Kariyer Gelişimini Hızlandıran Coursera Clips: İş Dünyasında Mikro Öğrenme Devrimi

Günümüz iş hayatında kariyer gelişiminin desteklenmemesi, birçok çalışanın işten ayrılma nedenlerinden biri. Her şeyin çok hızlı ve acil olduğu çalışma hayatında çalışanlar, öğrenmeye daha az zaman ayırmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle daha kısa ve daha odaklı içerikler aracılığıyla işe yönelik beceriler kazanma eğiliminde oluyorlar. Coursera Clips de bu ihtiyacı görerek içeriklerini genişletme yoluna gitti. Clips, artık çalışanlara yetkinliklerini geliştirmelerine ve yeni bilgiler edinmelerine yardımcı olan 10 dakikanın altında, yaklaşık 200.000 kısa video ve kurs sunuyor.

Kariyer Gelişimini Hızlandıran Coursera Clips: İş Dünyasında Mikro Öğrenme Devrimi

Mikro öğrenme yaklaşımıyla, Clips çalışanların 5-10 dakikalık videolarla belirli becerileri kazanmalarınısağlıyor. Aynı zamanda bilgilerin daha kalıcı olması ve beceriye dönüşmesi için sunduğu kurslarla bir yol haritası çiziyor. Çalışanların şirketin büyümesini ve inovasyonunu hızlandırmak için doğru becerilere sahip olmalarını sağlayarak sürekli öğrenmeyi teşvik ediyor.

 

Başlangıçta Coursera'daki Clips, iş, teknoloji, veri konularındaki becerilere odaklanan, ufak lokmalar halinde tamamlanabilecek videolar içeriyordu. Artık genişletilmiş Clips içerikleri, liderlik ve yönetim gibi giderek daha önemli hale gelen beceriler için daha fazla video içeriği sunan daha kapsamlı bir kütüphane haline geldiYapılan araştırmalar işletmelerin %83'ünün her seviyede lider geliştirmenin önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Ancak her seviyede liderlik eğitimi sunan organizasyonların oranı %5'i geçmiyor. Bu artan ihtiyaca cevap vermek için Coursera, liderlik ve yönetim şekilleri ile ilgili Clips içeriklerinin sayısını 10 kat artırdı.

 

Şu ana kadar en çok izlenen Clips içerikleri arasında veri, bulut ve üretkenlik odaklı içerikler başta geliyor. 

Bu içeriklerden bazıları:

  • Michigan Üniversitesi tarafından "Python'a Hoş Geldiniz" [1 dakika]
  • IBM tarafından "Veri Bilimi Temelleri" [2 dakika]
  • Michigan Üniversitesi tarafından "Vizyoner Liderlik İçin İş Hedefi" [7 dakika]
  • Macquarie Üniversitesi tarafından "Neden Hikaye Anlatmak Önemli?" [9 dakika]
  • IBM tarafından "Ana Bulut Hizmet Sağlayıcıları ve Hizmetleri" [6 dakika]
  • California, Davis Üniversitesi tarafından "SQL Nedir?" [7 dakika]
  • Google tarafından "Google Takvimi Özelleştirme" [4 dakika]
  • Macquarie Üniversitesi tarafından "Excel'in Kontrolünü Ele Almak" [6 dakika]

 

Google gibi küresel endüstri liderleri ve devlet kuruluşları, beceri gelişimini hızlandırmak için Clips'i benimseyen şirketler arasında yer alıyor. Özellikle Google, Clips'i dünya genelinde tüm çalışanlara sunarak, birçok çalışanın iş performansını yükseltmelerine ve kariyerlerinde ilerleme fırsatları yaratmalarına yardımcı oluyor.

 

Clips sayesinde Coursera, şimdi kısa videolardan, kurslardan, profesyonel sertifikalara kadar tam ölçeklenebilir öğrenme yolları sunuyor.

 

"Benim rolüm için programlama ve tasarım becerilerini geliştirmek hayati önem taşıyor. Bu yeni becerileri kazanmak için ilgili kursları bulmak ve pratik deneyim kazanmak zorlu bir süreçti," diyen Google'da donanım tasarım mühendisi Doris Chen. "Clips videoları, kamera ve görüntüleme ile optik sistem tasarımı gibi geniş kapsamda içerikler sunuyor. Eğitimime devam ederken, daha ileri düzeydeki sınıflara kaydolmayı ve kariyerimi daha da ilerletmek için başka eğitimlere katılmayı dört gözle bekliyorum."

 

"Her zaman beceri geliştirme programları ve kendi hızında öğrenme kavramına ilgi duydum. Eğitimlerin kariyerimi yükseltmeye nasıl yardımcı olabileceğini görmeye çalıştım," diyen Google yazılım mühendisi Rajat Batra. "Clips, bu kavramı kısa ve odaklı videolar ekleyerek bir üst düzeye taşıyor. Bu videolar, birçok konuda yüksek bir farkındalık kazanmak ve becerilerini geliştirmek iyi bir başlangıç noktası oluyor."

 

Coursera for Business şu anda dünya genelinde 3,500'den fazla şirkete en iyi eğitmenlerden ve üniversitelerden gelen içerikleri sunuyor. Son platform yenilikleri, çalışanların temel yeteneklerini hızlı bir şekilde belirlemelerine ve belirledikleri alanlarda ilerlemelerine yardımcı oluyor. Ayrıca, çalışanlara belirli roller için belirli becerileri geliştirmelerine yardımcı olan yetkinlik setleri de sunuyor. Bu yetkinlik setleri (SkillSets), Coursera'nın Liderlik ve Veri & Analitik Akademileri için temel oluşturuyor ve organizasyonun tüm seviyelerindeki roller için derinleşmeye dayalı bir öğrenme deneyimi sunuyor.

 

İnovasyonun hızı arttıkça, yeni becerilere olan talep de artmaya devam edecektir. Coursera, dünyanın önde gelen organizasyonlarından ve üniversitelerinden gelen en uygun içerikleri genişletilmiş Clips kataloğunda çalışanlarla buluşturuyor, böylece çalışanlar bu içeriklerden faydalanarak kariyerlerinde çok daha hızlı ilerleme şansı yakalıyorlar.