E-Öğrenne İçeriğinizi Dış Kaynaktan Almanız (Outsource) Gerektiğini Gösteren İşaretler

Şirketlerin birçoğu, e-öğrenme içeriklerini şirket içinde üretmek ya da dış alım yapmak (outsource) arasında kalmaktadır. Bu yazıda, dijital öğrenme çözümü sağlayıcısıyla hangi durumlarda ortaklık yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

E-Öğrenne İçeriğinizi Dış Kaynaktan Almanız (Outsource) Gerektiğini Gösteren İşaretler

E-Öğrenmeyi Dış Kaynaktan Temin Etme: Hangi Durumlarda Bu Yöntemi Kullanmalısınız?

Başarılı şirketler eğitim ve gelişimi önemli bir iş politikası olarak görürler. Eğitim ve gelişim harcamaları küresel olarak artmaktadır. Bu gerçeği vurgulamak için bazı istatistikler paylaşalım:

Training dergisi tarafından yapılan bir ankete göre, ABD’li kurumsal şirketlerin eğitim harcamaları 2020-21'de bir önceki yıla göre %12 artışla 92,3 milyar dolar oldu. Pazar araştırması, rapor ve bilgi şirketi olan IndustryARC tarafından hazırlanan bir rapora göre, kurumsal eğitim pazarının 2026 yılına kadar 414 milyar dolar değerinde olacağı tahmin edilmektedir.

Verimli bir eğitim programı, kar marjlarını ve çalışan başına geliri artırmaya yardımcı olur. Çalışanların şirkete bağlılığını artırır. Zengin yetenek havuzu, bir şirketin belirlenen hedeflere ulaşmak ve rekabette önde olmak için hayati öneme sahiptir. Ayrıca, beceri boşluklarını kapatmaya yardımcı olur.

Şirketler, çalışanlarının öğrenmesine yardımcı olmak için çeşitli yöntemlere başvurur. Bunlar arasında kaynak paylaşımı, eğitim videoları, PDF'ler, web seminerleri ve e-öğrenme yer alır. Bu eğitim materyallerinin çoğu şirket içinde tedarik edilmektedir. Ancak şirketlerin eğitim hedeflerinde desteklemek için üçüncü taraf öğrenme çözümü sağlayıcısına ihtiyaç duyulan zamanlar olabilir. Peki e-öğrenme ne zaman dış kaynaklardan temin edilmelidir?

Haydi, e-öğrenme içeriğini dış kaynak kullanarak temin etmeniz gerektiğini gösteren başlıca işaretlere bakalım.

Derinleşen Beceri Açığı

Şirketler bir öğrenme ekosistemi oluşturmak için kaynaklara yatırım yapmış olabilirler, ancak gerekli görevleri yerine getirmek için gerekli beceri setine sahip kişileri bulmakta zorlanabilirler. İşe alım beceri boşluğunu doldurmanın her zaman tek yöntemi değildir. Bazı durumlarda, mevcut bir çalışanı eğitmenin yeni bir çalışanı işe almaktan daha ekonomik olduğu bilinen bir gerçektir. Mevcut çalışanlar çeşitli becerilere sahip olabilir, ancak farklı departmanlarda, rollerde veya kıdemde görev almak için eğitilebilirler.

E-öğrenme şirketleri, şirketlerin beceri açığını analiz etmelerine yardımcı olur ve bireysel çalışanlar için gerekli beceri eğitimini tasarlamak için insan kaynakları ve eğitim ekipleriyle yakın bir şekilde çalışır. E-öğrenme hizmet sağlayıcısının beceri tabanlı eğitim kataloğu, şirketlere çalışanlarını yeni roller için eğitmek ve geliştirmek için özelleştirilmiş çözümler sunar. Ayrıca, beceri açığını ele almak için özelleştirilmiş e-öğrenme modülleri de oluşturulabilir.

Yüksek Çalışan Bağlılığı

Çalışanlar, gelişmelerine ve öğrenmelerine yardımcı olan şirketlerde daha uzun süre kalırlar. Eğitim ve gelişim departmanının çabalarına rağmen şirketteki çalışan sirkülasyonu çok fazlaysa, o halde bir e-öğrenme ortağıyla iş birliği yapmanız gerektiğine dair işarete sahipsiniz demektir. Bu şirketlerin e-öğrenme stratejilerindeki uzmanlıkları, etkili bir öğrenme deneyimi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Çok Yönlü Uzman Sayınızın Az Olması

Yüzlerce rol ve eğitim ihtiyacı, zengin bir danışman ve uzman kadrosu gerektirir. Çoğu şirket bu lükse sahip olmayabilir. Bu konumdaki şirketler, e-öğrenme şirketlerinden yardım alarak bu açığı kapatabilirler. Konu uzmanları, öğretim içeriği tasarımcıları, geliştiriciler, grafik tasarımcılar, teknik uzmanlar ve e-öğrenme sunumunu stratejize etmenize yardımcı olabilecek birçok uzmandan faydalanabilirsiniz.

Teknolojik Altyapı

Dikkat çekici öğrenme deneyimi oluşturmanın yanı sıra bu modüllerin sorunsuz ve etkili bir şekilde sunulmasını sağlamak için doğru teknolojik altyapıya sahip olmak gerekir. Teknoloji gelişiyor ve insanların yaşama, çalışma, oyun oynama ve öğrenme biçimleri üzerinde sürekli bir etki yaratıyor.

Mobil öğrenme, öğrenme yönetim sistemleri (LMS'ler), oyunlaştırılmış öğrenme, platform entegrasyonu, uygulamalar, öğrenme ekosistemindeki yapay zekâ (AI), sanal gerçeklik (VR) gibi birçok farklı öğe, e-öğrenme sürecine dahil ediliyor.

Bir şirket en son öğrenme teknolojilerini takip edemeyebilir, etse de şirket için en doğru olan teknolojiyi benimseyemeyebilir. E-öğrenmeyi dış kaynaktan temin ettiğinizde, iş ortağınız doğru teknolojik gereksinimi tespit eder ve verilen eğitim hedefleri için en iyi seçenekleri önerir.

Azalan Maliyetler ve Daha Hızlı Geri Dönüş Süresi

Artan eğitim maliyetleri ve gecikmiş çıktılar, e-öğrenmede dış kaynak kullanımına duyulan ihtiyacı gösteren işaretlerdir.

Şirketler, e-öğrenme iş ortağıyla iş birliği yaparak kalıcı maliyet elde etmenin ve genel giderlere katlanmadan ekiplerinin becerilerini ve bilgilerini genişletebilir. E-öğrenme iş ortaklarından oluşan özel bir ekip, e-öğrenme modüllerinin, hafıza güçlendirici egzersizlerin, web seminerlerinin ve eğitim sürecinde diğer kilometre taşlarının etki etme oranlarını hızlandırabilir.

Şirketin yetenek havuzunu genişleten, çalışanların eğitimlere katılımını, şirkete bağlılığını ve yatırım getirisini artıran öğrenme deneyimleri oluşturmak için çeşitli konu uzmanlarından teknolojik destek ve öğrenme stratejileri edinebilirsiniz.

E-Öğrenmede Dış Kaynak Kullanımının Kapsamı Nedir?

Tüm sektörlerdeki şirketler, eğitim, yeniden beceri kazandırma ve pekiştirme gereksinimleri için e-öğrenmeyi dış kaynaktan sağlayabilir. Yeni çalışanların oryantasyonu, eğitimi, bir ürün veya hizmetin kullanımının paydaşlara, ortaklara ve müşterilere açıklanması veya değişiklik yönetimi için eğitim de sağlayabilir.

Şirketlere sertifikalı eğitim programları sağlayan şirketler, e-öğrenme bileşeni için dijital öğrenme çözümü sağlayıcılarıyla ortaklık kurabilir.

Dijital çözüm ortakları, ihtiyaç anında teslim edilebilecek özelleştirilmiş e-öğrenme modülleri oluşturabilir. Grafik tasarım, öğretim tasarımı, ses ve video üretimi, birden fazla dilde çeviri, yazma araçları gibi hizmetleri dijital çözüm ortakları ile kolayca elde edebilirsiniz.