Dijital Eğitim Çözümleriniz için Doğru Ajansı Seçme Rehberi

Eğitim ve Gelişim programınızı daha da güçlendirecek doğru e-Öğrenme ajansını seçmek, başarılı bir öğrenme deneyimi için kritik öneme sahiptir. Bu süreçte, programınıza tam anlamıyla entegre olabilecek ve hedeflerinize yönelik çözümler sunabilecek bir ajansı seçmek, başarınızı artırabilir. İdeal ajansı seçerken, katılımcılarınızın ihtiyaçlarına odaklanan, etkili ve etkileşimli içerikler üretebilen, teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilen ve yaratıcı yaklaşımlar sunabilen bir ortak arayışı içinde olmalısınız. Bu yazıda, size eğitim ve gelişim hedeflerinizi destekleyecek doğru e-Öğrenme ajansını seçerken dikkat etmeniz gereken önemli ipuçlarını paylaşacağız.

Dijital Eğitim Çözümleriniz için Doğru Ajansı Seçme Rehberi

E-Öğrenme Ajansı Seçerken Dikkate Almanız Gerekenler

 

Bir e-Öğrenme programı oluştururken, işbirliği yapacağınız e-Öğrenme ajansını seçmek, vereceğiniz en önemli kararlardan biri olacaktır. Dış kaynak kullanımı, çoğu işletme için mantıklı ve verimli bir çözüm olsa da, son kararı vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör bulunmaktadır. Doğru tercih, çalışanlarınızın öğrenme ihtiyaçlarına uyumlu ve şirketinizin kültürünü yansıtan iyi tasarlanmış bir eğitim oluşturmanızı sağlayacaktır. Öte yandan, yanlış tercih öğrenme deneyiminin kalitesini tehlikeye atabilir ve kaynaklarınızı boşa harcamanıza neden olabilir. Standartlarınıza uygun e-Öğrenme içerikleri oluşturmanıza yardımcı olacakve  doğru e-Öğrenme ajansını seçmenize katkı sağlayacak 8 ipucuna göz atalım.

 

 Bir e-Öğrenme Ajansı Seçerken Dikkate Almanız Gereken 8 Önemli Faktör

 

1-    Ne aradığınızı bilmek

Bir e-Öğrenme ajansı seçerken ilk aklınıza gelen şey muhtemelen online ortamda aramaya başlamak olabilir. Ancak bu sürece hazırlıksız başlarsanız, sadece zaman kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Bu araştırmaya başlamadan önce işinizin kapsamını gözden geçirin. E-öğrenme ajansındanneler bekliyorsunuz? Hangi sorunları çözmeyi umuyorsunuz? Bütçe ve zaman sınırlamalarınız nelerdir? Daha önce bir ajansla çalıştıysanız, işbirliği sürecinde beğendiğiniz her şeyi not alın; böylece yeni işbirliğinizinihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını belirlemek kolaylaşır. Tüm bunları tanımlamak, beklentilerinizi potansiyel bir işbirliğinde etkili bir şekilde iletebilmenize ve sizin için uygun olup olmadığını daha hızlı anlamanıza yardımcı olur.

 

2-    Tecrübe ve Uzmanlık

Seçtiğiniz e-Öğrenme ajansı, eğitim hedeflerinizi etkili bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olmak için gerekli deneyime sahip olmalıdır. Bu sadece ajansın kaç yıldır aktif olduğu ile alakalı değildir. Bir e-Öğrenme ajansı onlarca yıllık deneyime sahip olabilir, ancak sektörünüzdeki şirketlerle hiç çalışmamış olabilir. Burada aradığınız, gereksinimlerinize uygun öğrenme stratejileri geliştirme ve sunma konusunda kanıtlanmış başarıya sahip profesyonel bir ekiptirAyrıca hedef kitlenizin eğitim ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını düşündüğünüzde buna uygun en iyi teknikleri ve çözümleri sunabileceklerinden emin olun.

 

3-    İçeriğin Kalitesi

E-öğrenme ajansı ile çalışırken odaklanmanız gereken bir diğer nokta, sonuçların kalitesidir. Her ajans müşterilerini memnun etmek için elinden geleni yapar, ancak ürünleri beklentilerinizi karşılamayabilir. Bu nedenle, daha önce yaptıkları işleri içeren portföylerini incelemek için talepte bulunmanız son derece önemlidir. Burada, diğer müşteriler için tamamladıkları projelerin örneklerini bulabilir ve eğitimlerin nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz. Örneğin oyunlaştırma veya etkileşim gibi sizin için önemli olan unsurları içerip içermediğine dair bir izlenim edinebilirsiniz.

 

4-    Proje Akışı

Birçok işletmenin üçüncü taraflarla görüşmelerinde unuttuğu bir nokta, tamamlanmış proje akışlarını görmek için talepte bulunmaktır. Gerçekten deneyimli ve kaliteli içerik sunmayı bilen bir e-Öğrenme ajansı, süreci oluşturan tüm adımları, eğitim ihtiyaç analizi, tasarım, geliştirme gibi adımları gösterebilmelidir. Ayrıca, analiz ve raporlama gibi ek hizmetleri ve oluşturulan eğitim içeriğinin geliştirilmesinden sonra teknik destek ve güncellemeleri de sormayı unutmayın. Bu sorularişbirliği yaptığınız ajansın, etkili bir eğitim ve tatmin edici bir katılımcı deneyimi sunmanızı destekleyeceğinden emin olmanızı sağlar.

 

5-    Büyüme Odaklılık

Organizasyonunuz büyüdükçe ve yeni trendler ortaya çıktıkça, e-Öğrenme içeriğinizin buna uyum sağlayabilmesi gerekmektedir. Çalışanlarınızın ihtiyaçları değiştikçe her seferinde sağlayıcı değiştirmek istemiyorsanız, işbirliği yaptığınız e-Öğrenme ajansının büyüyen taleplerinizi karşılayacak kapasiteye sahip olduğundan emin olun. Bu kapasite, hedef kitlenizin büyüklüğünün yanı sıra kullandığınız teknolojileri de kapsar. e-Öğrenme kadar teknolojiyle yakından ilişkili bir endüstride, yenilikçi ve sürekli gelişen bir sağlayıcı bulmak son derece önemlidir. 

 

6-    Şirket İtibarı

İşbirliği yapacağınız e-Öğrenme ajansının sözleşmelerini ve portföylerini ne kadar detaylı inceleseniz de, bazen en önemli bilgileri diğer müşterilerinin onlar hakkında ne söylediğinde bulabilirsiniz. Birçok ajans, daha önce çalıştığı müşterilerin önceki vaka çalışmalarını ve değerlendirmelerini paylaşır. Bu şekilde, benzer gereksinimlere sahip projeler geliştiren işletmelere sundukları gerçek kullanıcı deneyimini daha iyi anlamış olursunuz.

 

7-    Ekip İle Buluşma

 

E-öğrenme ajansı ile kurduğunuz ilişki, projenin başarısı için son derece önemlidir. Ayrıca, bu işbirliği işin kapsamına göre birkaç aydan fazla sürebilir. Bu nedenle, e-Öğrenme ajansının ekibiyle seçiminizi yapmadan önce mutlaka bir araya gelin. Hangi kişinin projeden sorumlu olacağını öğrenin ve bu etkileşimi, ne kadar bağlı ve profesyonel olduklarının bir göstergesi olarak kullanın. Örneğin, dikkatlice ne dediğinizi dinliyorlar mı? Ya da aksine, sorularınızı önemsemiyorlar mı veya size geri dönüş yapmak için çok mu uzun süre bekliyorlar? Bu tanışmada elde ettiğiniz ilk izlenimler muhtemelen gelecekteki işbirliğinizi yansıtacaktır, bu nedenle dikkat etmeyi unutmayın.

 

8-    Fiyatlandırma

 

Çalıştığınız e-Öğrenme ajansının fiyatlandırma konusunda şeffaf olduğundan emin olmalısınız. İstediğiniz ek özellikler veya kaynaklar farklı bir fiyatlandırma planıyla gelebilir bu nedenle hayal kırıklığına uğramamak için bu kısımları da netleştirmek önemlidir. Herhangi bir şeye karar vermeden önce, nihai maliyetlerin gerçekçi bir tahminini aldığınızdan ve ortaya çıkabilecek ekstra masrafları değerlendirdiğinizden emin olun. Şeffaflık bütçenizi etkin bir şekilde yönetmenize yardımcı olur.

Sonuç

 

E-Öğrenme içeriğinizin kalitesi, organizasyonunuzun başarısı ve itibarı için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle, işbirliği yapacağınız şirketler konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu yazıda paylaştığımız ipuçları, sizin farklı seçenekler arasında yolunuzu bulmanıza ve organizasyonunuzun büyümesine gerçekten katkıda bulunacak olan potansiyel işbirliklerini birkaç seçeneğe indirmenize yardımcı olacaktır.