e-Learning İçeriğinizi Oyunlaştırmanıza Yardımcı Olacak 5 Araç

Oyunlaştırma son birkaç yılda çok önemli gelişmeler kaydederek yaygınlaşmayı başarmıştır. Bugün neredeyse tüm e-Learning türleri bir tür “oyunlaştırılmış” içerik barındırmaktadır.

e-Learning İçeriğinizi Oyunlaştırmanıza Yardımcı Olacak 5 Araç

Oyunlaştırma son birkaç yılda çok önemli gelişmeler kaydederek yaygınlaşmayı başarmıştır. Bugün neredeyse tüm e-Learning türleri bir tür “oyunlaştırılmış” içerik barındırmaktadır.

e-Learning’de oyunlaştırma, oyun teorisi ve oyun mekaniğinin oyun dışı bağlamlarda kullanıcıları problem çözme sürecine dahil etmek için kullanılmasıdır. Oyunlaştırmanın temel amacı, öğrencilerinizi motive etmektir ve motive olmuş öğrenciler genellikle daha iyi performans gösterir.

Peki online eğitim içeriğinizi nasıl "oyunlaştırabilirsiniz"? İlgi çekici çevrim içi içerik oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok HTML5 tabanlı yazma aracı vardır. Bunlardan beşini sizin için derledik.

1. Raptivity
Raptivity, etkili öğrenme için hızlı etkileşim oluşturmanıza yardımcı olacak harika bir araçtır. Araç, etkileşimli karşılaştırma tabloları, diyagramlar, anketler, çoklu seçimler ve çok daha fazlasını içeren 180'den fazla e-Learning şablonuna sahiptir. Her şablonun dikkat çekici bir kurs oluşturmanıza yardımcı olmak için çeşitli öğrenme aşamalarına dayalı etkileşim özellikleri vardır. Renkler, arka planlar, yazı tipleri ve düzenler dahil olmak üzere tüm Raptivity şablonları tamamen özelleştirilebilirdir.

2. Articulate
Articulate, daha ilgi çekici içerik oluşturmanıza yardımcı olacak bir dizi uygulamaya sahiptir. Articulate Storyline, Presenter, Quizmaker ve Engage, çevrimiçi içeriğinizi "oyunlaştırmak" için uygun araçlardır. Öğrencilerinizin dikkatini çekmek için kayan pencereler, işaretçiler ve hotspotlar içeren PowerPoint slaytları oluşturabilirsiniz. Articulate'de yapabileceklerinizin sınırı yoktur.

3. iSpring
iSpring, PowerPoint ile tam entegre bir eklentidir. iSpring, herkesin iyi bildiği PowerPoint arayüzünde kurslar, çevrim içi sunumlar, testler ve etkileşimler oluşturmanıza yardımcı olur. Animasyonlar ve yazı tipleri gibi tüm PowerPoint özelliklerini korurken, gömülü video dersler, etkileşimli sınavlar veya anketlerle PowerPoint sunumunuzu kolayca geliştirebilirsiniz. Ayrıca, LMS'ye (öğrenme yönetim sistemi) kolayca yükleyebilmek için SCORM içeriğine kolayca dönüştürebilirsiniz.

4. Adobe Captivate
Adobe Captivate, çok cihazlı bir kurs ekosistemi için etkileşimli e-Learning’in oluşturulma şeklini yeniden tasarlıyor. Tamamen yeni olan duyarlı yazma özelliğini kullanarak programlama yapmadan herhangi bir ekranda mobil öğrenmeyi geliştirebilirsiniz. PowerPoint sunumlarını,aktörleri, sesleri, etkileşimleri ve testleri kullanarak ilgi çekici e-Learning’e dönüştürmek için sezgisel kullanıcı arayüzünü kullanın. Mobil cihazlara, WEB'e, masaüstü bilgisayarlara ve önde gelen LMS'lere herhangi bir içerik sunmak için sınıfının en iyisi olan HTML5 yayıncılığından yararlanın.

5. Elucidat
Elucidat, yoğun e-Learning yazarlığı ekiplerinin, bireysel yazarlar için yapılmış masaüstü tabanlı yazma yazılımını kullanırken karşılaştıkları zorlukları çözen "akıllı" bir e-Learning oluşturma platformudur. Elucidat web tabanlıdır, kullanımı inanılmaz derecede kolaydır ve her cihazda mükemmel şekilde çalışabilecek oldukça ilgi çekici HTML5 içeriği oluşturmanıza yardımcı olur. Elucidat, geliştiriciler tarafından tamamen özelleştirilebilir, animasyonlar ve etkileşimler üzerinde sonsuz kontrole sahip olmanıza imkan tanır.