Çevrimiçi Eğitim Oluşturmadan Önce Araştırılması Gereken Noktalar

Bu yazıda, çevrimiçi eğitim oluşturmak için araştırma yapmanın önemini tartışacağız. Eğitim oluşturmadan önce hem konu hem de hedef kitle ile ilgili araştırma yapmak çok önemlidir.

Çevrimiçi Eğitim Oluşturmadan Önce Araştırılması Gereken Noktalar

Eğitiminizin Başarısı İçin Dört İpucu

Tüm zamanınızı ve çabanızı talebin olmadığı bir eğitime harcadığınızı hayal edin. Korkutucu bir düşünce, değil mi? Araştırma yapmadan çevrimiçi eğitim oluşturmak, karanlıkta bir ok atmak gibidir. Belki bir defa şanslı olabilir ve hedefi vurabilirsiniz, ancak çoğu zaman hedefi kaçırırsınız.

Tıpkı bu örnekte olduğu gibi, araştırma eksikliği nedeniyle birçok eğitim başarısız oluyor. Bu nedenle çevrimiçi eğitim oluşturmadan önce yalnızca varsayımlarınıza güvenmemeli, her detay hakkında araştırma yapmalısınız. Zaman ve enerji gerektiren eğitim oluşturma sürecinden sonra eğitimi kimse istemediği takdirde çabaların hepsi boşuna olacaktır. Bu nedenle, kitlenizin ne istediğini ve onlara nasıl daha iyi hizmet edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olması için araştırmaya zaman ayırın.

Eğitim tasarımcısı olarak göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer nokta, araştırmanın tek seferlik bir şey olmaması gerektiğidir. Eğitiminizi tamamlayıp yayınladıktan sonra bile zaman zaman araştırmaya devam etmeli, kullanıcılarınıza güncel içerik sunmalısınız. Bu sayede çevrimiçi eğitiminizin her zaman güncel olduğundan ve kitlenizin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olabilirsiniz. Eğitiminizin benzersiz olduğundan ve insanların başka hiçbir yerde bulamayacağı bir şey sunduğundan da emin olmalısınız.

Peki, kitlenizi eğitimi satın almaya motive edecek bir eğitim oluşturmanın sırrı nedir? Her şey benzersiz içerikle başlar. İçeriğinizin uzmanlığınızı yansıtması ve hedef kitlenizin temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Yüksek satış rakamlarına ulaşacak bir çevrimiçi eğitim oluşturmak istiyorsanız öncelikle araştırmanızı yaptığınızdan emin olun ve kitlenizin ihtiyaçlarını her zaman göz önünde bulundurun.

Eğitim Oluşturma Araştırmasına Dair İpuçları

Çevrimiçi bir kurs oluşturmayı düşünüyor, fakat nasıl başlayacağınızdan emin olamıyor musunuz? Ya da eğitim oluşturdunuz, fakat istediğiniz etkileşimi mi sağlayamadınız? Yeni başlıyor da olsanız, bir süredir bu sektörde çalışıyor da olsanız bu dört önemli ipucu çevrimiçi eğitiminizi başarıya taşımanıza yardımcı olacaktır.

1. Niş Bir Alan Bulun

Başarılı bir çevrimiçi eğitim tasarımcısı olmanın ilk adımı, niş alanı bulmaktır. Ne hakkında tutkulusunuz? Hangi konuda herkesten fazla bilginiz var? Niş alanınızı belirledikten sonra hedef kitlenize hitap eden içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Herkes için her şey olmaya çalışırsanız, konu derinliğiniz çok sığ kalacağından kitlenizin beklediği kalite seviyesini sağlayamazsınız. Ancak belirli bir niş alanına odaklanırsanız, sizinle aynı ilgi alanına sahip olan kişilerden oluşan güçlü bir topluluk oluşturabilirsiniz.

2. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Bunu tekrar tekrar duyduğunuzu biliyoruz. Ancak çevrimiçi eğitim oluşturmadan önce kitlenizin kim olduğu bilmeniz gerektiği de bir gerçektir. Bu şekilde özel ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına hitap eden içerikler oluşturabilirsiniz. Hedef kitlenizin kim olduğunu nasıl anlayacağınızdan emin değil misiniz? Kendinize şu soruları sorun:

·        En büyük sorunları nelerdir?

·        Ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorlar?

·        İlgi alanları nelerdir?

·        Sorunlarını çözmelerine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bu soruları yanıtlamak, eğitiminizin odağını ve kitleniz için en faydalı içerik türünü belirlemenize yardımcı olacaktır.

3. Benzersiz ve İlgi Çekici İçerikler Oluşturun

Çevrimiçi eğitiminizin başarılı olmasını istiyorsanız hem benzersiz hem de ilgi çekici içerikler oluşturmanız gerekir. Potansiyel müşterileriniz eğitiminizden değer elde edebilmeli ve eğitimi tamamlandıktan sonra sonuçları görebilmelidir. İçeriğinizin benzersiz ve ilgi çekici olmasını sağlamanın en iyi yolu, kitlenizin ihtiyaçlarına odaklanmaktır. Hangi noktada sorun yaşıyorlar? Ne öğrenmek istiyorlar? Bu soruların cevaplarını öğrendikten sonra özel ihtiyaçlarını karşılayan içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

4. Eğitiminizi Güncel Tutun

Dünya sürekli değişiyor, tabii ki çevrimiçi eğitimlere olan talep de. Eğitiminizin güncel kalmasını sağlamak için eğitimi en son trendler ve teknolojilerle güncel tutmanız gerekir. Bunu yapmak için kurs içeriğinizi düzenli olarak güncellemelisiniz. Yeni formatları ve yayın yöntemlerini denemeye de istekli olmanız gerekir. Eğitiminizi güncel tutarak yeni insanlar çekebilir ve mevcut kitlenizi memnun ederek elde tutabilirsiniz.

Özet

Çevrimiçi eğitim tasarımcısı olmak, bilgi paylaşmak ve sevdiğiniz şeyi yaparak geçiminizi sağlamak için harika bir yoldur, ancak göründüğü kadar da kolay değildir. Yukarıdaki ipuçlarını izleyerek, başarılı bir çevrimiçi eğitim tasarımcısı olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Niş alanınıza odaklanmayı, kitlenizi tanımayı, benzersiz ve ilgi çekici içerik oluşturmayı unutmayın.