2022'nin Kurumsal Eğitim Dünyasında Neler Ön Plana Çıkıyor?

L&D (Eğitim ve Gelişim) departmanları, hibrit çalışma ortamlarında oluşan beceri boşluklarıyla geçen uzun bir yıl boyunca çalışanlara destek sağladı. Fakat artık normal iş ortamlarına dönmeye başladık. Peki sırada ne var? Sektörde neler olup bittiğini öğrenmek için e-Learning sektör uzmanları, liderleri ve öğrencileriyle 2022 yılında L&D'den ne bekledikleri ve neye ihtiyaç duydukları hakkında konuştuk.

2022'nin Kurumsal Eğitim Dünyasında Neler Ön Plana Çıkıyor?

2022 Kurumsal Eğitim Trendleri

Dijital öğrenme, hala birçok insan evden çalışmaya devam ederken ve online eğitim hayatımızın bir parçasıyken çalışanların değişime ayak uydurmasına yardımcı olmaya devam ediyor. İnsanlar artık kendi kendilerini yönlendirdikleri bireysel bir öğrenme yaklaşımını benimsiyor. Sanal Eğitmen Liderliğindeki Eğitim (VILT), web seminerleri ve e-Learning, uzaktan çalışırken kurumsal eğitim için kullanılan araçların başında geliyor.

Online öğrenmenin hayatımızda kalıcı olacağı artık neredeyse kesindir. Peki bu yeni normalde dijital yorgunluğu önleyerek etkili eğitimler sunmaya nasıl devam edebilirsiniz? 2022 yılının kilit trendlerini bulmak için 1000'den fazla L&D uzmanı ve öğrencinin yanı sıra sektör uzmanlarıyla bir araştırma gerçekleştirdik.

1. Gerçek Mikro Öğrenme

L&D profesyonellerinin %25'i şirketlerinde en çok verim aldıkları öğrenme yaklaşımının mikro öğrenme olduğunu söylüyor. Küçük parçalar halinde sunulan eğitim içeriği, yoğun iş temposunun arasına bir de kurumsal eğitimi sıkıştırmak durumunda olan çalışanlar arasında gittikçe popülerleşmektedir. Ders oturumlarının süresi mikro öğrenme yaklaşımı sayesinde sekiz dakikaya kadar düşüyor.

Fakat bu sadece öğrenme materyalinin uzunluğunu azaltmakla ilgili değildir. Fosway Group Araştırma Direktörü David Perring, "2022'de dijital öğrenme yorgunluğunda bir artış göreceğiz" diyor. "Şirketler bununla mücadele etmek için daha değer merkezli, insan odaklı öğrenmeye ihtiyaç duyacaklar." diye de ekliyor.

Daha fazla çalışan tükenmişlik ile karşı karşıya kaldığı için daha kısa, daha sonuç odaklı ve yaptıkları işle alakalı öğrenme deneyimlerine olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Mikro öğrenme, çalışanlara fayda sağlayacak konuları öğrenmelerini sağlayan birey merkezli öğrenme sayesinde çalışanların mesai dışındaki zamanlarına da saygı göstermektedir.

2. Esnek Harmanlanmış Öğrenme

Yeni çalışma ortamı gelişmeye devam etmekte ve hibrit çalışma yöntemleri her gün daha da olgunlaşmaktadır. Shackleton Consulting CEO'su Nick Shackleton-Jones, "Yüz yüze etkinliklere katılımda çok keskin artışlar göreceğiz, ancak dijital olarak sunulan öğrenme oranı pandemi öncesi seviyelerden çok daha yüksek olacak" diyor. 

Şirketlerin %30'u yüz yüze kurumsal eğitime geri dönüyor, fakat dijital eğitimi tamamen bir kenara atmayıp çalışanlara alternatifler sunuyor. Harmanlanmış öğrenme tasarımı, yeni öğrenme ortamının çeşitli taleplerine uyacak şekilde yenilenmeye devam ediyor. Harmanlanmış öğrenmeye yönelik bu modern yaklaşım, insanlara seçenek ve esneklik sunarken etkiyi de en üst düzeye çıkarıyor.

3. Video Destekli Sosyal Öğrenme

Video, L&D ekipleri için bir odak noktası olarak sürekli gündeme gelen bir yaklaşımdır. Bu yıl da videonun gündeme geldiği zamanlardan biridir. Öğrenme ekip liderlerinin %41'i video öğrenimini eğitimlere entegre etmek istediğini ifade ediyor. Video destekli öğrenme yeni bir yaklaşım değildir, fakat her zaman etkili de değildir. Peki videonun gücünden nasıl yararlanabilirsiniz?

Tekli iş ortamlarıyla karşı karşıya kaldığımız bu dönemde, insanların sürekli işbirliği içinde olması ve ilişki kurması için videoların kritik öneme sahip olduğu kanıtlanmıştır. İnsanların işbirlikçi öğrenmesine yönelik çalışmalardan yola çıkan L&D liderleri, yaşanmış olaylar, KOBİ ve düşünce liderleri röportajları gibi konuları kapsayan, sosyal medyadan ilham alan, kısa ve duygusal videolara odaklanmaktadır. 

4. AI Tabanlı Kişiselleştirilmiş Öğrenme Deneyimleri

Çoğu şirketin bol miktarda öğrenme içeriği vardır. Fakat asıl sorun, çalışanlara doğru içeriği doğru zamanda sunmaktır. L&D ekiplerinin %15'i öğrenmeyi kişiselleştirmek için yapay zekayı (AI) nasıl kullanabileceğinden emin değildir.

Yapay zeka araçları, kişiselleştirilebilir öğrenme yolları sunmak için verilerden yararlanır. Bu sayede çalışanlar ihtiyaç duydukları anda ilgili konudaki eğitimi alabilirler. NilesNolan Öğrenme Stratejisti Lori Niles Hofmann, "Çalışan merkezli yaklaşımlar ve teşvikli öğrenme yıllardır çeşitli biçimlerde kullanılıyor. Fakat bu yaklaşımların tam potansiyellerini henüz görmüş değiliz." diyor. 

Bu trend, özünde tamamen verilerle ilgilidir. Gerekli tüm teknolojik altyapınız olmasa bile çalışanlara sağladığınız eğitimlerde neyin işe yaradığını bulmak ve onlara kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimleri oluşturmak için veri toplayabilirsiniz.

5. Öncelik Sağlıklı ve Mutlu Olmakta

Hızlı değişim ve artan küresel belirsizlik birçok çalışanın zorlanmasına neden olmuştur. İş yerinde işbirlikçi öğrenme artık daha zordur, çünkü bireysel öğrenme baskısı vardır. Bu nedenle anketimizin yeni yılda L&D liderleri için çalışan refahını ve ruh sağlığını bir odak noktası olarak vurgulaması şaşırtıcı değildir.

Walmart'ın Öğrenme ve Liderlik Departmanı Başkan Yardımcısı Brandon Carson, "Çalışanlarımızın hayatlarını olumlu yönde etkileme fırsatı beni çok heyecanlandırıyor." diyerek çalışanlarının iyiliği ve sağlığına daha derin bir şekilde odaklanacaklarını ifade ediyor. 

Sonuç

Çalışma biçimlerimiz 2022'de gelişmeye devam edeceğinden, L&D'nin de buna ayak uydurması gerekiyor. Önümüzdeki yıl şirketiniz ve çalışanlarınız için değer yaratmanıza yardımcı olacak 5 eğitim trendini sizinle paylaştık. Paylaştığımız yaklaşımlardan hangisini odaklanırsanız odaklanın, önümüzdeki yıl başarının anahtarı çalışanlarınızı L&D'nin merkezine koymaktır.