Dijital Oryantasyonun İncelikleri

Oryantasyon, her şirketin hayati süreçlerinden birisidir. Brandon Hall Group tarafından yapılan araştırmaya göre, iyi tasarlanmış bir oryantasyon sürecine sahip şirketler, çalışanların şirkette uzun vadeli kalmasını %82 oranında artırabilir.

Dijital Oryantasyonun İncelikleri

Oryantasyon, her şirketin hayati süreçlerinden birisidir. Brandon Hall Group tarafından yapılan araştırmaya göre, iyi tasarlanmış bir oryantasyon sürecine sahip şirketler, çalışanların şirkette uzun vadeli kalmasını %82 oranında artırabilir. Ayrıca, İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği, çalışanların iyi bir oryantasyon süreci geçirmeleri durumunda şirkette üç yıldan fazla kalma olasılıklarının %58 daha yüksek olduğunu bildirmektedir.

 

Ek olarak, Brandon Hall Group, güçlü oryantasyon programlarının üretkenliği %70'ten fazla artırabileceğini belirtmektedir. İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği, bu değeri %50 olarak belirtse de bu hala çok önemli bir artış. İstatistikler, iyi bir oryantasyon deneyiminden sonra iki çalışanın üç kişi kadar etkili çalışabileceğini göstermektedir.

Oryantasyonun Zorlukları

Peki doğru yapılan oryantasyon ne anlama geliyor? İlk olarak, yeni işe başlamak insanlar için streslidir. Bu yüzden şirket, yeni çalışanların kendilerini rahat hissettiklerinden ve ilk günden bilgiye boğulmayacaklarından emin olmalıdır.

Bunun için iyi eğitmenler gereklidir. Oryantasyon sürecinin başarısı neredeyse tamamen eğitimcilere bağlıdır. Çalışanların önemli bilgileri hatırlamalarını sağlamak önemlidir.

Çalışanların beklentilerini yükseltmek de bir diğer zorluktur. Yeni çalışanlar şirketi doğru bir şekilde tanımadıklarını hissederse, şirkette uzun süre kalmama ihtimali vardır. İş piyasası daha rekabetçi hale geldikçe ve beklentiler arttıkça, birçok kişi evden çalışma seçeneğini beklemektedir. Ancak oryantasyonu uzaktan gerçekleştirmek zahmetlidir.

 

Dijital Oryantasyon

Yukarıda ahsettiğimiz sorunların çoğuna cevap olarak eğitim yaklaşımı geleneksel yöntemlerden dijitale değiştirmeyi verebiliriz. Dijital oryantasyon, süreci tamamlamak veya kolaylaştırmak için teknolojiyi ve dijital araçları kullanmayı kapsar. Bu araçlar arasında mobil uygulamalar, internet tabanlı eğitim kaynakları, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojiler de bulunmaktadır.

Dijital oryantasyonun temel faydaları nelerdir?

  • Öncelikle deneyimli bir çalışanı eğitmen olarak atamaya ihtiyacınız yoktur. Bu sayede çalışanın diğer önemli görevlerle ilgilenmek için daha fazla zamana sahip olur.
  • Dijital oryantasyon rahatlık ve esneklik sunar. Yeni çalışanlar kendi hızlarında öğrenebilir ve gerekirse belirli şeylere daha fazla zaman harcayabilirler.
  • Dijital öğrenmenin daha dikkat çekici olması nedeniyle daha iyi akılda kalıcılık elde edersiniz. VR ve AR gibi teknolojileri eğitime dahil ederseniz akılda kalıcılık oranı daha da artar.
  • Şirketin iyi bir işveren imajına sahip olması da bir diğer artı.
  • Dijital oryantasyon, süreci uzaktan tamamlamayı kolaylaştırır.
  • Dijital platformların yönetilmesi ve güncellenmesi kolaydır. Her zaman yeni kaynaklar ve işlevler ekleyebilirsiniz.
  • Çalışanların ilerlemelerini kolayca takip edebilirsiniz.

VR ile Yaratıcı Oryantasyon Fikirleri

Sanal gerçeklik ile oryantasyon, çalışanı VR ile eğitmeyi temel alır. Bu eğitim biçiminin geleneksel yöntemlerden önemli ölçüde daha etkili olduğunu gösteren birçok araştırma ve istatistik bulunur. Örneğin, VR eğitimi verildiğinde bilgilerin akılda kalıcılık oranının %75 civarında olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Bu da normal görsel-işitsel kaynaklardan üç kat daha yüksek bir oran. Peki sanal gerçeklik, dijital oryantasyonu nasıl iyileştirebilir? Genel olarak konuşursak, çalışanların belirli bir yerde fiziksel olarak bulunmadan yerleri ziyaret etmelerini ve insanları görmelerini sağlar. VR ile gerçek hayatta oluşturulması imkansız veya pahalı olacak sanal alanlar da oluşturabilirsiniz.

 

Örneğin, VR kullanan uzaktan çalışanlara şirketin genel merkezinin turlarını sağlayabilirsiniz. Ya da yöneticilere ve ofis personeline üretim sürecinin nasıl işlediğini gösterebilirsiniz. Bu sayede üretim ekibinin çalışmalarını kesintiye uğratmadan şirketin nasıl çalıştığını daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz. Son olarak, çalışanlara şirketin farklı departmanlarının turlarını sağlayabilirsiniz.

 

Dijital Oryantasyonda AR

Artırılmış gerçeklik, VR ile aynı avantajlara sahiptir. VR'ye göre en büyük avantajı, özel donanıma ihtiyaç duymamasıdır. AR kullanmak için çalışanın ihtiyacı olan tek şey modern bir akıllı telefon.

Dijital oryantasyonda ofisin etrafına QR kod gibi işaretçiler yerleştirerek AR kullanımını daha yaratıcı ve pratik hale getirebilirsiniz.  Çalışanlar, kameralarını bu çıkartmalara doğrultarak uygulamadaki belirli etkinlikleri etkinleştirebilir.

 

Örneğin, QR kodları ofis kapılarının yanına yerleştirebilir ve bu alanı kimin kullandığına ve hangi işi yaptıklarına dair eğlenceli bir açıklama yapabilirsiniz. Benzer şekilde, bu kodlar daha teknik çalışma ortamları için uzman ekipmanların yanına yerleştirilebilir ve güvenlik kuralları göstermeleri sağlanabilir.

 

Çalışanlarla dolaşan ve onlara ofisi gösteren sanal robot AI uygulaması da oluşturabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik, oyunlaştırma için de fırsatlar yaratıyor. Örneğin, QR kodları hazine avı için kullanabilirsiniz. Çalışanlar eşyaları bulup AR deneyimlerini veya görevlerini tamamlayarak ve aynı anda yeni şeyler öğrenerek puan kazanabilirler.

 

Bu yazıda tartışıldığı gibi, yaratıcı bir oryantasyon programı oluşturmak, tüm şirketler için kritik öneme sahiptir. Oryantasyon, ekibin memnuniyetini etkiler, çalışanların işte tutulmasını ve üretkenliği artırır. İyi oryantasyon sayesinde, personeliniz prosedürleri doğru bir şekilde takip eder ve ekipmanın nasıl düzgün kullanılacağını bilir.