Sürdürülebilirlik Hedeflerinize Etkili Eğitimle Ulaşın

Kuruluşunuz yakın zamanda karbon nötr olma hedefi belirledi mi? Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için çalışanlarınızın becerilerini nasıl artıracaksınız? Bunun ne kadar önemli olduğunu anlamalarını nasıl sağlayacaksınız?

Sürdürülebilirlik Hedeflerinize Etkili Eğitimle Ulaşın

Yeni Sürdürülebilirlik Taahhüdünüzü Kutlayın

Dünya genelinde kuruluşlar, iddialı ve etkili sürdürülebilirlik hedefleri belirleme yoluna girmektedirler.

Bu hedeflere ulaşmak için, çalışanların sürdürülebilirlik odaklı bir zihniyete uyum sağlamalarına ve bunu geliştirmelerine yardımcı olmanız gerekmektedir. Onlar, nasıl katkıda bulunabileceklerini ve sizin sıfır emisyon hedefine ulaşmanızda ne kadar önemli olduklarını bilmelidirler. Basitçe söylemek gerekirse, bu süreç işbirliğiyle gerçekleştirilmelidir.

Çalışanları sürdürülebilir çalışma şekillerinde uzmanlaştıracak eğitimler tasarlamak için, 4 adımlık bu rehber sizlere yardımcı olabilir.

Pozitif Olun, Dikkat Çekin ve Motive Edin

"Niçin" ile başlayalım. Karbon emisyonlarını azaltmak için harekete geçmemenin etkisini açıklayarak çalışanların katılımını sağlayalım. Aynı zamanda, harekete geçtiğimizde ne tür olumlu etkiler yaratabileceğimiz hakkında mesajlar ekleyelim.

Cornell Üniversitesi'nin 2010 yılında yapmış olduğu bir hesaplamaya göre, kullanılmayan ışıkların kapatılmasıyla yılda 60,000 dolar tasarruf edebileceklerini tahmin etmişler.

Deneyimlerimize dayanarak, sürdürülebilirlik eğitimine başlarken motivasyon oluşturmak için iki "niçin" üzerine odaklanmak önemlidir: iklim değişikliğinin toplumsal etkisi ve işletmenin etkisi.

Toplumsal Etkiyi Açık ve Anlaşılır Bir Şekilde Ortaya Koyun

Toplumsal etki, öğrencilerinizin kişisel yaşamlarında zaten bağlantı kurabileceği bir konuya dokunur. İklim değişikliği yaygın bir konuşma başlığıdır ve hayatımızın her yönünü etkiler, bu nedenle çalışanlarınız zaten olumlu değişikliklere katılmaya istekli ve bağlı olabilirler. Tüm toplumu etkileyen konuların önemini hatırlatarak, motivasyonlarını artırabilir ve daha fazlasını öğrenme isteği uyandırabilirsiniz. Bu "daha büyük resimi düşünme" yaklaşımı, bireylerin ve organizasyonunuzun ötesine geçtiği için gerçekten etkileyici olabilir.

Sürdürülebilirlik eğitimi, olumlu eylemler ve değişimlere katılmak için çalışanlarınızın kendi yararları ve herkesin genel iyiliği için bir şey yapma isteğine dayanır.

İş Etkisine Vurgu Yapın

Toplumsal etkilerin bir kısmı çalışanlar için hemen tanıdık olabilirken, iş etkisi olmayabilir. Birçok işletme, gelecekteki iş dünyasında aktif rol almak için müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiğinin farkındadır. COP27'den beri, pek çok müşterinin de daha sürdürülebilir olmaya yönelik beklentilere sahip olduğunu varsaymak gerekir. Organizasyonlar, işlerini devam ettirmek için bu beklentileri karşılamak zorundadır.

Sürdürülebilir uygulamalara geçişin işletmelerin maliyetlerini yüzde 70'e kadar azaltabileceği gibi harika istatistiklere sahibiz. İstatistikler, ekiplerinizi etkilemeye ve ikna etmeye çalışırken etkili ve güçlü olabilir. Örneğin:

İşletmelerin güneş enerjisine geçişi, enerji bütçelerini %70'e kadar azaltabilir.

Net ve İlgili Olun

Çalışanlarınız ilgileniyor ve harekete geçmek istiyor, ancak nasıl harekete geçeceklerini bilmeleri gerekiyor.

İnsanlar, mümkün olan en büyük etkiyi yapabilmek için belirli bilgilere ihtiyaç duyarlar. Şunları içeren belirli eylemlerden emin olun:

  •         Herhangi bir görevdeki herkes için
  •         İşletmenizdeki herkes için
  •         İşletmenizdeki belirli görevler için
  •     Herkes için bir şey var.

Çalışanlarınızı eğitmek için kullanabileceğiniz birçok bilgiye sahibiz, örneğin binalarınızın karbon çıkışını azaltma fırsatlarını aramak, yeşil enerji kullanımı ve verimliliği arttırma gibi konuları ele alabilirsiniz.

İşletmenizin sürdürülebilirlik için günlük hayatta hangi adımları göz önünde bulundurması gerekiyor? Bunu eğitime eklemek, eğitimin ilgili ve anlaşılır olmasını sağlar. Ürünlerinizin oluşturulması için malzeme kaynaklarınızın nasıl sağlandığı olabilir ya da sektörünüzle ilgili yeni araştırmalar olabilir. Bu şekilde özgün, sürdürülebilir iş stratejinizi hayata geçirmeye başlarsınız.

Kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarınızı nasıl ölçeceğinizi ve raporlayacağınızı çözdünüz mü? Hatta bunlar tam olarak nedir? Greenhouse Gas Protocol gibi küresel kuruluşların rehberlik ettiği yönergeleri kullanıyoruz, bu rehberler tüm işletmelere benzersiz karbon emisyonlarını nasıl ölçeceği ve raporlayacağı konusunda yardımcı olur. Çalışanlarınızı kapsam 1 (doğrudan) ve kapsam 3 (dolaylı) emisyonlar konusunda eğitmek, onların işletmenizin değer zinciri içinde her eylemin etkisine bütünsel bir bakış açısı kazanmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, küçük eylemlerin bile nasıl fark yaratabileceği konusunda bir bakış açısı geliştirmelerine katkı sağlar.

Son olarak, Bonus İpucu: Hikayeler Anlatın

Hikayenizi etkileyici ve gerçekçi kılmak için organizasyonunuzda veya sektörünüzde zaten gerçekleştirilen (büyük ve küçük) adımları dahil ederek mümkün olanı gösterin ve çalışanlarınızı gerçekliğe döndürün.

Ancak burada bir uyarı: paylaşacağınız hikayeleri kısa ve öz tutun!

Gerçek yaşam örneklerinizi sunmak için bu basit 4 adımlık formatı deneyebilirsiniz:

  •         Zorluk neydi?
  •         Nasıl bir aksiyon aldık?
  •         Neler değişti?
  •         Etkisi ne oldu?