360 Video ve 360 Onboarding Nedir? Neden 360 Onboarding Kullanmalısınız?

360 Onboarding, iş dünyasındaki önemli bir açığı kapatacak, yeni nesil teknolojilerin iş dünyasına yansımasını temsil eden bir konsept olarak öne çıkıyor.

360 Video ve 360 Onboarding Nedir? Neden 360 Onboarding Kullanmalısınız?

360 Video Nedir? 

360 videolar, gerçek dünyadaki sahnelerin her yönde kaydedilmesidir. İzleyici sadece videonun kaydedildiği yönü değil, yanlarında ve arkalarında neler olup bittiğini de görebilir. Birden fazla geniş açılı lense sahip özel kameralar kullanarak 360 derece videolar kaydedebilirsiniz.

Peki Sanal Gerçeklik (VR) videolarıyla 360 videoların farkı nedir? Aslında izleyicilerin VR videoları izlemek için özel bir gözlük takması gerekmesi dışında bir fark yok diyebiliriz.

360 videoların onboarding sürecinde normal videolardan ne fark yarattığını sorduğunuzu varsayarak cevap verelim. Aslında cevap basit: çok boyutluluk.

Geleneksek videolarda kullanıcı sadece içerik üreticinin sağladığı referans çerçevesinden görebilir. Fakat 360 derece videolarda kullanıcı etrafına bakabilir ve izlemek izlediği açıyı seçebilir. 360 videoyu bilgisayarda oynatırsanız farklı açıları görüntülemek için fareyi kullanabilirsiniz. Videoyu telefonunuzda oynatırsanız diğer açılarda neler olup bittiğini görmek için parmağınızla açıyı değiştirmenin yanı sıra fiziksel olarak arkanıza dönerek de açıyı değiştirebilirsiniz.

Son zamanlarda şirketler bu videoların gücünü fark ettiler ve ürünlerini ve hizmetlerini sergilemek için 360 videoları kullanmaya başladılar. Peki 360 videoları eğitim için kullanabilir misiniz? Cevap kesinlikle evet.

360 videolar, aksiyonun merkezine kullanıcıyı koyar. E-öğrenme yoluyla sağlanan birçok iş eğitimi, belirli yerlerin sadece fotoğraflarını içerir. Örneğin eşyaların depoda nasıl tutulduğu gibi.

360 videolar, çalışanların veya ofisin düzen ve yerleşimini kullanıcıya anlatabilmek için harika bir sunum yolu olabilir. 360 videoların karışık olduğunu düşünüyorsanız 360 fotoğraflar da iyi bir alternatif olabilir. Bu yol kullanıcı için herhangi bir etkileşim sağlamaz, ancak tek bir fotoğraftan veya fotoğraf grubundan çok daha etkilidir.

Onboarding İçin 360 Videoları Kullanma

Onboarding yeni çalışanlar için yorucu bir süreçtir. Onları sıkıcı oryantasyon oturumlarından geçirmek ve hiç bitmeyen şirket politikalarını anlatmak, daha ilk iş gününden çalışanı sıkmanıza neden olabilir. 360 videolar işe alım sürecini farklı bir seviyeye taşır. 360 videolar işe alım programına eğlence faktörünü eklemenin yanı sıra İnsan Kaynakları departmanının iş yükünü de hafifletir.

Şimdi Philadelphia merkezli restoran zinciri Honeygrow örneğine bakalım. Şirket, çalışanların onboarding sürecine sanal gerçekliği dahil ettikten neredeyse bir ay sonra kültür sertifikasyon kursunu tamamlayan çalışanların oranı %50'den %77'ye yükseldi. Bu da demek oluyor ki sanal gerçeklik ve 360 onboarding gibi teknolojiler çalışanların gerçekten dikkatini çekiyor.

Onboarding programınızı daha da geliştirebilmeniz için birkaç tüyo verelim:

  • Yeni çalışanlarınızı, tesisi ve çalışacağı departmanı keşfetmesi için sanal turlara katılmaya teşvik edebilirsiniz. Depo ve şirketin mağazalarının 360 video turlarını da ekleyebilirsiniz.
  • CEO'nuzun yeni çalışanlara hoş geldin dediği ve şirket kültürünü açıkladığı videolar oluşturmayı düşünebilirsiniz.
  • Yeni çalışanları, seyahat ve konaklama masrafları olmadan dünyadaki tüm tesislerinizde sanal olarak gezdirebilirsiniz.

360 Onboarding, iş dünyasındaki önemli bir açığı kapatacak, yeni nesil teknolojilerin iş dünyasına yansımasını temsil eden bir konsept olarak öne çıkıyor. Sizce 360 onboarding faydalı bir konsept mi?