Tüpraş'tan Öncü Bir Adım: JOIFF Akreditasyonlu Yangın Eğitimi

Tüpraş, İzmir Rafinerisi'nde yangınla mücadele yeteneklerini artırmak için önemli bir girişimde bulunuyor. Şirket, endüstriyel yangınlar ve arama kurtarma konularında uluslararası JOIFF (Uluslararası Endüstriyel Acil Durum Hizmetleri Yönetimi Federasyonu) sertifikalı eğitimler sunmayı planlıyor. Tüpraş'ın deneyimli eğitmenleri, farklı sektörlerde yangınla mücadele bilincini ve becerilerini geliştirmeyi hedefliyorlar.

Tüpraş'tan Öncü Bir Adım: JOIFF Akreditasyonlu Yangın Eğitimi

Tüpraş İzmir Rafinerisi'nde, 11 yangınla mücadele ve 5 endüstriyel kurtarma eğitim istasyonunda çeşitli ve zorlu senaryolarla uygulamalı eğitimler düzenlendiğini belirten Tüpraş Teknik Emniyet Direktörü Pınar Çağdaş Duran, eğitimlerin içeriğini şu şekilde açıkladı: Yangın türlerine karşı stratejiler, teknikler, yangın teçhizatının kullanımı, ekipman tanıtımı, ekip oluşturma ve ekip koordinasyonu gibi konular ele alınıyor.

 

Tüpraş'ın eğitimlerinin öncelikli hedef kitlesi, petrol ve doğalgaz sektörü, endüstriyel tesisler, kamu kurumları, itfaiyecilik yüksekokulu öğrencileri, devlet hava alanları ve liman işletmelerini içeriyor. Tüpraş, bu eğitimler aracılığıyla endüstriyel tesislerin ve belediyelerin itfaiyecilerinin yangınla mücadele, arama-kurtarma ve iple erişim yeteneklerini artırmayı amaçlıyor. Bu sayede, olası acil durumlar daha hızlı, güvenli ve hatasız bir şekilde yönetilebilecek. Doğru müdahale teknikleri ile acil durumlar minimum zararla atlatılabilir ve acil durum ekiplerinin güveni artar.

Tüpraş, Türkiye’de JOIFF akreditasyonu olan ilk ve tek eğitim tesisi 

 

Ayrıca, uluslararası tanınmış kuruluşların sertifikalarını alarak, katılımcıların hem yerel hem de uluslararası iş bulma şanslarını artırmayı hedefliyorlar. Bu şekilde, nitelikli acil durum müdahale personeli yetiştirerek, bu alandaki farkındalığı artırmayı amaçlıyorlar.Tüpraş İzmir Rafinerisi Yangın Eğitim Merkezi, Türkiye'de JOIFF akreditasyonunu alan ilk ve tek eğitim tesisidir. JOIFF, 1990 yılında Birleşik Krallık'ta rafinerilerde yangın uzmanları tarafından kazanılan deneyimleri ve yangından korunma konularındaki bilgi paylaşımını teşvik etmek amacıyla kurulan bir kuruluştur. Bu organizasyonun önemi ve potansiyeli daha sonra kimya, ilaç, havacılık ve benzer sektörler ile şehir itfaiyeciliği gibi farklı alanlarda da fark edilmiştir. JOIFF, deneyimleme yoluyla yetkinlik kazanmanın önemini vurgulayarak, itfaiyeciler için eğitim prosedürleri geliştirmiş ve bu eğitimleri verme yeteneği olan donanıma ve eğitmen kaynaklarına sahip eğitim merkezlerine akreditasyon vermektedir.