Oryantasyon Süreçlerinde Maksimum Verimlilik

İyi bir program yalnızca eğitim vermeye değil, çalışanların da şirkete dair görüşlerini almaya yönelik olarak tasarlanmalıdır.

Oryantasyon Süreçlerinde Maksimum Verimlilik

Bir kuruluşun bir çalışanı ilk 12 ay içinde kaybetmesinin maliyetinin, maaş maliyetinin üç katı kadar yüksek olabileceğini biliyor muydunuz? PWC'ye göre, bu sadece İngiltere endüstrisinde yaklaşık 42 milyar sterlin. O halde çalışan bağlılığı doğru oluşturulmuş bir kurum stratejisinin olmazsa olmazı. Oryantasyon süreci, kurumun çalışan üzerinde bıraktığı ilk izlenimdir ve çalışan ile kurum arasındaki bağın temelleri bu aşamada atılır. O halde bu sürecin kurumlar tarafından dikkatle ele alınması gerektiğini söylemek doğru olacaktır.

Oryantasyon verimliliği ve e-öğrenme arasındaki pozitif korelasyon

Oryantasyon sürecinin şirketin kurum kültürüne, değerlerine, gelişim stratejisine göre belirlenmesi gerekir. İyi bir program yalnızca eğitim vermeye değil, çalışanların da şirkete dair görüşlerini almaya yönelik olarak tasarlanmalıdır. Ayrıca öğrenme, uzun bir süreci kapsayacağından yalnızca işe girilen ilk süreçte değil, çalışanın ihtiyaç duyduğu anda bilgiye erişebileceği bir sistem üzerinden kurgulanmalıdır. Peki nasıl?

Oryantasyonda dijital dönüşüm: E-öğrenme

E-öğrenme modeli dijital platformlar üzerinden videolar, interaktif içerikler ve oyunlar aracılığıyla sürdürülen bir eğitim deneyimi tasarımıdır. Çalışanların aidiyet duygusunun güçlenmesinde etkilidir. Bu duygu, e-öğrenme platformu üzerinden kişiye özel olarak iletilen mesajlar ve videolar aracılığıyla pekiştirilir.

Sistem üzerinden anlatımı yapılan başarılar, farklı çalışanların ve işe yeni başlayan çalışanların da dahil edildiği interaktif içerikler kurumun kültür ve değerlerinin benimsenmesinde etkilidir.

E-öğrenme platformları üzerinden simülasyon ve etkileşimli uygulamalar aracılığıyla çalışan davranışlarının da olumlu yönde geliştirilmesi sağlanabilir.

Performans desteği ise e-öğrenme aracılığıyla gelebilecek avantajlardan bir diğeri. Oryantasyon sürecinin de yetenek yönetiminin bir parçası olduğu düşünüldüğünde bu süreçte mevcut ihtiyaçlara yönelik anlık online çözümler geliştirmek, sürecin başarısını doğrudan artıracaktır.

E-öğrenme ile gelen farklı avantajlar

Dikkate alınacak başka ne var?

Çevrimiçi anketler, sınavlar ve yarışmalar bahsetmiş olduğumuz tüm kategoriler için geliştirilebilir ve böylece çalışanların ilgisini çekmek, kendi rotalarını çizmelerine yardımcı olmak için harika yollar sağlar. Sistem üzerinden görüntülenen puanlar ve geri bildirimler çalışanların hangi konuda iyi oldukları ve hangi konuda kendilerini geliştirmeleri gerektiği gibi konularda rehberlik sağlar.

Bu içeriğimizde e-öğrenmenin oryantasyon süreçlerine sağlayacağı avantajları ele aldık. E-öğrenme alanında yaşanan son gelişmelerden haberdar olmak için bizi takipte kalın.