E-Öğrenmede Daha Fazla Kontrol, Daha Fazla Motivasyon

Kullanıcı deneyimi için eğitimlerinizde kullanıcılara daha fazla kontrol vererek e-öğrenmeyi daha etkili hale getirebilirsiniz.

E-Öğrenmede Daha Fazla Kontrol, Daha Fazla Motivasyon

E-öğrenmede Kullanıcılara Kontrol Vermek Onları Motive Ediyor

E-Öğrenme ile ilgili en güzel şey esnekliktir. E-öğrenmenin faydalarından bir diğeri ise içeriklerin kolayca özelleştirilebilmesi ve hedef kitleye göre kişiselleştirilebilmesidir. Daha kısa eğitim süreleri ve eğitimin planlanmasında daha fazla esneklik e-öğrenmenin şirketlere sağladığı faydalar arasında sayılabilir. Çalışanlar içinse, eğitimlerin erişilebilirliğinin artması ve daha fazla kontrol sahibi olmaları sayılabilir.

Aslında çalışanlara daha fazla kontrol imkanı tanımak yalnızca kolaylık sağlama açısından değil, e-öğrenmenin kritik bir bileşeni olması bakımından da önemlidir. Daha fazla kontrol duygusu "psikolojik sahiplik" adı verilen bir kavramla ilişkilidir. Bu kavram motivasyon, dikkat çekme ve eğitim programının başarısı noktalarında hayati bir faktördür. Sonuçta kullanıcıların daha fazla katılım göstermesi, genel performansı artırmak için istenen becerileri öğrenmelerini ve edinmelerini daha olası kılar.

Peki psikolojik sahiplik nedir? Bir fikir, kavram veya nesneyle kişisel özdeşleşme hissidir. Bazen iş tanımımıza, satın aldığımız eşyalara ve yaptığımız aktivitelere atfettiğimiz öz kimlik ve aidiyet duygusuyla bağlantılıdır. Sahiplenme duygusu çoğu zaman ilham aldığımızda, net bir tercihe sahip olduğumuzda ve etkimiz veya kontrolümüz olduğu hissine sahip olduğumuzda ortaya çıkar.

Öğrenme alanında ise öğreneceğimiz yeni becerilerin başarımıza katkıda bulunacağını bildiğimiz zaman genellikle bir sahiplenme duygusu geliştiririz. Sahiplik duygusu öğrenme motivasyonunu arttırır, öğrenilen bilgileri hatırlamamıza yardımcı olur, bir konu hakkında daha derin düşünmemizi sağlar ve eğitimde genel memnuniyeti artırır.

Peki eğitiminizde psikolojik sahipliği nasıl sağlayabilirsiniz? Bu konuda tabii ki ilk ve en önemli nokta, öğrencilerin alacakları eğitimin onlara değer katacağını hissetmelerini sağlamaktır. Eğitimin yaptıkları işte uygulanabilir olduğunu hissetmeyen bir kullanıcı, doğal olarak boşa zaman harcadığını düşünecektir. Bunun yerine, kullanıcıların eğitime vereceği vaktin günlük işlerini daha etkili bir şekilde yerine getirmelerine, daha başarılı, yetkin ve saygın olmalarına yardımcı olacağını ve profesyonel gelişime giden yolun bir parçası olduğunu hissetmelerini sağlamalısınız.

Ek olarak, kullanıcılara daha fazla kontrol vermek ve psikolojik sahipliklerini artırmak için 5 temel yöntem bulunmaktadır.

1. Erişilebilirlik

Kullanıcıların eğitime eriştiği sistem onlar için kullanışlı değilse kullanıcılar doğal olarak kontrol duygusu hissetmeyeceklerdir. Eğitimi kullanıcıların kullanabileceği cihazlar ve tarayıcılarla çalışacak şekilde tasarlayarak bunun önüne geçebilirsiniz. Oluşturduğunuz medyanın düzgünce kaydırılabildiğinden, tıklanabildiğinden ve oynatılabildiğinden emin olun.

2. Platform İçi Gezinti

İçerikleri kolayca bulunabilecek şekilde düzenlemelisiniz. Bunun için standart kuralları kullanın. Yeni ve modern tasarımlar daha hoş görünebilir, ancak kaydırma gibi standartlar her zaman daha kullanışlıdır. Kaydırma geleneksel olabilir, fakat içgüdüsel ve basittir, ayrıca eğitimin amacından saptırmaz. Kullanıcıların LMS'inizde nasıl gezineceğini öğrenmeye çalışmak yerine yeni beceriler öğrenmek için zaman harcaması çok daha değerlidir.

3. Bağımsızlık

LMS’te farklı medya türleri mi kullanıyorunuz? O halde kullanıcılarınıza medyaları oynatma hızını kontrol etme seçeneği sunun. Kayıtları tekrardan oynatabilme seçeneği sunun. Zamanlanmış görevler eğitimde bir şeyleri kaçırmayı kolaylaştırır. O yüzden esnek olmalısınız.

4. Dikkat Eşiği

İnsanların bir oturum veya eğitimde alabileceği makul bilgi miktarını göz önünde bulundurmalısınız. Kullanıcıları aşırı yüklemekten kaçının. Bunun yerine, daha sonra kısa tekrarlar yapabilmeleri için mikro öğrenme, kısa modüller ve indirilebilir içerikleri kullanın. Ayrıca, kullanıcı arabirimini çok fazla ses, açılır pencere ve diğer dikkat dağıtıcı öğelerle aşırı yüklemeyin.

5. Keşif

Web tasarımında kullanıcıların içeriği keşfetmelerine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz "bilgi fragmanları" adı verilen bir kavram vardır. Basitçe açıklamak gerekirse, bilgi fragmanları insanların web sayfalarını görüntülerken ihtiyaç duydukları bilgileri nasıl buldukları ile ilgilidir. Örneğin bir soruyu cevaplamak veya cevabını gözden geçirmek gibi önemli gördükleri bir şeyi bulmak istiyorlarsa bunun için internette ipuçları ararlar. İhtiyaç duydukları bilgileri kolayca bulmalarına yardımcı net başlıklar, köprüler, özetler ve resimler ekleyerek bunu daha kolay bir şekilde yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Son Düşünceler

Daha ilgi çekici dijital öğrenme tasarımları için kullanıcıların öğrenme sürecindeki psikolojik sahipliğini artırmak adına kullanıcı kontrolü araç ve öğelerini eklemeyi düşünebilirsiniz. Eğitim ve Gelişim ekipleri ve Öğretim Tasarımcıları, bunun e-öğrenmenin etkinliğini ve yatırım getirisini artırmanın basit bir yolu olduğunun farkındadır.