Şirketler Sanal Gerçekliği Yaratıcı Bir Şekilde Nasıl Kullanabilir

Sanal gerçeklik ürünleri üreten firmalar, müşteri etkileşimi ve deneyimi potansiyellerini araştırarak bu teknolojiyi kurumsal dünyaya entegre etmeye çalışmaktadır.

Şirketler Sanal Gerçekliği Yaratıcı Bir Şekilde Nasıl Kullanabilir

Pandemi, sanal gerçekliğin hayatımızda düzenli bir şekilde kullanılmasının fitilini ateşleyen nihai olay oldu.   

Ürünlerini ve hizmetlerini potansiyel müşterilerine tanıtmak ve göstermek için sanal gerçekliği kullanmanın yeni, heyecan verici ve benzersiz yollarını bulan sektör sayısı gün geçtikçe artıyor. Sanal gerçeklik, şirketinizin geleceğinin teminatı için benimseyebileceğiniz en umut verici kurumsal teknolojilerden birisi olma niteliği taşıyor.

Benzersiz Reklam Deneyimleri

Reklam ve pazarlama yöntemleri için geleneksel kanalları (TV, gazete, billboard, vs.) kullanma yöntemi, tüketiciler artık reklam hilelerinin çoğunu öğrendikleri için son yıllarda giderek daha az ikna edici hale gelmiştir. Artık tüketicilerin beklentileri de arttığı için, şirketler bir ürünü satın almaya ikna etmek için daha yenilikçi yöntemler aramaktadır.

Sanal gerçekliğin dünyasına dalın. Özelleştirilmiş sanal gerçeklik çözümleri ile reklam ve pazarlama kabiliyetinizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Gittikçe daha fazla şirket, reklam içerikleriyle tüketici ilgisini çekmek için sanal gerçekliği benimsemektedir. Örneğin, 360 derece çekilen sanal gerçeklik tanıtım videoları insanlara etkileşimli bir deneyim sunmaktadır.

Sanal Toplantılar ve İşbirliği 

Artık birçok çalışan özellikle salgın sırasında evden çalıştığından dolayı toplantı yapmak için Zoom gibi görüntülü sohbet uygulamalarını kullanmaya aşinadır. Ancak sanal teknoloji, toplantılar ve işbirlikleri sırasında yüz yüze etkileşimlere çok benzeyen ve görüntülü sohbetten daha gerçekçi ve işbirlikçi olan bir deneyim sunmaktadır. Bunun yanında beyaz tahta, veri görselleştirme ve 3 boyutlu tasarım imkanı gibi birçok ek avantaja da sahiptir.  

Toplantılar sırasında işbirliğini artırmak için sanal gerçekliğin gücünden yararlanan şirketler, saydıklarımızın ötesinde başka avantajlara da sahiptir. Aynı coğrafi konumda olmayan farklı ekipler, toplanmak için sanal gerçekliği kullanabilir, aynı zamanda seyahat masraflarından tasarruf edebilir ve çevresel maliyetleri düşürebilirler. Fiziksel konumlar arasında daha az seyahat, çalışanların stres seviyesini, mental ve fiziksel yorgunluğunu azaltmakta, dolayısıyla verimliliği artırmaktadır.

Sanal İnşaat  

Mimarlar ve inşaat şirketleri artık özelleştirilmiş sanal gerçeklik uygulamaları sayesinde daha detaylı planlamalar yapabilmektedir. Bu sayede şirketler inşaat ya da tadilat süreci başlamadan önce inşaat planını üç boyutlu ve detaylı bir şekilde müşteriye göstererek emin olmasını sağlamakta ve daha sağlıklı bir süreç yürütmektedir.

Bu tür projeler sanal ortamlarda görselleştirilerek güvenlik önlemlerinden tasarım vurgularına kadar her yönüyle incelenmesi sağlanmakta ve genel verimlilik artırılmaktadır. Bir ev inşa edilmeden veya yeniden tasarlanmadan önce sanal bir ev turu yapma imkanı sayesinde bazı noktalar müşterinin isteği doğrultusunda anında kolayca değiştirilebilmekte ve müşterinin beklentileri karşılanmaktadır. İlerleyen yıllarda, sanal gerçekliğin geleneksel iki boyutlu çizimlerin yerini alması beklenmektedir.

VR İle Çalışan Eğitimi

Mevcut çalışanların yeni şirket prosedürleri ve süreçleri için zaman zaman becerilerini güncellemeleri gerektiği gibi, yeni çalışanlar da her zaman eğitime ihtiyaç duymaktadır. Sanal gerçeklik, şirket çalışanları ve tüm eğitim seviyelerindeki öğrenciler için bazı durumları simüle etmek amacıyla kullanılabilmektedir. Sanal gerçeklik, dersler ve kitaplar gibi geleneksel öğretim yöntemlerinden çok daha etkili, gerçekçi ve birden fazla duyuyu aynı anda geliştiren bir deneyim sunmaktadır. Bu sayede hem stajyerler, hem de çalışanlar, ustalıklarını göstermek için kendilerini daha kapsamlı bir eğitim sürecinden geçirebilmektedir. 

Sanal ve artırılmış gerçeklik, özellikle sağlık ve tıp eğitimi söz konusu olduğunda öğrencilerin holografik anatomiye sahip 3D programları kullanmalarına olanak tanıdığı için birçok eğitim programında hızla benimsenmeye başlamıştır. Bu programlar, öğrencilerin VR ile kadavraları görmelerini sağlamakta, böylece gerçek zamanlı olarak insan vücudu hakkında daha derin bir anlayışa sahip olmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, geleneksel laboratuvarlarda gerçek kadavralarla harcanan zamandan saatlerce tasarruf sağlamaktadır.

Sanal Turizm

Gerçek hayattaki turistik noktalara yapılan sanal gerçeklik turları, turizm şirketlerinin potansiyel ziyaretçileri sanal bir tatil deneyimi ile motive etmek için kullanabileceklerinden dolayı avantaj sağlamaktadır. Bu teknoloji, kullanıcıları bu yerlere bilet rezervasyonu yapmaya teşvik etmek için manzaralar, festivaller ve ünlü yerler gibi noktaları göstermek için kullanılabilmektedir.

Sanal gerçeklik müzeleri, COVID-19'un ortaya çıkmasından bu yana çok daha normal hale gelen bir turizm tanıtımı örneğidir. Artık dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde fiziksel müze ziyaretleri bir sebepten dolayı yapılamadığında (günümüzde COVID-19'dan dolayı) VR deneyimleri sunan birçok etkileşimli müze turu vardır. Otel ve tatil paketi sunan şirketler, potansiyel müşteriler için sanal gerçeklikten büyük ölçüde yararlanmışlardır. Bu da, şirketlerin pandemiden sonra potansiyel müşterileri otellerinde kalmaya ikna etmek için sanal gerçeklik teknolojisinden yararlanmaya devam edeceklerini göstermektedir.

Sonuç

Gidişat, sanal gerçeklik teknolojisinin uzun vadede hepimizin hayatını derinden etkileyeceğini göstermektedir. Sanal ve arttırılmış gerçeklik, şirketlerin hem kendi içinde hem de müşterileri ile çalışma dinamiklerini şimdiden değiştirmeye başlamıştır. Bu gelişen teknolojiyi benimsememeye karar veren şirketler, neredeyse kesinlikle rakiplerinden daha üstün olacaklardır. Kitlenize sanal dünyada inanılmaz deneyimler yaşatabileceğiniz ve işinizi gerçekten bir üst seviyeye taşıyabileceğiniz yeni yolları keşfetmenin zamanı artık gelmiştir.