Hibrit Öğrenme: Gerekli Temel Kaynakların Tam Listesi

Hibrit öğrenme, aynı anda hem yüz yüze hem de çevrim içi olarak öğretilen eş zamanlı dersleri uygulamaya dayanan bir tür harmanlanmış öğrenimdir.

Hibrit Öğrenme: Gerekli Temel Kaynakların Tam Listesi

Hibrit öğrenme, dünya çapında öğretmenler için hızla değerli bir öğretim stratejisi haline gelmeye başladı. Bununla birlikte, konuşulması gereken birçok noktadan biri, öğrenciler için teknolojinin erişilebilirliği ve bu engellerin nasıl aşılacağıdır. Biraz yenilik ve doğru bilgilerle, hibrit öğrenmeyi daha yüksek sayıda öğrenci için erişilebilir hale getirebilirsiniz.

Bu temel kaynakların tam listesi ile, bir öğretmen veya ebeveyn olarak neyin gerekli olduğunu ve neyin ikinci planda olabileceğini öğrenebilirsiniz. Satın alabileceğiniz tek şey bir dizüstü bilgisayar olsa bile, öğrenciniz hibrit öğrenmenin sağladığı faydaları ve eğitimi deneyimleme hakkına hala sahiptir.

Hibrit öğrenme, birçok okul uzaktan eğitim sürecinde bile öğrenci merkezli öğrenmeye odaklandığı için benimsenmesi gereken harika bir çözümdür. Ayrıca, temel faydalarının çoğu öğrenci esnekliği, kapsayıcılığı ve işbirliği ile ilgili olduğu için öğrenciye öncelik veren bir yöntemdir. Bazı öğrencilerin eğitimleri için ihtiyaç duyabilecekleri yüz yüze olma unsurunu tamamen ortadan kaldırmayacağını da söylemem gerek.

Hibrit öğrenmenin en büyük dezavantajı teknoloji gerektiriyor olmasıdır. Ve çoğu zaman teknoloji, öğrenciler için erişilebilir eğitimde bir boşluk olmasına neden olantemel noktadır. Neyin gerekli ve neyin ekstra olduğunu bilmek önemlidir, çünkü tüm öğrencilerin erişebileceği bir öğrenme ortamını biçimlendirmenize olanak tanır. İster yalnızca dizüstü bilgisayarınız olsun, ister etkileşimli beyaz tahtalara erişiminiz olsun, hibrit öğrenme herkes için harika ve erişilebilirdir.

Hibrit Öğrenme Nedir?
Hibrit öğrenme, aynı anda hem yüz yüze hem de çevrim içi olarak öğretilen eş zamanlı dersleri uygulamaya dayanan bir tür harmanlanmış öğrenimdir.

Hibrit öğrenme çok kullanışlıdır, çünkü yüz yüze eğitime ihtiyaç duyan çocukların buna erişebilmesine olanak sağlarken, daha esnek bir yaklaşım isteyenlerin de çevrim içi olarak dersleri alabilmesini sağlar. Hibrit öğrenme, aynı zamanda, zorlukların aşılabileceği çeşitli öğretim stratejileri geliştirmeye olanak tanır.

Gerekli Teknolojiler
Hibrit öğrenme için gerekli teknolojiler, sahip olmanız gereken en temel şeyler anlamına geliyor. İster fiziksel sınıfta ister öğrencinin evinde olsun, bunlar hibrit öğrenmeye sağlıklı bir erişim için sahip olmanız gereken teknolojilerdir. Ayrıca, en az birine veya daha fazlasına sahip olmanız gerektiğini, sizin için erişilebilir değilse her bir teknolojiye sahip olmanız gerekmediğini de unutmayın.

Bilgisayar
Bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar hibrit öğrenme için gereklidir. Birçok modern sınıf, hibrit öğrenmeyi sadece dizüstü bilgisayarlarla uygulayabilir. Bu ideal olan olmasa da, yine de mümkündür. Bilgisayarlar, güçlü ve çok yönlü olmaları nedeniyle önem arz etmektedir.

Bilgisayarlar genellikle not alma, yazma ve bağımsız araştırma için kullanılır. Ayrıca harika olan nokta, birçok dizüstü bilgisayarın yerleşik mikrofonlara ve video teknolojisine sahip olmasıdır. Hatta bazılarının öğrenci çalışmaları için Microsoft 365 veya diğer yazılımları içeren öğrenci paketleri vardır. Bilgisayarlar, öğrenciler ve öğretmenler arası bağlantıyı da sağladıklarından harika araçlardır.

Video Teknolojisi
Video teknolojisi, birçok modern öğretim stratejisi öğrenci merkezli öğrenmeyeodaklandığından hibrit öğrenme için önemlidir. Öğrenci merkezli öğrenmenin yanı sıra öğrenci işbirliğini ve aktif öğrenmeyi de destekler. Eğer öğrenciler birbirlerini göremezlerse, etkileşimde bulunmak onlar için zor olacaktır. Hibrit öğrenmenin sadece video kaydetmek olmadığını, aktif ve eş zamanlı bir olgu olduğunu da akılda bulundurmak gerekir.

Birçok ders aracında yerleşik video teknolojisi bulunur, ancak hibrit öğrenme için ayrı bir web kamerası satın almayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde kameranızın iyi kaliteye sahip olduğundan emin olabilirsiniz, böylece tüm öğrenciler birbirlerini kolayca görebilir ve işbirliğine dayalı ve paylaşımlı yazılımlar mevcut değilse bile çalışmalarını sunabilir.

Mikrofon
Mikrofon, hibrit öğrenmenin bir diğer önemli unsurudur. Birçok teknolojik araçta yerleşik mikrofon seçeneği bulunmakta, fakat bazen kalitesiz olabilirler veya etraftan çok gürültü alabilirler. Bunu çözmenin bir yolu harici bir mikrofon almaktır.

Neyse ki, iyi kaliteye sahip bir harici mikrofon gayet ucuz da olabilir, pahalı da. Bu tamamen sizin bütçenize, ihtiyacınıza ve eğitimi alacağınız alana bağlıdır. Örneğin, uzaktaki bir öğrencinin fiziksel sınıftaki standart mikrofondansa gürültü engelleme özelliğine sahip bir mikrofon alması daha faydalı olacaktır.

Ortak Çalışmaya Dayalı Yazılım
Ortak çalışmaya dayalı yazılımlar, fiziksel donanımlar değildir. Fakat yine de hibrit bir öğrenim alanı oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bir unsurdur. Bunlar, okul tarafından satın alınan gelişmiş sistemlerden Google Classroom gibi ücretsiz yazılımlara kadar geniş bir yelpazede bulunabilir.

Dahası, bir sonraki bölümde öğreneceğiniz gibi birçok etkileşimli yazı tahtası, sınıfınızda kullanabileceğiniz önceden yüklenmiş yazılımlara sahiptir.

Ancak, uzaktaki öğrenciler yazılıma sınıfın dışındayken erişemeyebilir, bu nedenle öğrencileriniz için en iyi yazılımın hangisi olacağını iyi araştırıp öyle seçmelisiniz.

Sınıf İçi Görüntü Sistemleri
Görüntü sistemleri fiziksel sınıflar için daha önemlidir. Bunun sebebi hem bu sistemlerin genelde daha pahalı olması ve fonksiyonlarının çoğunun sınıf içinde kullanılacak olmasıdır. Satın almayı düşünebileceğiniz üç ana tip görüntü sistemi vardır.

  • Etkileşimli Yazı Tahtaları: Yüzeylerinde oluşturulan her türlü gerçek zamanlıharekete tepki veren her türlü geniş formatlı görüntü sistemine verilen genel addır.Bu tahtanın fonksiyonları genelde yazı yazmak için kullanılır fakat etkileşimli ekran olmalarını da sağlar. Fiziksel sınıfta en az bir etkileşimli tahtaya sahip olmak, sınıf içindeki öğrencilerin notlarını veya beyin fırtınasının sonuçlarını uzaktaki kişilerle paylaşmaları için harika bir yoldur. Daha da iyisi, uzaktaki öğrenciler dokunmatik dizüstü bilgisayar gibi teknoloji olanaklarına sahiplerse, onlar da tahtaya yazabilir veya notlarını paylaşabilir.
  • Projektörler, yeni veya eski birçok sınıfta sıklıkla görülebilir. İyi işlevselliğe sahiptirler ve çoğu okul için genellikle ekonomiktirler. En akıllı projektörler bile dizüstü bilgisayar gibi harici bir cihaz gerektirdiğinden, normalde basit ekranlar olarak kullanılırlar. Bununla birlikte, derste bulunan ama uzaktaki öğrencileri görüntülemek için ucuz bir yola ihtiyacınız varsa, projektörler harika bir seçenektir ve sahip olunması gereken bir araçtır.
  • Kablosuz Sunum Ekranları, genellikle ticari olarak veya sınıflarda, toplantı odalarında ve ihtiyaç duyulan başka herhangi bir yerde kullanılan büyük ölçekli ekranlardır. Kablosuz sunum ekranları veya kısaca WPD'ler dokunmatik özellikli değildir, bu nedenle, özellikle ortam projektörler için ideal değilse, yüz yüze bir eğitmenden veya uzaktan ders tarzı dersler için idealdirler.

Ayrıca birçok harmanlanmış öğrenme düzeninde, büyük ekranlar öğretmenin görüş alanında olacak şekilde yerleştirilir, böylece öğretmenler yüz yüze ve uzaktaki öğrencilere aynı anda hitap ederler. Bu ikinci ekran dokunmatik ekranın işlevlerine ihtiyaç duymadığından - ancak her türlü aydınlatmada açıkça görülebilmesi gerektiğinden - iyi yerleştirilmiş WPD'ler hibrit sınıf için mükemmel araçlardır.

Ek Teknolojiler
Ek teknolojiler zorunlu değildir ancak öğrencilerinizin konforunu ve üretkenliğini artırabilir. Bu teknolojiler, öğrencilerle okul dışında iletişimde kalmak veya onlara yardımcı Eğitim teknolojileri için fazladan bir seçenek sunmak için iyi seçenekler olduklarından tamamlayıcı olabilir.

Harici Mouse
Birçok dizüstü bilgisayarda yerleşik trackpadler bulunduğundan, harici fareler o kadar önemli görünmeyebilir. Bununla birlikte, bu trackpadler genellikle harici muadillerine göre çok daha çabuk yıpranır ve kullanımı daha zahmetlidir. Sizi veya öğrencinizi bir zorluktan ve bilek ağrılarından kurtarmaya yardımcı olmak adına harici bir fare satın almayı düşünebilirsiniz. Dahası, fiziksel engelli bir öğrenciniz varsa, ekstra rahatlık için ellerine daha iyi uyan farklı bilgisayar fareleri bile vardır.

Dokunmatik Monitörler
Daha etkileşimli hibrit derslere katılan öğrenciler için dokunmatik monitörler iyi bir alternatiftir. Öğrencinizin fiziksel sınıfında etkileşimli bir tahta varsa, onlar için harici bir dokunmatik monitör satın almak, buna değebilir. Sınıfta daha fazla işbirliği için dokunmatik özelliğinin dışında, birçok dokunmatik monitör, öğrencinizin sağlıklı ve daha üretken olabilmesini sağlamak adına daha ergonomik olacak şekilde üretilmiştir.

Tabletler
Tabletler de taşınabilir ve fonksiyonel olduklarından gayet işe yarayan araçlardır. Bununla birlikte, bir bilgisayardan çok daha sınırlıdırlar, bu nedenle hibrit öğrenme için büyük ölçüde tabletlere bel bağlamak iyi bir fikir olmayabilir. Fakat, tabletler sizin için erişilebilir en iyi seçenekse, video ve mikrofon seçeneklerine sahip olmaları bakımından uygun seçeneklerdir. Ek olarak tabletler, sürekli iletişime ihtiyaç duyan öğrenciler için fazladan materyal veya yararlı notlar sağlamanın harika bir yoludur. Tabletler, harici bir uyumlu klavye ile ders kitaplarını okumak veya not almak için idealdirler.

Akıllı Telefonlar
Çoğu öğretmenin onları bir araçtan çok dikkat dağıtıcı bir aygıt olarak görmesi nedeniyle akıllı telefonlar genellikle göz ardı edilir. Fakat akıllı telefonlar, ek materyal ve eğitici uygulamalar bakımından harika çözümlerdir. Örneğin, harmanlanmış bir dil öğrenme sınıfınız varsa, öğrencilere ev ödevi vermek yerine bireysel çalışma için Duolingo gibi uygulamaları indirmelerini isteyebilirsiniz. Akıllı telefonlar, yaratıcı video ve fotoğraflar çekmek için de kullanılabilirler. Aslında birçok öğrenci o kadar teknoloji meraklısı ki, ev ödevlerini yapmak için bile akıllı telefonlarını kullanıyorlar!

Gelişmiş Teknolojiler
Çok sayıda kaynağa sahip okullar için genellikle ileri teknolojiler önerilmektedir. Ne yazık ki, birçok okul çok fazla dış maddi yardım almıyor ve/ya hükümet yardımı almakta zorluk çekiyor, bu nedenle bu teknolojiler sınıflarınızı bir üst noktaya taşıyabilirken, özünde hibrit öğrenmenin diğer öğretim biçimleriyle aynı olduğunu unutmayın. Eğer öğrencilerinize eğlenceli ve ilgi çekici aktiviteler sağlarsanız, tıpkı normalde öğrendikleri gibi öğreneceklerdir. Fakat sınıfları bu teknolojilerle güncelleme imkanınız varsa, işte size birkaç öneri:

Çoklu Ekrana Sahip Düzen
Daha gelişmiş işbirliği stratejileri kullanmak isteyen harmanlanmış öğrenme düzenini kullanan öğretmenler için ideal olan düzen, çoklu ekran düzenleridir. Bu, sınıfın zıt uçlarında iki etkileşimli tahta kurulmasını ya da iki veya daha fazla projektöre sahip olma gibi seçenekleri içerebilir. Bu tür bir düzenle, öğrencilerin beyin fırtınası yapması ve oluşturması için yapboz ve benzeri grup işbirliği stratejilerini derse eklemek çok daha kolay hale gelir. Çoklu ekran düzenleri, istenen sonuca bağlı olarak birden fazla monitör, akıllı telefon veya tabletle bile yapılabilir.

Arttırılmış Gerçeklik
Arttırılmış gerçeklik (AR) dünya çapındaki birçok okulda gittikçe daha popüler olmaya başladı. Bunun sebebi, arttırılmış gerçekliğin derse olan ilgiyi ve dersteki etkileşimi artırmanın kolay bir yolu olması. Fakat, AR'nin nispeten yeni bir teknoloji olduğunu da akılda tutmak gerek. Bununla birlikte, hem ücretsiz hem de ücretli olarak eğitim amaçlı mükemmel basit artırılmış gerçeklik uygulamaları vardır. Mesela, doğru "tetikleyiciler" veya "işaretçiler" ile, genç öğrencilere etiketleme konusunda yardımcı olmak için hayvanlar veya dinozorlar gibi şeyleri görüntüleyebilirsiniz. Hepsinden daha iyi olan ise, çoğu AR uygulaması, yeni olmasına rağmen kolayca paylaşılabilir ve erişilebilirdir.