OpenAI, ChatGPT’nin Daha Gelişmişi Olan GPT-4’ü Duyurdu

OpenAI, popüler yapay zeka chatbotu ChatGPT'nin en son sürümü olan GPT-4'ü duyurdu. GPT-4, halihazırda devrimsel özelliklere sahip GPT 3.5 tabanlı ChatGPT’den çok daha yetenekli.

OpenAI, ChatGPT’nin Daha Gelişmişi Olan GPT-4’ü Duyurdu

Yeni yapay zekamız artık görsel girdilere de tepki veriyor. Örneğin malzemelerin fotoğraflarından tarif önerileri sunmanın yanı sıra altyazılar ve açıklamalar da yazabiliyor. Komik bir görsel paylaşıp neden komik olduğunu sorduğunuzda size açıklamasını yapıyor. Ayrıca, 25.000 kelimeye kadar işleyebiliyor, ki bu rakam ChatGPT'nin yaklaşık sekiz katı.

 

Şarkı yazmak, şiir yazmak, bilgisayar kodu ve ev ödevlerine yardımcı olmak gibi birçok popüler isteği başarıyla yerine getiren Chat GPT, Kasım 2022'de piyasaya sürüldüğünden beri milyonlarca insan tarafından kullanıldı. İnsanlar hayranlık ve korku içinde yapay zekanın neler yapabileceğine birinci elden şahit oldu. Şimdi ise ChatGPT’nin daha gelişmiş modeli GPT-4 ile karşı karşıyayız.

 

OpenAI, GPT-4 için güvenlik özelliklerine altı ay harcadığını ve insan geri bildirimi konusunda eğittiğini söyledi. Ancak yine de dezenformasyon paylaşmaya eğilimli olabileceği konusunda uyardı. GPT-4 başlangıçta hizmete premium erişim için ayda 20 ABD doları ödeyen ChatGPT Plus aboneleri tarafından kullanılabilecek.

 

GPT-4, ChatGPT gibi, bir tür üretken yapay zeka. Komutlara dayalı yeni içerik oluşturmak için algoritmalar ve tahmine dayalı metin kullanıyor. OpenAI, GPT-4'ün ChatGPT'den "daha gelişmiş akıl yürütme becerilerine" sahip olduğunu belirtiyor. Örneğin üç farklı kişinin takvimi için uygun ortak toplantı saatlerini bulabiliyor.

 

OpenAI ayrıca, kullanıcılarına doğal dil kullanarak yardımcı olabilecek AI chatbotlar oluşturmak için dil öğrenme uygulaması Duolingo ve görme engelliler için bir uygulama olan Be My Eyes ile yeni ortaklıklar kurduğunu duyurdu. ChatGPT’nin altyapısını oluşturan GPT 3.5 teknolojisinde İngilizce doğruluğu bile %70 seviyesindeyken, GPT-4 ile Türkçe doğruluğu oranı %80 seviyesine ulaşmış durumda.

 

Bununla birlikte, OpenAI, önceki sürümleri gibi GPT-4'ün de hala tam olarak güvenilir olmadığını ve çeşitli mantık hataları yapabildiğini belirtiyor. Yapay zekanın daha neler yapabileceğine hep birlikte şahit olacağız.