LXP Neden LMS'den Daha İyi Öğrenme Deneyimi Sağlar?

Dijital öğrenme eğitim sektörünün çehresini değiştirdi. Çalışanlar artık şirketleri için dünya çapında birçok şey başarma gücüne sahip. Fakat yaş grupları arasındaki farklar nedeniyle bireysel öğrenme ihtiyaçları olduğu da yadsınamaz.

LXP Neden LMS'den Daha İyi Öğrenme Deneyimi Sağlar?

LMS ve LXP Arasındaki Fark Nedir?

Eğitim ve Gelişim (L&D) uzmanları, eğitimlerin içselleştirilebilir olmasına özellikle dikkat etmelidir. Buna dikkat edilmezse öğrenme, LMS kullananlar için heyecan verici bir etkinlikten ziyade alışılmış bir görev haline gelir. Bu nedenle L&D uzmanları öğrenme sürecini ilginç hale getirmek için öğrenmenin bir görev değil, deneyim haline gelmesini sağlamalıdır.

LMS'de Kontrol Yöneticidedir

LMS’te ne tür içeriklerin gösterileceğini LMS yöneticisi kontrol eder. Yani kullanıcı tarafından oluşturulan herhangi bir içeriğin sistemde gösterilip gösterilmeyeceğine kendileri karar verirler.

Kullanıcıların dersi takip etmek isteyip istemedikleri konusunda hiçbir seçeneği yoktur. Ders LMS yöneticisi tarafından kendilerine tahsis edilmişse o dersi almaları gerekir. LMS yöneticisi, belirli kullanıcı kategorilerinin belirli içerik kategorilerini görüntülemelerine izin verme yetkisine de sahiptir.

LXP, Kullanıcıların İçerik Paylaşmasına İzin Verir

LXP, kullanıcıların içerik paylaşmasını mümkün kılar. Bu sayede kullanıcıların sistem yöneticisi tarafından paylaşılan içeriği tüketmelerinin yanı sıra birbirleriyle de bilgi alışverişinde bulunarak öğrenmelerini kolaylaştırır. LMS ve LXP arasındaki kritik fark, LXP’nin kullanıcı profilleri aracılığıyla içerik yayınlamasına yardımcı olmasıdır. Kullanıcılar WordPress editörü aracılığıyla sayfalarına içerikler, resimler yükleyebilir ve bunları biçimlendirebilirler. Belge, video ve resim formatlarında içerik oluşturabilir ve yayınlayabilirler.

Kullanıcılar ayrıca sosyal medya hesaplarında olduğu gibi birbirlerinin sayfalarında yorum yapabilirler. Yani sosyal öğrenme, LXP'nin önemli bir özelliğidir.

LXP, Kişiselleştirilmiş ve İşbirlikçi Öğrenme Sağlar

LXP’ler herkesin içerik yayınlamasına izin verdiği için LMS’lerden çok daha fazla içeriğe sahiptir. Sosyal öğrenme, önemli bir öğrenme şeklidir, bu nedenle LXP gittikçe popüler hale gelmektedir. Bunun nedeni, LXP’deki içeriklerin büyük bir kısmının kullanıcılar tarafından yayınlanması ve bunun kullanıcıların ilgisini artırmasıdır. Bunun dışında, kullanıcılar tartışma grupları aracılığıyla diğer kullanıcılarla görüş alışverişinde bulunabilmektedir.

LXP'ler, kullanıcıların aradıkları içeriği AI kullanarak sisteme eklemelerine de yardımcı olmaktadır. Kullanıcılar ayrıca LXP aracılığıyla içerikler hakkında fikir edinmek için AI kullanarak öneriler sunan chatbotlarla etkileşime girebilmekte, uygun içerik önerileri alabilmek için de yapay zekadan faydalanabilmektedirler.

LXP’nin bir diğer önemli parçası beceri tabanlı öğrenmedir. Teorik öğrenme her zaman tek başına yeterli değildir. Çalışanlar pratik öğrenme yoluyla sadece teoriyle gelişemeyecekleri yetenekler geliştirebilirler. Yetenekler, beceriler bütününden çok daha fazlasıdır, çalışanların bazı senaryolarda işlerin üstesinden gelmelerine yardımcı olan bir beceri paketidir. Örneğin satış görevlilerinin potansiyel müşterilere sorular sorabilmelerini, ürünü satın alma konusundaki ilgilerini değerlendirebilmelerini ve ürünün optimum bir fiyata satılması için pazarlık yapabilmelerini sağlayan şey, yetenektir. Müşteriyi iyi dinleyebilmek ise bir beceridir.

LMS ve LXP arasındaki temel fark, kullanıcıların LXP üzerinden dünya çapında içeriğe erişebilmeleridir. Yani LXP kullanıcılara sosyal medya portalları, YouTube veya şirket blogu gibi farklı platformlardan kişiselleştirilmiş içerik önerileri sunar.  LXP ayrıca kullanıcılara onboarding sürecinde önemli faydalar sağlayarak İK’nın işini kolaylaştırır. LXP, Zoom platformuna ile entegre edilebilir. Bu sayede kullanıcılar görüntülü toplantılara katılabilir ve önceki oturumların kayıtlarını görüntüleyebilir.

Sonuç

LMS de LXP de şirketlerin farklı ihtiyaçlarına cevap verir. Yani, aynı amaç için birini diğerine tercih edemezsiniz. Şirketler, içerikler üzerinde kontrole sahip olmalıdır, bunu LMS sağlar. Fakat bazen kullanıcılara da belirli alanlarda kontrol vermek gerekir, LXP de bunun içindir.