AI, Pandemi Sonrası Toplumda E-Öğrenme İçin Ne Kadar Önemli?

COVID-19 döneminde dünya çapındaki eğitimciler derslerini çevrimiçi formata uyarlama zorluğuyla karşı karşıya kaldılar ve AI video oluşturma platformları hiç beklenmedik ancak çok ihtiyaç duyulan bir çözüm olarak öne çıktı.

AI, Pandemi Sonrası Toplumda E-Öğrenme İçin Ne Kadar Önemli?

Pandemi Sonrası E-Öğrenme için AI Kullanımı

COVID-19 iyice ciddileştiğinde ve 2 haftalık üniversite tatili kalıcı hale geldiğinde dünya çapındaki eğitimciler ve L&D (eğitim ve gelişim) uzmanları, dersleri ve eğitimleri çevrimiçi formata uyarlama zorluğuyla karşı karşıya kaldılar. 2020'nin başlarında hayatımızdaki neredeyse her şey zaten çevrimiçiydi, ancak iş eğitime geldiğinde hala yüz yüze eğitimi tercih ediyorduk.

Ani değişiklikler hızlı adaptasyon gerektirir. Bu nedenle izolasyona bağlı depresyon, çevrimiçi eğitimin etkinliğini etkinliğini fazlaca etkiledi. Öğrencilerin katılımı önemli ölçüde düştü. AI ise beklenmedik ancak çok ihtiyaç duyulan bir rahatlama getirdi. AI metinden videoya dönüştürme araçları, öğrencilere Zoom dışında insan benzeri bir şekilde ilişki kurabilecekleri içerik sağladığı için etkili olduğunu kanıtladı.

Neden Kayıtlı Dersler Yerine AI Avatarları?

Bir eğitimcinin her videoda kendilerini kaydetmek yerine AI destekli metinden videoya dönüştürme aracından faydalanması için birçok nedeni vardır. En yaygın nedenlerin bir listesini hazırladık. Bu nedenler elbette bireysel olarak değişebilir.

1. Uygun Ekipman Eksikliği

Kendi kendine yapılan videolar düşük kaliteli anlamına gelmek zorunda değildir, eğitim uzmanları bunu herkesten daha iyi anlarlar. COVID-19’un başında evde kalmak durumunda olan eğitmenlerin birçoğu kendilerini görüntü almak için uygun olmayan eski bilgisayar, telefon veya kameralarıyla baş başa buldu. Materyalin sunumu onun ne kadar iyi anlaşılacağını etkiler, bu nedenle düşük kaliteli bir video çekmek yerine birçok eğitmen AI yardımıyla metinden video dönüştürme servislerini tercih etti.

2. Kameraya Konuşmak Gariptir

Kabul edelim: kameraya karşı konuşmak çoğumuz için zordur. Kameraya “öğretmek” kafa karıştırıcı olabilir ve kullanıcıların izleyip izlemeyeceğini asla bilemezsiniz. Bu nedenle insan avatarıyla video oluşturmak, video üstüne video çekmekten çok daha verimlidir.

3. Video Düzenlemenin Zorlukları

Video çekmek ayrı bir iştir, çekilen videoyu düzenlemek bambaşka bir iştir. Çekimdeki ses seviyesi veya aydınlatma her zaman değiştirilmesi gereken kusurlu bir şeyler vardır. AI video dönüştürücülerde insan avatarları her zaman konuşmaya hazır olduğundan ve ses seviyeleri kolayca ayarlanabildiğinden, tüm bu sorunlar ortadan kalkar.

AI Video Oluşturma Tam Olarak Nasıl Çalışır?

AI videosu oluşturmak için yalnızca videonun oluşturulacağı metne sahip olmanız yeterlidir. Birçok eğitimci eğitimlerini ve derslerini zaten yazılı olarak saklar, o yüzden işleri çok daha kolay hale gelir. Elai.io gibi yapay zeka destekli platformlar, PowerPoint sunumu yapmak kadar basitleştirilmiş video oluşturma sürümü sunar.

Videodaki her sahne bir slayttır. Slayt tasarlamak tüm videoyu tasarlamaktan daha kolaydır, çünkü genellikle uygun temalı video şablonları vardır ve bunları sizin için en uygun şekilde kişiselleştirebilirsiniz. Her slaytta metin okuma alanında bir metin bulunmalıdır: oluşturma işleminden sonra,yazılanlar seçilen insan avatarı tarafından seslendirilecektir. Farklı platformlar farklı özellikler sunar, her birinde ilginç özellikler bulacaksınız.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda dil ve ses bulunur, bu yüzden farklı bir dildeki kelimeleri seslendirmek bile sorun olmaktan çıkar.

İşleme sürecinin ardından, tamamen seslendirilmiş AI tabanlı bir video elde edeceksiniz. Düzenleme yapma ihtiyacını görürseniz, video oluşturucuya geri dönüp değiştirilmesi gerekenleri kolayca değiştirebilirsiniz.

İnsan Avatarlarına Sahip AI Videoları Katılımı Artırıyor ve İzole Olma Hissini Azaltıyor

Şimdi, 2022'de pandemi sonrası alışkanlıkların kalıcı olacağını anlıyoruz. Artık birçok insan uzaktan çalışmayı ve okumayı tercih ederken, dışarı çıkmamaya ve insanları gereğinden fazla görmemeye de alıştık. Ancak bu, yaşam tarzlarımız ve zihniyetlerimiz büyük ölçüde etkilenmiş olsa bile, insan bağlantısına olan ihtiyacın ötesine geçtiğimiz anlamına gelmez.

AI videoları, öğrencileri modern e-öğrenme yolculukları boyunca desteklemek ve onlara süreci olumlu duygularla yaşama şansı vermek için mükemmeldir.