Büyük Veri Dijital Öğrenme Uzmanlarına Nasıl Yardımcı Olabilir?

"Büyük Veri" terimi son zamanlarda fazlaca konuşulan bir konu. Uzmanlar, küresel olarak tüm şirketlerin %75'inden fazlasının önümüzdeki on yıl içinde büyük veri analitiğine yatırım yapacağını tahmin ediyor. Peki büyük veri nedir? Dijital öğrenme uzmanlarına herhangi bir yardımı olabilir mi? Beraber daha yakından bakalım.

Büyük Veri Dijital Öğrenme Uzmanlarına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Dijital Öğrenmede Büyük Verileri Kullanma

Büyük veri (big data), bankacılık ve menkul kıymetler, iletişim, medya ve eğlence, sağlık, üretim ve doğal kaynaklar, hükümet, ulaşım, enerji ve kamu hizmetleri, perakende ve toptan ticaret ve eğitim dahil olmak üzere birçok sektörde kullanılıyor. Uzmanlar, küresel olarak tüm şirketlerin %75'inden fazlasının önümüzdeki on yıl içinde büyük veri analitiğine yatırım yapacağını tahmin ediyor. Peki büyük veri nedir? Dijital öğrenme uzmanlarına herhangi bir yardımı olabilir mi? Bu yazıda bu konuyu tartışacağız.

Büyük Veri (Big Data) Nedir?

Büyük veri aslında geleneksel veri işleme uygulama ve yazılımları tarafından ele alınamayacak kadar büyük veya karmaşık veri kümelerini analiz etmenin, sistematik olarak bilgi çıkarmanın veya başka bir şekilde ele almanın yollarını sunan bir alandır. Bu büyük veri kümeleri, özellikle insan davranışı ve etkileşimleriyle ilgili kalıpları, eğilimleri ve ilişkileri ortaya çıkarmak için hesaplamalı olarak analiz edilir. Dijital öğrenme açısından büyük veri, kurumsal şirketlerdeki çalışanların dijital öğrenme veya eğitim modülü alırken oluşturdukları verilerdir. Bu veriler kullanıcı ilerlemesini, değerlendirme sonuçlarını, sosyal paylaşımı ve dijital öğrenme modülünü tükettikleri süre boyunca üretilen diğer verileri içerir.

Büyük Veri, Kurumsal Şirketlerdeki Dijital Öğrenme Uzmanlarına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Büyük veri öncelikle dijital öğrenme uzmanlarının eğitimleri kullanıcılara çok daha kişiselleştirilmiş, etkili, ilgi çekici ve bilgilendirici bir öğrenme sağlayacak şekilde özelleştirmelerine yardımcı olabilir. Bu da kurumsal şirketlerde çok daha yetenekli çalışanların bulunmasına ve dolayısıyla büyüme ve üretkenliği artırmaya yardımcı olur. Büyük veri kullanan kurumsal şirketlerin tüm avantajları bununla sınırlı değildir. Şimdi ise diğer avantajlara göz atalım:

1. Geri Bildirimin Önemli Ölçüde İyileştirilmesi

Kullanıcılar dijital öğrenmeleri tamamlarken üretilen büyük verileri analiz edebilmek, dijital öğrenme uzmanlarının söz konusu eğitimlerin etkinliğini tam olarak anlamalarını, eğitimleri nasıl geliştirilebilecekleri ve kullanıcılara nasıl daha iyi eğitimler sunabilecekleri konusunda değerli bilgiler sunmalarını sağlar. Bu adım aynı zamanda dijital öğrenme uzmanlarının da kullanıcılara daha iyi geri bildirim verebilmesini sağlar, bu sayede kullanıcılar hatalarını ileriye dönük olarak düzeltebilir.

2. Kişiselleştirilmiş Eğitimler

Kişiselleştirilmiş öğrenme, kullanıcı merkezli doğası nedeniyle kurumsal şirketler tarafından belirgin bir şekilde kullanılan, daha iyi ilgi ve katılım sağlayan ve böylece sunulan bilginin daha iyi kavranarak akılda kalıcılığı artıran bir dijital öğrenme stratejisidir. Dijital öğrenme uzmanları büyük veri kullanarak kullanıcıların nasıl bilgi edindiklerini, onlara neyin fayda sağlayıp neyin sağlamadığını, ilgi alanlarının neler olduğunu ve neye ihtiyaç duyduklarını daha iyi analiz ederler. Bu da kullanıcılar için daha kişiselleştirilmiş ve daha ilgi çekici eğitimler tasarlamalarına yardımcı olur. Eğitimler kullanıcıya özel şekilde uyarlandığında öğrenme en üst düzeye çıkarılır.

3. Öğrenci Davranış Kalıplarını İzleme

Büyük veri, dijital öğrenme uzmanlarının eğitim boyunca kullanıcının her bir eylemini izlemesine yardımcı olacaktır. Bu sayede her bir kullanıcının eğitim süresince gösterdiği davranışlar takip edilerek eğitimin hangi bölümlerinin iyileştirilmesi veya kişiselleştirilmesi gerektiği analiz edilebilir. Uzmanlar, kullanıcının dijital öğrenme sırasında nasıl davrandığını bildiklerinde becerilerini daha da geliştirmek için onlara daha zorlu eğitimler sunabilirler.

4. Öğrenmenin Nasıl Gerçekleştiğine İlişkin Daha İyi İçgörüler Sunma

Dijital öğrenme uzmanı için öğrenmenin nasıl gerçekleştiği hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olmaktan daha iyi bir şey olamaz. Büyük veri, uzmanların her bir kullanıcının bilgiyi nasıl edindiğini ve sindirdiğini anlamasına yardımcı olur. Eğitim uzmanları ne kadar iyi ve derinlemesine bir anlayış elde ederlerse o kadar iyi eğitimler tasarlarlar ve öğrenciler de eğitimlere o kadar iyi yanıt verirler. Büyük veri, tercih edilen dijital öğrenme yöntemleri ve günün hangi saatinin maksimum öğrenmeyi sunduğuna dair ayrıntıları bile ortaya çıkararak eğitimi ve gelişimi bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

Büyük veri, halihazırda dijital öğrenme/eğitim ve gelişim sektöründe kendine yer edinmiş durumda. Sektörde norm haline gelmesi ise çok uzun sürmeyecek. Dışarıda kalmamak için trene en son atlamaktansa sektörde devrim yaratan bir trendin öncüsü olmak her zaman daha önemlidir. Bu nedenle geleceğin kurumsal teknolojilerinden şimdiden faydalanmaya başlayarak trenin lokomotifi olabilirsiniz.