Yeni Başlayanlar İçin Metaverse Rehberi

Bu yazıda Metaverse’den ve çeşitli faydalarından bahsedeceğiz. Ek olarak, Metaverse para birimleri ve bu sanal dünyanın geleceği hakkında kısaca konuşacağız.

Yeni Başlayanlar İçin Metaverse Rehberi

Metaverse’ün Önemi ve İş Sektöründeki Uygulamaları

Online 3D evren birden fazla sanal alanı birleştirir. Metaverse, kullanıcılara mümkün olan en iyi Sanal Gerçeklik (VR) deneyimini sunmak için tüm bu sanal alanları birbirine bağlar. Örneğin, küreselde Google, Gucci, Autodesk, Adidas gibi ünlü markalar, Türkiye'de de Pegasus, Beymen, Abdi İbrahim, Aktif Bank ve Vodafone Türkiye gibi markalar artık Metaverse’e girerek işlerini genişletiyor. Ayrıca sıradan insanlar da arkadaşlarıyla bağlantı kurmak, eğlenmek gibi farklı amaçlar için Metaverse’ü kullanıyorlar. Bazı insanlar ise hala sanal gerçeklik ve Metaverse konseptine çekinceyle yaklaşıyor. Bu nedenle, bu yazıda Metaverse’ün aslında kötü veya çekinilecek bir şey olmadığını anlatmaya çalışacağız. 

Metaverse'ün kurumal e-öğrenmeye etkilerinden bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Metaverse Nedir?

Metaverse, kullanıcıları çeşitli şekillerde birbirine bağlayan online bir 3D evrendir. Bazı evrenlerin uygulamaları bulunurken bazılarının hem uygulamaları hem de web tabanlı versiyonları bulunmaktadır. Metaverse evrenine dalmak için artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik veya göz izleme teknolojilerini kullanmanın yanı sıra herhangi ek bir cihaz olmadan bilgisayar veya telefonunuzu da kullanabilirsiniz. Dahası, insanlar bu sanal dünyanın farklı bölümlerinde oyun oynayabilir, ödüller kazanabilir ve eğlenebilirler. Fortnite, Roblox ve The Sandbox, en bilindik Metaverse oyunlarına örnektir.

Metaverse dijital varlıklardan, oyunlardan, şirketlerden, sanal avatarlardan vb. öğelerden oluşur. İnsanların farklı etkinliklere katılabilmesine ve çeşitli ekonomik topluluklardan destek alabilmesine olanak tanır. Metaverse'ün en çekici yönlerinden biri, bütün evreni konforlu bir şekilde evinizden deneyimleyebilmenizdir.

Metaverse Neden Önemli?

Metaverse, dışarıdan bakıldığında internetin bir özelliği gibi görünse de internetten daha etkili olabilir.

  • Sizden uzakta yaşayan arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmanıza yardımcı olur,
  • Sanal ekonomik topluluğu destekler,
  • Çevrimiçi oyun deneyimi, Metaverse ile başka bir seviyeye çıkabilir,
  • Ayrıca meslektaşlarınızla sanal toplantılar yapmanızı sağlar,
  • İş fırsatları yaratır,
  • Dijital sanatçılar için mükemmel bir yerdir.

 

Metaverse ile ayrıca evinizdeyken farklı yerlere seyahat etme deneyimini yaşayabilirsiniz. Bunun yanında diğer insanların katılabileceği kendi kreasyon alanınızı oluşturabilirsiniz.

Metaverse’te olmak, evrenselliği nedeniyle yeni bir trenddir. Metaverse, teknolojinin yardımıyla sizi her yerde, her zaman, her yere götürebilir. Dahası, markaların sanal dünyada bir otorite oluşturmasına da yardımcı olur.

Metaverse'de İş

Şirket sahiplerinin işlerini büyütmek için kullanabilecekleri fırsatlar şunlardır:

1. Çok Boyutlu Dünyada Eğlence

Metaverse'ün artan popülaritesi sayesinde sanatçılar ve ünlüler, insanları eğlendirmek için Metaverse’ü gittikçe daha fazla kullanmaya başladı. Bu nedenle Metaverse iş sahiplerinin yatırım yapması için uygun bir yer olabilir.

2. Müşteri Deneyimini İyileştirir

Metaverse, herhangi bir reklamı canlı olarak yansıtarak hedef kitleyi cezbeder. Kullanıcılar eğlenirken aynı zamanda ürünleriniz hakkında bilgi alır.

3. Toplantı Yapma

Dünyadaki şirketlerin çoğu, pandemi sırasında sanal toplantı yapmaya alıştı. VR gözlükleri, hareket yakalama eldivenleri vb. teknolojik araçlarla deneyimi daha gerçekçi hale getirebilirsiniz.

4. Pazarlama ve Reklamcılık

Hyundai ve Disney gibi markalar, çevrimiçi oyun turnuvaları ve Metaverse tema parkları oluşturarak çok fazla reklam yaptı. Türkiye'de Pegasus, Vodafone gibi şirketerin Decentraland adlı Metaverse platofrmunda ofisleri bulunuyor. Gittikçe daha fazla marka, müşterilerine sanal deneyimler sunarak ürünlerini pazarlıyor.

5. Farklı Bir İş Deneyimi

Uzmanlar, Metaverse’ün çalışanların üretkenliğini artırabileceği görüşündeler. Bunun nedeni, Metaverse’ün olağanüstü özellikleriyle çalışanları çalışmaya daha fazla odaklanmasını sağlamasıdır.

Şirket sahipleri bu nedenle Metaverse’ü benimseyebilir ve şirketlerinde uygulamaya koyabilir. Bununla birlikte, Metaverse’de herhangi bir sanal işlem yapmak için bu evrenlerde geçerli para birimleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Metaverse'deki Para Birimleri

Metaverse'ün sanal dünyasında geçerli farklı kripto para birimleri bulunur. Bu nedenle, yeni başlayanlar için Metaverse rehberinin bir sonraki bölümünde rehberin önemli bir parçası olan para birimleri hakkında konuşacağız.

1. Decentraland (MANA)

Metaverse'deki kripto para birimlerinde ilk sıradaki MANA’nın 5,6 milyar dolarlık bir piyasa sermayesi bulunuyor. MANA Coin’i Decentraland pazarında avatarlar ve diğer sanal şeyler satın almak için kullanabilirsiniz.

2. Sandbox (SAND)

Ethereum blok zincirinde bulunan Sandbox, ikinci sırada yer alan kripto para birimidir ve 4,5 milyar dolarlık bir piyasa sermayesi bulunmaktadır. Sandbox, yüksek işlem hızı ve düşük işlem ücretlerine sahip olma amacıyla yakın zamanda Polygon ağının Katman-2 çözümüne geçecek.

3. Axie Infinity (AXS)

Bu para birimi, 3,7 milyar dolarlık bir piyasa sermayesiyle üçüncü sırada geliyor. Axie, daha çok oyuncular arasında ünlüdür.

NFT'ler aracılığıyla yapılan işlemler, Metaverse’deki dijital varlıkların satın alınmasına izin veren güvenli ve şeffaf bir süreç oluşturur. Bu sayede insanlar bu para birimlerinden kolayca yararlanabilir ve sanal dünyada mülk alıp satabilirler.

Metaverse'ün Geleceği

Sanal dünyanın artan popülaritesi, Metaverse’ün geleceğini belirleyecek temel faktördür. İnsanların günlük olarak Metaverse'de çalışacakları, sosyalleşecekleri ve varlık alım satımı yapacakları günler çok da uzak değildir. Ayrıca sanal ortamda 3D mimari yapabilecek dijital sanatçılar gibi farklı iş kolları da ortaya çıkaracaktır.

Yeni başlayanlar için genel bilgiler veren bu Metaverse kılavuzu, sanal dünyanın büyümesini ve yaklaşmakta olan ilerlemesini ortaya koymaktadır. Dahası, Metaverse dijital varlık satın alma dürtüsünü de artıracaktır. Bu sayede insanlar kripto para pazarına daha fazla dahil olacaklardır. Bu nedenle, sanal dünya yakında erişilebilirliği ve dijital güvenilirliği nedeniyle önemli ölçüde büyüyecek.