Microsoft, Teams İçin Yeni AI Özelliklerini Tanıttı

Microsoft, dijital öğrenmede en sık tercih edilen platformlardan olan Teams'e yeni AI özellikleri eklediğini duyurdu. Eklenen bu yeni özelliklerle artık konferanslar çok daha kaliteli hale gelecek.

Microsoft, Teams İçin Yeni AI Özelliklerini Tanıttı

İş ve eğitim alanında büyük kolaylıklar sağlayan Teams, şirketler ve eğitim kurumları tarafından sıklıkla kullanılıyor. Bu da Microsoft’un Teams’te sürekli yeni iyileştirmeler yapmasını gerektiriyor.

Yakın zamanda yeni yapay zeka tabanlı özelliklerini kullanıma sunan Teams, kullanıcıların deneyimlerini büyük oranda geliştirmeyi vadediyor. Peki duyurulan yeni özellikler neler? Yapay zeka Teams’te bize ne gibi faydalar sunacak?

Daha Kaliteli Ses İçin Yapay Zekanın Gücünden Faydalanılacak

Microsoft tarafından duyurulan geliştirmelerle birlikte Teams üzerinde yapılan en büyük değişiklikler, ses deneyimi konusunda oldu. Yeni yapay zeka teknolojisiyle birlikte nelerin değiştiğine daha yakından göz atalım.

Yankı Önleme

Bir katılımcının mikrofonu ile hoparlörü arasında mesafe çok yakın olduğunda bazen çağrılar ve toplantılar sırasında istenmeyen bir yankı olabiliyor. Yeni yapay zeka özellikleri sayesinde katılımcının sesinin hoparlörden mi yoksa mikrofondan mı geldiği tespit edilerek yankı önlenecek ve çağrı kalitesi iyileştirilecek.

İyileştirilmiş Akustik

Akustiği zayıf yerlerden toplantılara katılan kullanıcıların sesi genelde uzaktan konuşuyormuş gibi gelir. Bunu daha önce yaşadınız değil mi?

Microsoft’un duyurduğu en önemli yeniliklerden birisi de artık bu uzaktan konuşuyormuş gibi gelen sesin makine öğrenimi sayesinde karşı tarafa normal şekilde aktarılacak olması.

Arka Plan Seslerini Önleme

Toplantıların akışını bozan bazı sesler artık alışık olduğumuz şeyler. Köpek havlaması, kapının açılıp kapanması, araba alarmı gibi sesleri toplantılarda sürekli duyuyoruz. Yeni yapay zeka özellikleri sayesinde artık bu istenmeyen sesler tarihe karışıyor. İlk olarak bir yıl önce kullanıma sunulan fakat opsiyonel olan bu özellik, yayınlandığından beri üzerinde yapılan iyileştirmeler sayesinde artık her kullanıcıda standart olarak kullanılabilecek kadar geliştirildi ve Teams’e entegre edildi.

Görüntü İyileştirmeleri

Yapay zekanın en ön plana çıkan özellikleri ses alanında olsa da Teams’in yeni özellikleri görüntü iyileştirmelerini de kapsıyor. Ekran paylaşımında görüntü kalitesinin iyileştirilmesi ve ışığa göre kameranın parlaklığının ayarlanması gibi kullanışlı özellikler de yeni yapay zeka sayesinde kullanıma sunuldu.