Qualcomm'un yeni AR Akıllı Görüntüleyicisi

Çip üreticisi Qualcomm, artırılmış gerçeklik gözlükleri için yeni bir referans tasarım tanıttı

Qualcomm'un yeni AR Akıllı Görüntüleyicisi

Çip üreticisi Qualcomm, artırılmış gerçeklik gözlükleri için yeni bir referans tasarım tanıttı: telefona veya bir bilgisayara USB-C kablosu ile bağlayabileceğiniz bir AR ''akıllı görüntüleyici''. XR1 Smart Viewer olarak adlandırılan bu gözlüğün çok hafif olması ve güneş gözlüğüne benzemesi hedeflenirken, el hareketlerini izleme ve mekansal farkındalık gibi özellikleri de barındırması sağlanmış. Bu tasarıma dayanan ilk gözlüklerin, 2021 ortasında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

XR1, kendi kendine yeten bir ürün yerine, telefonlar ve bilgisayarlar için tüketici odaklı ve “sahip olması gereken bir aksesuar” olarak tasarlanmıştır. 1920x1080 çözünürlüğünde ve 90Hz tazeleme oranı bulunan iki OLED ekrana sahip ve gerçek dünyaya sanal bir bindirme eklemek için bir dizi kamera da barındırıyor. Kamera dizisi bir kontrol şeması olarak el takibini de destekleyebilir ve ortamdaki yüzeyleri algılayabilir, böylece birden fazla bilgisayar ekranı için sanal bir pencereyi duvara sabitlemek veya bir masaya sanal bir nesne yerleştirip jest kontrolleri aracılığıyla onunla etkileşimde bulunmak gibi şeyler yapabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu AR gözlüğü gibi, 45 derecelik sınırlı denebilecek bir görüş alanına sahiptirler, bu da kabaca Microsoft HoloLens 2'ninkine benzerdir.

Lenovo halihazırda XR1 Smart Viewer referans tasarımına dayalı bir ürün duyurdu: Bu yılın başlarında CES'te tanıttığı ThinkReality A3 gözlükleri. ThinkReality A3 gözlükleri, Lenovo'nun 2019'dan itibaren A6 iş odaklı kulaklığının ardından şu anda belirtilmemiş bir fiyatla birlikte 2021 ortalarında piyasaya sürülecek.

XR1 Smart Viewer, geçen yılki XR2 tabanlı Oculus Quest 2 dahil olmak üzeresanal ve artırılmış gerçeklik gözlükleri için optimize edilmiş bir yonga seti çifti olan Snapdragon XR1 veya XR2 platformlarından farklıdır. XR1 Smart Viewer, yerleşik elektroniklerini kullanarak bazı görevleri gerçekleştirmek için tasarlanmıştır, ancak diğer görevleri harici bir bilgi işlem cihazına yükleyerek daha hafif bir tasarıma olanak tanır.

Qualcomm, son birkaç yılını yüksek bant genişliğine sahip karma gerçeklik uygulamalarını popüler hale getirerek yeni ortaya çıkan 5G hücresel pazarını canlandırabileceğini düşündüğü AR gözlüklerin benimsenmesi için çabalayarak harcadı. Daha önce, Qualcomm Snapdragon 855 veya 865 ile çalışan bir telefonda kullanılan, tüketici odaklı birkaç AR görüntüleyicilerden biri olan Nreal Light üzerinde Çinli şirket Nreal ile ortaklık kurmuştu. Nreal Light geçen yıl Kore ve Japonya'da piyasaya sürüldü ve kısa zaman önce Nreal, bu yılın sonlarında Avrupa Birliği ve ABD'ye geleceğini duyurdu.

Günümüze kadar, AR gözlükleri popülerleşmek için mücadele etti. Bununla birlikte, ThinkReality A3 ve diğer XR1 Akıllı Görüntüleyici tabanlı ürünler kendilerini birkaç büyük şirketle rekabet ederken bulabilir. Facebook, geçen yıl AR donanımı dünyasına girişinin yaklaştığını duyurdu ve 2021'in sonlarında, sınırlı ve AR benzeri özelliklere sahip bir dizi Ray-Ban akıllı gözlüğü piyasaya sürmeyi planlıyor. Ayrıca Apple'ın da bir geliştirici ekosistemi oluşturmayı amaçlayan yüksek kaliteli bir AR / VR başlığı üzerinde çalıştığı söyleniyor.