İnteraktif Videolarla Öğrenme Stratejinizi Geliştirin

Videolar öğrenme deneyimini geliştirdiklerini kanıtlamaya devam ediyor. Peki interaktif videolarla bu deneyimi bir üst seviyeye taşımaya ne dersiniz?

İnteraktif Videolarla Öğrenme Stratejinizi Geliştirin

İnteraktif Videolarla E-Öğrenme Deneyimini Geliştirin

İzleyiciler, bir videoda izlediklerinin %95'ini, okurken ise %10'unu akıllarında tutarlar. İnsanların neden eğitim, pazarlama ve içerik üretimi için video kullanmayı seçtikleri gayet açık.

Videonun Faydaları

Videolar, çeşitli sektörlerdeki iş hedeflerini desteklemek için kullanılabilir. Videoları kullanmanın en büyük faydalarından biri istenilen anda duraklatılıp başlatılabilmeleridir. Eğitimde kullanılan videolar için bu büyük bir artıdır çünkü kullanıcılara daha fazla esneklik sağlar.

Videolar ayrıca eğitimi daha uygun maliyetli hale getirir. Eğitmen, sınıf ve seyahat gibi masraflara ihtiyaç duymadan eğitim sağlamak mümkün hale gelir. Videolar, karma eğitimin uygulandığı durumlarda sınıf içi öğrenmeyi desteklemek için küçük eğitim parçaları sunmada da kullanılabilir.

Kullanıcılarınızın ilgisini daha fazla çekmek için videoları etkileşimli hale getirmenin birçok yolu bulunur. İnteraktif videolar, kullanıcıların eğitimin gerçek bir parçası olmalarını sağlayan deneyimler sunar. Öğrencilere daha ilgi çekici ve ödüllendirici deneyimler sunar.

Birçok sektörün ve şirketin videonun faydalarını zaten gördüğünü biliyoruz, bu durumda etkileşimli video e-öğrenme stratejilerini nasıl geliştirebilir?

Kullanıcılarınızı Yolculuğa Çıkarın

Hikaye anlatımı, kullanıcıları gerçekçi senaryolar arasında bir yolculuğa çıkararak onlara ilham verebilir. Özgün içerik, öğrenmeyi daha alakalı ve ilgi çekici hale getirir. Kullanıcıların karşılaşabilecekleri durumlarla ilişki kurmalarına yardımcı olur, böylece istenen davranışları ve zorlukları daha iyi anlamalarını sağlar.

Hikaye anlatımı, kullanıcıların davranışları her açıdan anlamak için farklı karakterleri deneyimlemelerini sağlar. Eylemlerinizin başkalarını nasıl etkilediğini bilmek, iyi uygulamaları ve daha fazla empatiyi teşvik eder.

Kullanıcılarınızla Bağlantı Kurun

Kullanıcılarınızla daha fazla etkileşim kurmak için, rol yapma özelliğinin kullanılması, kullanıcıların konuyla olan bağlantılarını geliştirebilir ve öğrencilerin farklı karakterleri oynamalarına olanak sağlayabilir. Rol yapma, kullanıcıları hikayenin ayrılmaz bir parçası haline getirdiği için üzerlerinde büyük bir etki bırakır.

Doğrudan hikayeye yerleştirilmek, daha iyi bir deneyim ve anlayış sağlar. Rol yapma, kullanıcıların karakterleriyle duygusal olarak bağlantı kurmalarına neden olur. Bu da sadece ilgi çekmekle kalmaz, aynı zamanda uzun süreli etkiler yaratarak davranışların hatırlanmasını kolaylaştırır.

Dr. T.P. Chia "Duygu akıldan daha güçlüdür. Duygu, düşünme ve akıl yürütmenin arkasındaki itici güçtür. Duygusal zeka, zihnin olumlu, parlak kararlar verme yeteneğini arttırır. “ diyor.

Kullanıcılarınıza Meydan Okuyun

Hikaye anlatımı ve rol yapma yaklaşımlarıyla birlikte dallanan senaryolar, kilit noktalar ve sınavları kullanarak etkileşimi daha da artırabilirsiniz.

Dallanma senaryoları, hikayelerin kullanıcı seçimlerine bağlı olarak ortaya çıkmasına olanak tanır. Seçimler sonucunda diğer karakterlerin nasıl etkilediğini görürler. Kullanıcılara gerçek hayattaki deneyimlere mümkün olduğunca yakın etkileşimler sağlamak için gerçek zamanlı kararlarla gerçekçi seçimler verilmelidir.

Kullanıcıların İlerlemelerini Analiz Edin

Dallanma senaryolarından ve sınavlardan alınan kararların tümü izlenebilir ve LMS’e aktarılabilir. Bu etkileşimlerden elde edilen veriler, eğitimin etkili olduğu kilit alanları ve iyileştirilmesi gereken alanları ön plana çıkarabilir.

Veriye dayalı uygulama, oyunlaştırma gibi ilgi çekici öğrenme yöntemleriyle kullanıcı deneyimini de geliştirebilir. Veriler, skor tabloları ve rozetler aracılığıyla katılımı ve motivasyonu artırabilir. Uygulaması diğer başlıklara göre zor olsa da eğitime çok boyutluluk katmak için AR ve VR’ı da eğitimde kullanmayı düşünebilirsiniz.

Eğitiminizi Erişilebilir Hale Getirin

Etkileşimli videolar küçük, erişilebilir hap bilgi sağlamak için de etkili bir yoldur. Mikro öğrenme, günümüz kullanıcılarının bu ihtiyacına hitap edebilir. Birden fazla cihazdan erişilebilen kısa, ilgi çekici videolar aracılığıyla eğitim vermek dikkat eşiği kısa kullanıcılar için biçilmiş kaftandır.

Geleneksel sınıf içi eğitimde, maliyetin yanı sıra dar vakitten dolayı dersler tekrarlanamayacağı için etkileşimli video aracılığıyla, kullanıcılara dersleri ve sınavları yeniden deneme fırsatı vererek başarısızlık durumunda kaygıyı engeller.

Bu erişilebilirliği sağlamak uygun maliyetli olmanın yanı sıra akılda kalıcılığı ve öğrenme çıktılarına olan güveni artırır.

Videonun Geleceği İnteraktifte mi?

Eğitim ve gelişim departmanlarındaki sıkı bütçeler ve talepler nedeniyle eğitimlerin uygun maliyetli fakat etkili olması gerekiyor. Etkileşimli video aracılığıyla e-öğrenme, erişilebilir, esnek ve ilgi çekici olmanın yanı sıra öğrenmeyi de destekler.

Etkileşimli videolar, eğitimi taze ve ilgi çekici tutmak için etili bir yoldur. Kesinlikle tüm profesyonellerin kullanması gereken kullanışlı bir araçtır.