Şirketiniz İçin Daha Etkili Çevrimiçi Eğitimler Oluşturma Yolları Nelerdir?

Çalışanların kendilerini geliştirmeleri için eğitimler oluşturuyor ve bunları LMS sisteminizde paylaşıyorsanız, bu eğitimlerin çalışan odaklı olması ve etkili şekilde sunulması önemlidir. Bu nedenle öğretim tasarımı, e-öğrenmenin en önemli noktalarından birisidir.

Şirketiniz İçin Daha Etkili Çevrimiçi Eğitimler Oluşturma Yolları Nelerdir?

E-Öğrenme Kesinlikle Göze Hoş Gelmeli

Hepimizin eğitim hayatında öğrenme sevgisi aşılayan öğretmenleri olmuştur, ama onları bu kadar unutulmaz yapan tam olarak neydi sizce? Cevap, materyallerini sunma şekillerinde yatıyor. O öğretmenler sunumlarıyla eleştirel ve yaratıcı düşünmeye teşvik edecek atmosferler oluşturabildikleri, öğrencileriyle kişisel düzeyde bağlantı kurabildikleri ve daha fazla öğrenmek için ilham verdikleri için hep hatırlanırlar.

Kullanıcıların ilgisini çekmek ve içeriğinizin akılda kalıcılığını artırmak için benzer teknikleri siz de e-öğrenmede kullanabilirsiniz. Sonuçta, COVID-19 salgını e-öğrenme sektöründe inanılmaz büyüme sağladı. Fakat aynı zamanda kullanıcıları modern, güzel ve ilgi çekici içeriğe "daha aç" hale getirdi. Bu yazıda, e-öğrenme tasarımlarının daha iyi öğrenmeyi nasıl teşvik ettiğinden bahsedeceğiz. Ayrıca, kullanıcılarınıza daha iyi öğrenme deneyimleri sağlayacak e-öğrenme tasarımları oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve stratejiler de vereceğiz.

E-Öğrenme Tasarımı Nedir?

E-öğrenme tasarımı, bilginin kullanıcılara en etkili olacak şekilde nasıl sunulacağını planlama sürecidir. E-öğrenme tasarımının öğretim tasarımı ve görsel tasarım olmak üzere iki ana bileşeni vardır. Öğretim tasarımı, hangi içeriğin eğitime dahil edilmesi gerektiğine, nasıl sunulması gerektiğine ve kullanıcılara ne zaman sunulması gerektiğine karar verme sürecidir. Görsel tasarım (veya grafik tasarım) ise bir eğitimin gerçek görünümünü, yani renkleri, yazı tiplerini, düzeni, görüntüleri, animasyonları vb. ifade eder.

E-Öğrenme Tasarımında Önemli Noktalar Nelerdir?

E-öğrenme tasarımı, basitçe söylemek gerekirse daha etkili ve ilgi çekici öğrenme deneyimleri yaratmanın temel yoludur. İyi bir e-öğrenme tasarımı, kullanıcıların dikkatlerini verebileceği ve baştan sona verimli bir şekilde öğrenebileceği şekilde yapılmalıdır. Etkili e-öğrenme tasarımları, kullanıcıların öğrendiklerini daha uzun süre akılda tutmalarını sağlayabilecek unsurlar dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Bilgilerin akılda kalıcılığını artırmanın farklı yolları vardır.

1. İnteraktif Ortamlar Oluşturun

İnteraktiflik, kullanıcıları heyecanlandıran ve öğrenmeyi daha kolay hale getiren bir olgudur. İnteraktif bir tasarım aynı zamanda öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmeye ve akılda kalıcılığı artırmaya yardımcı olur. Etkileşim eklemek, e-öğrenme modülünüzün video tabanlı normal bir eğitimden çok daha fazlası olması anlamına gelir. Eğitimlerinize öz değerlendirmeler, sınavlar, oyunlar, simülasyonlar ve animasyonlar da ekleyebilirsiniz.

2. E-Öğrenme Modülünüzü Basit Ama Etkileşimli Tutun

E-öğrenme, bilgiyi çalışanlara yaymak için mükemmel bir araçtır. Ancak, e-öğrenme modülünüz çok karmaşık ve zorlayıcıysa bunun pek bir faydası olmayabilir. Örneğin bir görevi tamamlamak için 10 adımlı bir süreciniz varsa ve buna ek olarak her adımın 10 alt adımı varsa, kullanıcıların tüm bu adımları hatırlaması zor olacak ve dikkatleri dağılacaktır.

Bunun yerine, e-öğrenme modülünüzü basit ama etkileşimli tutmayı deneyin, böylece kullanıcılar her adımın tüm ayrıntılarını hatırlama konusunda endişelenmek yerine temel kavramları öğrenmeye odaklanacaklardır. İşte e-öğrenme modülünüzü daha kolay takip edilebilir ve anlaşılır hale getirmek için bazı yöntemler:

  • Uzun videolar yerine kısa videolar veya animasyonlar kullanın. Kısa bir video, yeterince ilgi çekiciyse uzun bir videodan daha fazla izlenecektir.
  • Talimatları madde işaretleri veya numaralı adımlarla verin, böylece takip edilmesi daha kolay olur ve kullanıcılar bir sonraki adıma geçmeden önce her adımın ayrıntılarını hatırlamaları gerektiğini hissetmezler.
  • Bilgileri kısa ve öz tutun. Karmaşıklık, çok özellik ve işlevin doğal sonucudur. O nedenle e-öğrenme söz konusu olduğunda basitlik en iyisidir.

Temel amacınızın, yeni bilgiler öğrenebilmeleri için kullanıcıların ilgisini çekmek olduğunu unutmamalısınız. Eğitim modülünüzü ne kadar etkileşimli hale getirirseniz, kullanıcıların bunu yapması o kadar kolay olacaktır. Görsel yardımlar ve ses/video içeriği, kitlenizin temel öğrenmeyi korumasına büyük fayda sağlayacaktır.

3. Doğru Renkler, Yazı Tipi Boyutu ve Arka Plan Seçin

Eğitim modülünüzün kullanıcı bazında estetiğinin büyük bir kısmı nasıl göründüğüyle alakalıdır. İnsanlar yazının rengine ve yazıyı okuyup okuyamadıklarına göre ilk çıkarımda bulunurlar. E-öğrenme, birbirinden kolayca ayırt edilebilen renkleri kullandığınız sürece tasarımda esneklik sağlar.

Bazı yazı tipi boyutları, öğrencilerin okuması için daha kolaydır ve çekici bir arka plana sahiptir. Renklerin bir süre sonra öğrencinin gözlerine zarar verecek kadar parlak olmadığından, metnin okunaklı olduğundan emin olun ve en iyi sonucu bulana kadar farklı seçenekler deneyin.

4. Görsel Sunumda Tutarlı Olun

E-öğrenme modülünüzün görsel sunum açısından tutarlı olduğundan emin olun. Ancak bu tekdüze olmanız gerektiği anlamına kesinlikle gelmesin. Bunun için her kursa nasıl uyduğuna bağlı olarak düzenlenebilen ve geliştirilebilen tek bir tasarım şablonu oluşturabilirsiniz. Bu sizi her seferinde sıfırdan bir görünüm oluşturma derdinden kurtarabilir.

E-öğrenmede tutarlılık esastır, ancak öngörülebilir ve sıkıcı olmamalısınız. Kullanıcılar zaman içinde ders içeriğinde bazı farklılıklar beklemeye başlar ve stildeki değişiklikler aslında onları eğitim içeriğine daha fazla bağlar.

5. Mümkün Olduğunda Oyunlaştırma Öğeleri Ekleyin

Kullanıcılara ödüller sunuyorsanız veya onları bir şekilde motive ediyorsanız oyunlaştırma sizin için iyi bir seçenek olabilir. Oyunlaştırma, insanların belirli etkinliklere katılmalarına yardımcı olmak için oyunları ve oyun tasarım tekniklerini kullanmaya odaklanır. Araştırmalar, çalışanların %95'inin oyun öğelerini kullanmaktan hoşlandığını göstermiştir.

Oyunlaştırma kullanıcı katılımını artırmanın harika bir yoludur, aynı zamanda öğrenme için mükemmel bir yöntemdir. E-öğrenme içeriğinizi geliştirmenin yeni yollarını arıyorsanız, oyunlaştırmanın bu konuda size nasıl yardımcı olabileceğini ve hedeflerinize nasıl uyacağını göz önünde bulundurarak eğitiminize ekleyebilirsiniz. Oyunlaştırmayı eğitimlerinize eklemek için kullanıcıları gerçek dünyadaki görevler ve işyerinde karşılaşabilecekleri olası durumlara dayalı kararlar konusunda yönlendiren rol yapma senaryoları oluşturabilirsiniz

İyi E-Öğrenme Tasarımları Kullanıcıların Dikkatini Çekebilmelidir

Etkili bir e-öğrenme modülü oluşturma sürecinde iletilmesi gereken tüm bilgileri kullanıcılara iletme kaygısından dolayı kullanıcıları eğlendirmenin önemini unutmak kolaydır. Neyse ki oyun öğeleri e-öğrenme sürecinizi yönlendirmenize ve modülünüzü kullanıcılar için daha ilgi çekici hale getirmenize yardımcı olabilir.

Etkili e-öğrenme tasarımları, kullanıcıların dikkatini kolaylıkla çekebilmeli ve bu dikkati koruyabilmelidir. Uzun süreli etkileşim, ders içeriğinin etkili bir şekilde aktarılmasını sağlamak için en iyi yaklaşımdır.