Satış Eğitimini Geliştirmek için Oyunlaştırma Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda, oyunlaştırma ve satış eğitimindeki faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Satış Eğitimini Geliştirmek için Oyunlaştırma Nasıl Kullanılır?

Satış Eğitimi için Oyunlaştırma

Çok sayıda araştırmaya göre iyi satış eğitim programına sahip şirketler, diğerlerinden daha başarılıdır. İyi eğitimli bir satış departmanı, daha fazla satış anlamına gelecektir. Bu da doğal olarak işinizi büyütecektir. Bu nedenle, satış departmanına sağlam bir eğitim sağlamalısınız.  Oyunlaştırma bunu başarmak için modern bir çözüm olabilir. Oyunlaştırma eğitim materyalleri sunmak için oyun mekaniklerini kullanmak anlamına gelir, bu da onu eğlenceli kılar. Bu yazıda, oyunlaştırma ve satış eğitimindeki faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Oyunlaştırma Nedir?

Oyunlaştırma, oyunlara benzer başarılar için ödüller verme uygulamasıdır. Küresel işgücünün çoğu, zamanında video oyunları oynayarak büyümüş kişilerden oluşmaktadır. Bu yüzden oyuna benzeyen eğitim oturumları oluşturmak, eğitimi eğlenceli hale getirecektir. Katılımı artıracak, sonuç olarak bilginin akılda kalma oranını artıracaktır.

Satış için Oyunlaştırma Eğitimi

Satış eğitimi için oyunlaştırmayı kullanmanın bazı yollarına göz atalım:

1. Ödüller

Satış görevlilerinizi başarı gösterdiklerinde rozet ve puanlarla ödüllendirin; bu tarz ödüller onları motive edecek ve şirketin çabalarını fark ettiğini bileceklerdir. Örneğin, çalışanlar ilk satışlarını yaptığında onlara "ilk görev tamam" rozeti verebilirsiniz.

2. Anında Geri Bildirimde Bulunun

Geri bildirim, motivasyon ve gelişim için gereklidir. Oyunlarda, performans özetinizi her zaman kontrol edebileceğiniz paneller bulunur. Satış eğitiminizde de benzer bir sistem kullanabilirsiniz. Her görevi tamamladıktan sonra çalışanlara yaptıkları işte neyi beğendiğinizi söyleyin. Ek olarak geliştirebilecekleri noktaları da söyleyebilirsiniz.

3. Simülasyonlar Oluşturun

Çoğu video oyununun sizi karakterle bütünleştiren hikayeleri vardır. Benzer şekilde satış eğitimi için de aynı tekniği kullanabilirsiniz. Örneğin, çalışanlarınıza örnek olarak çeşitli insan profilleri verebilir ve bu durumda nasıl bir satış stratejisi izleyeceklerini sorabilirsiniz.

4. Mikro Öğrenme Materyalleri

Hiçbir oyun çok uzun süren görevler vermez. Oyun geliştiricileri, kısa fakat zorlu görevlerin daha dikkat çekici olduğunu bilirler. Benzer şekilde siz de sonunda ödüller ve sertifikaların olduğu kısa içerikler sunabilirsiniz.

5. Rekabet Duygusu

Başkalarıyla rekabet ettiğinizi bilmek sizi heyecanlandırır. Bu yüzden bir liderlik tablosuna sahip olmak etkili olabilir. Bu şekilde çalışanlarınız ilerlemelerini takip edebilir. Bu yöntem aynı zamanda yöneticilerin bir iş için doğru kişiyi seçmelerine yardımcı olabilir.

Oyunlaştırmanın Faydaları

Artık satış eğitiminizi nasıl oyunlaştıracağınızı bildiğinize göre biraz da oyunlaştırmanın faydalarından bahsedelim.

1. Geliştirilmiş İşbirliği

Oyunlaştırma, çalışanlar arasındaki iş birliğini geliştirecektir. Üretkenliği artırmak için sağlıklı bir çalışma ortamı için iş birliği gereklidir. Oyunlaştırma dostane rekabet duygusu sağlayarak bunu sağlar. Çalışanlar birbirleriyle rekabet ettiğinde en iyi performans gösterenler ödüllendirilirken bunu gören ve düşük performans gösteren çalışanlar da bundan ilham alabilir. Bu sayede iyi performans gösterenlerden öneri ve yardım istemelerini da sağlayabilir.

2. Müşteri İlişkileri Öğrenme

Oyunlaştırma, yeni çalışanların karmaşık müşteri ilişkilerine uyum sağlaması için eğlenceli bir yoldur. Müşteri ilişkilerini verimli kullanmak, iyi satış elemanı olmanın anahtarıdır. Oyunlaştırmayı müşteri ilişkilerine entegre edebilirsiniz; çalışanların müşteri ilişkileri araçlarını kullandığında elde ettikleri tüm puanları görebilecekleri bir sekme olabilir.

3. Eğlencelidir

Oyunlaştırmanın en önemli yanı, işi eğlenceli hale getirmesidir. İnsanlar, oyun oynarken yaptıkları gibi, oyunlaştırmaya takıntılı hale bile gelebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

·        Oyunlaştırma Nedir?
Oyunlaştırma, oyun öğelerini çalışma ortamını daha eğlenceli hale getirmek için oyun öğelerinin kullanıldığı modern bir eğitim yaklaşımıdır.

·        Oyunlaştırma Öğrenme İçin Kullanılabilir mi?
Evet, oyunlaştırmayı öğrenmede kullanabilirsiniz. Prensibi aynıdır: görevleri tamamlayan çalışanlara ödül verirsiniz. Eğitim bağlamında görevler tabii ki öğrenme modüllerini kapsayacak şekilde olacaktır.

·        Oyun Tabanlı Öğrenme Oyunlaştırmadan Farklı mıdır?
Evet, oyun tabanlı öğrenme ve oyunlaştırma iki farklı şeydir. Oyun tabanlı öğrenmede kazanmak için belirli becerilere ihtiyaç duyduğunuz bir oyun oynarsınız. Yani oyunu kazanırsanız, onları istenilen becerileri öğrenmeye çalışmadan edinmiş olursunuz. Fakat oyunlaştırmada becerileri öğrenmek oyunun kendisidir. Yani becerileri öğrenmek için aktif olarak çaba sarfedersiniz.

·        Oyunlaştırma İşe Yarıyor mu?
Evet, çalışmalar özellikle video oyunları oynayarak büyüdüyseniz oyunlaştırmanın işe yarayabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, görevlerle güçlü bir duygusal bağlantı oluşturmasıdır. Ek olarak, oyunlaştırma kullanarak başarılarınızı görselleştirebilirsiniz.

·        Oyunlaştırma Hangi Bakımdan Geleneksel Öğrenmeden Daha Etkilidir?
Çoğu öğrenci ödülleri ve takdiri sever; oyunlaştırma da onlara bunu verecektir. Geleneksel öğrenme, ödülleri ve takdiri kesin olarak bünyesinde barındırmaz. Öğretmene bağlıdırlar.