak halka açık konuşmayı ele alalım. Ödüllü VR sağlayıcısı VirtualSpeech, insanların halka açık konuşmayı daha sarmalayıcı ve gerçekçi bir şekilde uygulamalarına yardımcı olmak için bir VR aracı oluşturdu.

VirtualSpeech'in VR e-Learning kursları, büyük bir kitlenin önünde konuşma konusunda ustalaşma veya daha küçük kitlelere daha iyi sunumlar yapma yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Artık maddi olarak erişmesi eskisi kadar zor olmayan VR kulaklıklardan birini edindikten sonra kendinizi simüle edilmiş bir kitlenin önünde bulursunuz, ayrıca farklı sayıda izleyici kitlesi seçebilirsiniz. Daha sonra konuşmanızı veya sunumunuzu (isterseniz kendi slaytlarınızla) uygulayabilir, hitabetiniz hakkında gerçek zamanlı geri bildirim alabilir ve zaman içindeki gelişiminizi izleyebilirsiniz. Bu araç, şirketler tarafından ekiplerini eğitmek için bile kullanılabilir. VirtualSpeech kullanıcılarının %95'i VR ile pratik yapmanın gerçek dünyada karşılaşabilecekleri durumlara daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olduğunu söylemektedir.

Sonuç olarak ilkokuldan üniversite seviyesine kadar ya da yaşam boyu öğrenme ve kurumsal eğitimde genişletilmiş gerçeklik teknolojileri, öğrenmeyi günümüzün teknoloji odaklı dünyası için daha etkili, daha ilgi çekici ve daha alakalı hale getirme potansiyeline sahiptir.